Tipy a inspirace

A+ A A-

MOZKOVÝ JOGGING II

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Přinášíme vám další várku cvičení pro váš mozek. I tentokrat si procvičite odděleně levou a pravou mozkovou hemisféru.

 

images

 

Pro zlepšení činnosti levé hemisféry:

Několik klasických slovních úloh:

1. Do pánve se vejdou dva plátky chleba, vy si však chcete osmažit tři, každý z obou stran. Osmažení každého plátku trvá z jedné strany 20 vteřin, proto můžete nejdříve osmažit první dva a potom třetí samostatně, všechny dohromady za 80 vteřin. Najdete lepší způsob?

2. Muž přišel do obchodu s oděvy, kde právě dávali slevy. Při nákupu dostal pětiprocentní slevu za platbu v hotovosti, desetiprocentní slevu za to, že je stálým zákazníkem, a slevu 25% na zakoupené zboží. V jakém pořadí musí slevy následovat, aby bylo zakoupené zboží co nejlevnější?

3. Přičtu-li ke svému věku jeho polovinu, poté třetinu a nako-nec třikrát tři, je výsledek roven deseti tuctům plus 10. Víte, kolik je mi let?

4. Auto ujede 30 km za 60 minut a při zpáteční cestě urazí stejnou vzdálenost za 30 minut. Jaká je průměrná rychlost obou cest najednou?

5. Tři muži podnikají společně. A vlastní 60 %,B 35 % a C 5% firmy. Ročně vydělají 350 dolarů. Kolik dolarů dostane každý z nich?

6. V zoologické zahradě žije 117 čtyřnohých zvířat a 57 ptáků. Kolik mají celkem hlav a kolik nohou?

7. V rodině jsou tři vojáci. První přijíždí domů jednou za pět dní, druhý jednou za čtyři dny a třetí každé tři dny. Za kolik dní se potkají?

8. Součet pěti čísel, když pokaždé jedno vynecháme, je 36-38-41-34-31. O která čísla se jedná?

9. Rybář ulovil rybu, která vážila pět sedmin kilogramu plus pět sedmin své váhy. Kolik ryba vážila?

10. Zemi navštívili mimozemšťané. 70% z nich mělo jedno oko, 75% jednu ruku, 80% jednu nohu a 85% jedno ucho. Kolik procent z nich mělo všechny čtyři části těla?

11. Dvakrát šest je jedenáct z nás, šest jsou ale čtyři z nás, devět je však pět z nás, copak asi jsme? Chcete o nás vědět víc? Já vám řeknu o nás víc. Dvanáct je sedm z nás, pět jsou ale tři z nás. Teď už víte? Co tento text znamená?

12. Ve vinotéce prodávají láhev vína za 9,50 nebo za 5,50. Kolik lahví nejméně musíte koupit, aby smíchané víno stálo 7,90?

13. Představte si fotbalový klub. Kolik různých týmů s 11 hráči se dá postavit ze 17 fotbalistů?

14. Vlaku trvá 3 vteřiny, než celý vjede do tunelu dlouhého 1 km. Za jak dlouho by vlak projel celým tunelem, když pojede rychlostí 120 km/h?

15. Jestliže 5 x 4 = 30, kolik činí jedna čtvrtina z 20?

16. Které číslo, jestliže ho přičtete zvlášť k číslu 100 a zvlášť k číslu 164, z nich vytvoří mocniny?

17. Firma přidala zaměstnancům k Vánocům 3 395 dolarů. Zaměstnanců je více než 50, ale méně než 100 a všichni dostali stejně. Kolik zaměstnanců má firma a kolik dostal každý z nich?

18. Při soutěži v pojídání párků snědl vítěz za 10 kol průměrně 22 párků. Po dalších 20 kolech však průměr zvýšil na 34 párků. Kolik párků snědl průměrně v posledních 20 kolech?

19. V roce 1932 jsem byl tak starý jako po-slední dvě čísla mého data narození. Babička mi řekla, že to samé se dá říci loní. Kolik nám oběma bylo let a kdy jsme se narodili?

Pro zlepšení činnosti pravé hemisféry:

Vložte do obrazce vlevo správný šestiúhelník z výběru vpravo.

Celý den pršelo a na dvorku se vám udělala louže. Dokážete změřit, jak je velká? Máte k tomu pouze krejčovský metr a několik dřevěných latí.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar