Tipy a inspirace

A+ A A-

EFT CESTA KE ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHU II.

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Minule jsem vám slíbíla, že vám v dalším pokračování článku povím, jak se dá metoda EFT použít například na ulehčení fyzické bolesti.

 

images

 

Předpokládá se, že fyzická bolest má dvě zásadní příčiny:

  • Mechanické poškození
  • Nevyřešenou negativní emoci = stres

Já jsem si k těmto dvěma dovolila na základě vlastní zkušenosti přidat ještě třetí:

  • Zapomenutý program bolesti

Asi je každému jasné, že zlomená noha se žádným ťukáním na meridiány opravit nedá a má samozřejmě pravdu. Dá se ovšem zmírnit bolest a odstranit všechny související negativní emoce a tím má tělo větší klid a sílu na ozdravný proces.

Další častá příčina fyzických bolestí je už vzpomínaný stres. Často se mi v terapii stává, že řešíme například nějaký partnerský problém a jako vedlejší účinek terapie zmizí bolesti zad. V jednom případě se např. při odstranění faktoru vedoucího k depresi zlepšil i klientův zrak.

Jako další příčínu jsem uvedla zapomenutý, nesmazaný nebo nevhodně zadaný program bolesti. Nejprve se budu věnovat tomu zapomenutému, nesmazanému. Pokud máte vážný úraz nebo trauma, vaše tělo se během něho může dostat do lehce změněného stavu vědomí a zdá se, že neuloží všechny informace o této události, nebo je nějakým způsobem zkreslí. Lépe to vysvětlím na případu jednoho mého klienta.

Když už jsme byli na konci terapie, zbyla nám trocha času a tak jsem se zeptala, jestli není ještě něco, co ho trápí. Odpověď byla pozitivní v tom, že ho něco trápí, ale vzápětí následovalo vysvětlení, že s tím já mu pomoci nemůžu. Mám ráda výzvy a tak jsem byla hned zvědavá, o co jde. Vysvětlil mi, že před třemi lety utpěl těžký úraz ramene a lékaři mu ho sice dali pomocí šroubů dohromady, ale hybnost jeho paže zůstala velmi omezená a stále bolí, což mu zabránilo hrát jeho milovaný golf. Poprosila jsem ho, aby mi ukázal, kam až může ruku dát, a už jsem „ťukala", po jednom kole jsem ho požádala, aby mi to ukázal znovu. Dodnes se zasměju při vzpomínce na jeho reakci. Udělal stejný pohyb jako předtím a přitom komentoval „vidíte, s tím prostě nic neuděláme … co to, co to je za blbost (slova klienta) … co to … jak to že to nebolí..." to už měl ruku za hlavou a začal s ní vesele mávat, až jsem málem přišla k úrazu zase já! Nemohl tomu přijít na kloub, ale každopádně na to přišel jeho kloub. Pořádně jsme ruku vyzkoušeli a při jednom pohybu ještě vítězoslavně prohlásil, že tam ho to stále ještě bolí. Tak jsme udělali ještě jedno kolo a tím jsme naše setkání ukončili.

Od té doby jsem ho neviděla, ale po více než měsíci jsem potkala jeho snachu, tak jsem se ptala, jak se má. Povídala, že přišel domů a jen mával rukou a znovu se přihlásil na golf.

Podobný byl i případ paní, která měla automobilovou nehodu před mnoha lety a od té doby jí zůstaly bolesti v zádech. I v tomto případě jsme postupně oťukaly všechny bolesti zvlášť a opravdu se jí velmi ulevilo. O bolestech kolen a kotníků po vymknutí ani nemluvím. Často je tato terapie definitivní a bolest se už nevrátí, ale jsou případy, ve kterých už došlo k fyzickému poškození nebo k nějaké tkáňové změně a v takovém případě se bolest někdy vrátí. Potom se dá EFT použít k jejímu zvládání bez pomoci léků. Zažila jsem i případ zlepšení hybnosti nohy u mé klientky s roztroušenou sklerózou.

Často se mi také stává, a byl to případ i tohoto klienta, že lidé získají nevhodný program. Nemusí se týkat jen bolesti. Často ho zadávají lékaři nebo různí léčitelé a kartáři. Určitě víte, o čem mluvím. I mému klientovi lékař naočkoval tvrzení, že může být rád, že mu ruku zachránili, a že se má smířit s tím, že už ho bude bolet a její hybnost bude omezená. Často chodí klientky, které si vytvořily diagnózu, kterou jim zadala nějaká kartářka. Například jedna paní ke mně přišla s prosbou, abych jí odstranila blok na otce, protože jí kartářka řekla, že jestli se ho nezbaví, přenese ho na své dítě. Klientka neměla vůbec ponětí o jaký blok se jedná a tak jsem jí mohla těžko uhasit něco, co nehořelo.

Sindy Katayama, www.eft.cz


Webové stránky zakladatele metody EFT Garyho Craiga na
www.emofree.com

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar