Tipy a inspirace

A+ A A-

EFT - CESTA KE ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHU II

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

V minulém díle jsme si řekli něco o tom, jak univerzální léčebná metoda EFT vznikla a na co všechno se dá použít. Dnes se zaměříme na to, čím je tato metoda oproti ostatním metodám tak výjimečná a revoluční.

 

images

 

Tělesný energetický systém

Jak už jsem řekla v první části článku v minulém čísle, univerzální léčebná metoda EFT je založena na objevu svého autora, že příčinou všech negativních emocí je porucha v tělesném energetickém systému.

Co si pod tím má ale člověk „nezasvěcený" představit? Většina z vás už zřejmě slyšela o akupresuře nebo akupunktuře. Obě tyto metody pracují s tak zvanými meridiány, což jsou podle čínské medicíny určité virtuální dráhy v lidském těle, kterými proudí životní energie. Jedná se ovšem o dráhy nehmotné a proto jsou zatím oficiální lékařskou vědou neuznávané. Přesto ale většina lidí ví, že akupunktura funguje, a mnoho lékařů ji i přes její oficiálně neprokázanou podstatu používají.

Se stejnými meridiány jako akupresura pracuje i metoda EFT. V podstatě se dá říci, že je to jakási psychologická forma akupunktury s tím rozdílem, že nepoužívá jehly, ale místo nich se na příslušné akupunkturní body (na meridiánech) ťuká prsty ruky.

Negativní vzpomínky

Většina klasických nebo v Čechách doposud známých metod pracuje s myšlenkou. Jako příčinu problémů berou negativní myšlenku nebo nějakou negativní vzpomínku. Například pokud trpíte strachem z výšek, pracují s odstraněním, změněním nebo s odůvodněním této myšlenky. A to formou rozhovoru, různých terapeutických technik apod. Většině lidí se po takovém rozhovoru uleví, většinou však jen dočasně. Při příští návštěvě rozhledny sice vědí, že není důvod se bát a že jejich strach je neopodstatněný, ale jejich tělo jako by tyto vědomosti ignorovalo a „drze" se bojí dál. To proto, že nebyla odstraněna příčina. Ta totiž z hlediska energetické psychologie a EFT není v myšlence.

Skutečná příčina z hlediska EFT

Spousta lidí, když pomyslí na rozhlednu, má strach. Příčina je v tom, že myšlenka, vzpomínka nebo nějaké původní trauma (nemusí být ani prožité na vlastní kůži) způsobí jakýsi energetický vír v meridiánu a ten je tímto narušen. Při každé další podobné zkušenosti nebo myšlence na pobyt ve výšce zaktivuje tato myšlenka příslušný porušený meridián a protože energie v něm neproudí harmonicky jak by měla, ale způsobuje jakýsi zkrat, i tělo jedná zkratově - nepřiměřeným strachem, pocením, svíráním žaludku atd. A to i přesto, že dotyčný si je obvykle plně vědom absurdnosti svého strachu!!!

Velmi laicky to svým žákům a klientům vysvětluji na příkladu světla, vypínače a elektrického vedení ve zdi. Předpokládejme, že tělo je světlo, vypínač je myšlenka (coby aktivátor - spínač) a drát ve zdi je meridián v našem těle. Světlo (tělo) reaguje jak nemá a terapeut začne pracovat s myšlenkou, v našem případě vypínačem, o kterém předpokládá, že je příčinou. Vypínač vymění a světlo svítí. Za pár dní ovšem světlo začne znovu blikat a tak zavoláme opraváře znovu a on vymění vypínač znovu a nebo ještě vymění žárovku (například odstranění nádoru v těle). A pár dní či týdnů to zase funguje. Ale pak začne tělo blikat znovu. A tak to jde dokola. Dokud se vám nepoštěstí potkat někoho, kdo půjde po pravé příčině, vykope zeď a spojí v ní porušený elektrický drát, tedy v našem případě meridián. A najednou je celému trápení konec. Vypínač jen aktivoval ten příslušný porušený drát, který v lepším případě způsoboval blikání žárovky, v horším i její prasknutí (projevení problému na fyzické rovině).

Myslím, že tento případ nám podstatu EFT přiblížil dokonale.

Myšlenka jako spínač

Myšlenka je tedy spínač, který sepne příslušný meridián, tím začne protékat energie, a protože je porušený, tělo reaguje zkratově. Člověk, který trpí strachem z výšek, o něm neví, když sedí spokojeně doma u večeře, ale to neznamená, že ho nemá. Jen není aktivovaný.

Stačí ale, když se přesune k televizoru a tam ukazují pohled na Zemi z letadla. A už tělo reaguje.

EFT používá příslušnou myšlenku k aktivaci porušeného meridiánu a při tom se prstem ťuká na příslušné akupresurní body, čímž se dodává do systému mechanicky energie, která poruchu na meridiánu zaplaví a tok energie se tím obnoví. Já tomu říkám energetická tsunami.

Pro dnešek se s vámi loučím a v příštím čísle už vám opravdu povím něco o tom, jak se dá metodou EFT odstranit fyzická bolest.

Z. Katayama (Sindy)

Zakladatelka Institutu energetické psychologie, certifikovaná terapeutka EFT, NLP Master, certifikovaná hypnoterapeutka a instruktorka hypnózy, Mistr Reiki, poradkyně časopisu Meduňka. Pomáhá lidem zbavit se psychologických a fyzických problémů a emočních bloků, překročit jejich limity, nabýt sebedůvěru, zbavit se stresu a zvládat nechtěné emoce.

Více na www.eft.cz, konzultace na telefonu 775 111 369.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar