Tipy a inspirace

A+ A A-

EFT - CESTA KE ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHU

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Jako jedni z prvních otiskujeme seriál věnovaný v České republice nové univerzální léčebné technice EFT, připravovaný terapeutkou Sindy Katayamou.

 

images

 

V lidském životě je spousta problémů, bolestí, bloků a zádrhelů, a proto je také tolik všelijakých metod, určených k jejich odstraňování. Od těch klasických až po ty alternativní.

Já mám prostřednictvím vašeho časopisu možnost seznámit vás s revoluční léčebnou metodou EFT, která už více než deset let pomáhá lidem na celém světě a konečně si našla své místo na slunci i u nás.

EFT je anglická zkratka pro emotional freedom techniques, což by se dalo do češtiny volně přeložit jako techniky emoční svobody. Už z názvu vyplývá, že se jedná o metodu pracující s emocemi. To byl opravdu její původní záměr. Postupem času se ovšem přišlo na to, že odstraněním nechtěných negativních emocí jako např. strachu, vzteku, smutku a podobně dochází často i ke zlepšení zdravotního stavu (astma, alergie, různé bolesti bez zjevné příčiny ap.).

Dnes se metoda EFT využívá s úspěchem opravdu téměř na všechno, počínaje psychickými problémy, přes zlepšování výkonnosti v práci, sportu, studiu až po léčbu zdravotních problémů.

V dnešním prvním dílu tohoto seriálu si povíme o jejím vzniku a revolučním objevu, na jehož základě vznikla.

Již před více než 20 lety se renomovaný klinický psycholog a bývalý prezident Americké akademie manželské a rodinné terapie dr. Roger Callahan už rok bezvýsledně snažil pomoci jedné ze svých klientek, Mary. Mary trpěla celý život velmi silným, fobickým strachem z vody. Už pouhý pohled na vodní hladinu, byť vzdálenou, pro ní byl traumatem, nemluvě o několikaminutové sprše, kterou provázely vždy úporné bolesti hlavy. Noční můry tvořily další podstatnou část života Mary.

Kromě klasické psychologie byla zálibou dr. Callahana i čínská medicína. Když se jednou při konzultaci vyjádřila Mary ve smyslu, že ten její strach jí leží v žaludku, udělal experiment. Řekl Mary ať se na ten strach soustředí a ukázal jí bod na jejím těle, na který si při tom měla ťukat. Jaké bylo jeho překvapení, když po několika minutách Mary prohlásila, že je „to" pryč a dokázala to udivenému psychologovi, když se vypravila k nedalekému bazénu, kde si na sebe radostně stříkala vodu. Zázrak, řekli byste. Ano, opravdu to působilo jako zázrak, tím spíše, že dnes už to je víc než 20 let a fóbie ani noční můry se nikdy nevrátily. Bylo to jak se říká štěstí začátečníka, ale od toho byla ještě dlouhá cesta a mnoho práce k vytvoření celé metody tak, aby fungovala efektivně vždy a ne jen zázrakem.

Po mnoha pokusech a spoustě práce pak dr. Callahan představil Americe metodu TFT, která byla svou úspěšností v léčbě psychických problémů nepřekonatelná. Jeho základním objevem bylo zjištění, že příčinou všech negativních emocí je porucha v našem energetickém systému.

Dr. Callahan odhalil spojitost mezi myšlenkami

a soustavou meridiánů, což jsou podle čínské medicíny energetické dráhy v lidském těle, v kterých proudí životní energie. Tyto dráhy využívá i akupunktura a akupresura. Dr. Callahan přišel na to, že některé negativní myšlenky nebo prožité situace a traumata mají nepříznivý vliv právě na tok energie ve zmíněných meridiánech. Mohou tak způsobit určité energetické víry nebo pertutbance (jak to nazýval), které zablokují tok energie v příslušné dráze, což má za následek specifickou reakci organismu (strach, pocení, stažení hrdla, bolest ap.). Více se k tomuto objevu ještě vrátím příště.

Callahanova metoda měla takový úspěch, že se zprávy o ní brzy rozšířily a dozvěděl se o ní i standfordský inženýr Gary Craig, který se už dávno rozešel se svou původní profesí a vyměnil ji za práci klinického hypnoterapeuta a terapeuta NLP (neurolingvistické programování). Gary měl ve své práci úspěchy ale i pocit, že by to ještě „něco" chtělo. Když se dozvěděl o Callahanově metodě, nejprve byl skeptický, ale poté, co se s dr. Callahanem setkal, ho jeho metoda nadchla, vystudoval ji a později na jejím základě vytvořil námi popisovanou metodu EFT.

Callahanova metoda byla sice úspěšná, ale i trochu složitá, a možnosti jejího využití byly omezeny počtem „algoritmů" jak to Callahan nazýval. Na každý specifický problém byl jeden specifický postup - „algoritmus". Metoda využívá akupresurní body, stejné jako např. akupunktura.

Zmíněný Gary Craig využil svých předchozích zkušeností a znalostí a původní metodu TFT doplnil, zjednodušil a zefektivnil. Vytvořil novou metodu, kterou nazval EFT. Ta je vypracována tak, že jeden základní postup (algoritmus) se používá na všechny problémy stejně, proto se jí může naučit opravdu každý a používat ji i sám, bez pomoci zkušeného odborníka. To je její jednou velkou výhodou. Další je její univerzálnost, její využití nemá opravdu žádné hranice, stovky terapeutů na celém světě ji denně využívají na všechny možné aspekty lidského života.

Některé z možností využití metody EFT: Obsedantně kompulsivní porucha, partnerské problémy, fóbie, deprese, traumata, nehody, pomoc při léčbě vážných nemocí, rehabilitace po operacích, ztráta milované osoby, nízké sebevědomí, závislosti, zneužívání, dětské problémy, neplodnost, dyslexie, zlepšení výkonosti, noční můry, nadváha.

Příště napíši o tom, jak EFT funguje, jak se dá použít například k léčbě bolestí a uvedu případy z vlastní praxe.

Přeji vám hezký májový čas.

Sindy Katayama, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." ' + path + '\'' + prefix + ':' + addy56275 + '\'>'+addy_text56275+'<\/a>'; //--> Institut energetické psychologie & EFT www.eft.cz tel.: 775 111 369

Institut energetické psychologie & EFT pořádá jako jediný v ČR roční terapeutický výcvik Terapeut energetické psychologie EFT. Již 6. běh začíná 17. 8. 2007

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar