Tipy a inspirace

A+ A A-

MOZKOVÝ JOGGING

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Přinášíme vám poprvé několik cvičení pro váš mozek – jsou z knihy Efektivní využití mozku (Rebo Productions, 2002). Jak jistě víte, má mozek dvě hemisféry, levou a pravou. Ta levá pracuje spíše analyticky a logicky, ta pravá intuitivně a synteticky – obě si zde můžete procvičit.

 

images

 

Pro levou mozkovou hemisféru:

Několik klasických slovních úloh:

1. Moje hodinky ukazují 13.15, jiné 13.25, kuchyňské hodiny 13.55, hodiny na věži ukazují 14.00 a vaše hodinky 13.10. Rádio hlásí přesný čas 13.30. Jaký je průměrný čas všech hodin dohromady? Je napřed, nebo se zpožďuje?

2. Jan má o 3 Kč víc než Petr, ale kdyby měl Petr třikrát více než teď, měl by o 12 Kč víc, než je původní množství peněz obou. Kolik peněz má Jan?

3. Jedno auto ujede 80 km za stejnou dobu jako druhé, které jede o 20 km/h rychleji, 120 km. Jak dlouho trvá cesta?

4. Pokud pojede auto průměrnou rychlostí o 5 km větší než dosud, ujede vzdálenost 210 km o hodinu rychleji. Jaká byla původní rychlost automobilu?

5. Na polici mezi dvěma zarážkami mám čtyři knihy. Pokud se je rozhodnu přemísťovat tolikrát, kolikrát to jde, a každá výměna bude trvat 2 vteřiny, jak dlouho potrvá, než vyčerpám všechny možnosti?

6. Petr má 420 Kč. Tři pětiny ze 420 Kč utratí za čepici, 0,45 ze zbytku za jízdenku a 90 Kč dá za jídlo. Kolik mu zbude na konci dne?

7. Kolik minut před polednem je, pokud před 84 minutami bylo třikrát tolik minut po deváté?

8. Tomáš, Richard a Dušan vložili do společného podniku 15 000, 30 000 a 55 000 Kč a souhlasili s tím, že si vydělané peníze rozdělí v poměru vloženého kapitálu. Loni vydělali 140 000 Kč. Kolik korun připadne každému z nich?

9. Tonda má o čtvrtinu více než Soňa a ta má o čtvrtinu víc než Pavla. Všichni dohromady mají 427 korun. Kolik korun má každý z nich?

Pro pravou mozkovou hemisféru:

Který z obrazců A, B, C, D a E bude následovat jako čtvrtý v horní řadě:

Do tabulek doplňte čísla 0 až 9 tak, aby výsledky ve vodorovných i svislých řadách byly správně?


Přes padesát let stará úloha má povzbudit tvůrčí myšlení. Existuje několik řešení, jedno z nich je však výrazně nejlepší. Úloha zní:

Máte k dispozici svíčku, krabičku zápalek a krabičku připínáčků. Pouze s těmito pomůckami (ničím jiným) máte připevnit svíčku na dveře tak, aby svítila tak dobře, že při jejím světle budete moci číst.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar