Tipy a inspirace

A+ A A-
pozitivní myšlení

Věci nejsou takové, jakými se zdají být...

Poslechněte si příběh jakoby z jiného světa, příběh ale tak reálný a pravdivý, že vám bude běhat až mráz po zádech. Je úplně jedno, jestli se to tak opravdu stalo nebo kdy a kde se příběh odehrál. Důležitější než formální stránka je vlastní obsah a pak dojem, resp. inspirovaná schopnost změnit své myšlení a jednání na základě vlastního poučení se z tohoto příběhu.

Standards of Channeling

Channeling is a source of information,TThe intellect alone is unable to make the kind of creative leaps that only channeling can provide. To be clear, intuition and sudden epiphanies are instances of channeling where some higher objective source beyond the intellect is momentarily tapped to provide an answer before the explanation is evident. Quality channeling combined with diligent research can make for excellent results, especially if one has keen intuition to make creative connections bridging the two.

Everything exists in the present moment and it's a fundamental principle of the Universe ….very interesting article.

Todd Rogers of the Harvard Kennedy School and Michael I. Norton of the Harvard Business School conducted a simple experiment to see when and whether people can detect a dodge.

Cultivating Resilience for Total Well-Being

Resilient people do not let adversity define them. They find resilience by moving towards a goal beyond themselves, transcending pain and grief by perceiving bad times as a temporary state of affairs… It's possible to strengthen your inner self and your belief in yourself, to define yourself as capable and competent. It's possible to fortify your psyche. It's possible to develop a sense of mastery.

Strana 1 z 3
© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar