Tipy a inspirace

A+ A A-

EFT CESTA KE ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHU IV.

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

V minulém pokračování jsme si názorně předvedli, jak metoda EFT může pomoci od fyzických bolestí. Od mnoha čtenářů jsem dostala děkovné e-maily, což mě velmi potěšilo. Obzvláště když šlo jen o malý pokus a jen s neúplným EFT postupem.

 

images

 

Tak, jak jsme pracovali s fyzickou bolestí, můžeme pracovat se všemi svými problémy. U těch psychických to ovšem většinou není tak jednoduché a jednoznačné jako u bolestí. Lidská mysl je složitá a zapeklitá a i přesto, že se nám může podařit odstranit mnoho problémů, obvykle zůstávají stále některé našemu oku neviditelné, nebo takové, které naše srdce není připraveno řešit nebo do jejichž řešení se nám prostě nechce. Dělat terapii sám sobě je dost neštastné řešení.

Z vlastní praxe mohu říci, že nejvíce psychických a fyzických problémů způsobuje nízké sebevědomí. Ti, kteří patří do této skupiny, mi jistě dají za pravdu, že nízké sebevědomí dokáže pěkně zkomplikovat, někdy dokonce úplně zničit celý život. Od něj se odvíjejí různé druhy vážnějších problémů jako například úzkosti, deprese, sociální fóbie, agorafóbie, školní fóbie u dětí atd. Přitom právě tento problém umí metoda EFT odstranit velmi dobře a úspěšně.

Nízké sebevědomí má mnoho zdrojů. Mezi ty nejzásadnější patří samozřejmě rodina. Vezmeme-li v úvahu, že dítě zhruba do 7 let je jako by bylo neustále v hypnotickém stavu, umíte si asi představit, co s ním některá rodičovská prohlášení dokáží udělat. Většina našich přesvědčení mají původ právě v tomto ranném věku. Často jde o téměř nevinná prohlášení, jako „to nic není" když dítě upadne, poprvé vidí vlastní krev a samozřejmě brečí jako by to byl konec světa. Pro něj to je ale opravdu trauma, jako by pro nás byl konec světa. Pro malé dítě jsou otec a matka jeho bozi, to co dělají je správné, to co říkají je správné a dítě potřebuje jejich lásku a bezmezné přijetí. Chce se jim líbit a dělá všechno proto, aby jejich lásku získalo. Navíc je sebestředné a cokoliv se děje kolem něj, vztahuje na sebe. Pokud si právě rozbilo koleno a má z toho svoje první velké trauma (jako má například dospělý jako svědek vážné dopravní nehody) a jeho bohyně mu křičícímu říká, že to nic není, je to pro něj zmatečné. Ono pláče a bohyně tvrdí, že by plakat nemělo, že je to dobrý a ať nepláče. Sebestředné dítě může toto chápat jako že ono není dobré, protože jinak by neplakalo kvůli něčemu tak banálnímu. Lepší je souhlasit s ním, že to určitě musí moc bolet, a připravit ho na to, že to ještě chvíli možná bolet bude, ale že pak to přejde a že on je malý hrdina, který to určitě vydrží. Je zajímavé, jaké výroky rodičů mohou malému dítěti ublížit tak, že si je pamatuje ještě v důchodovém věku. Obvykle to bývají na pohled opravdu banality. Na pohled dospělého ovšem.

Právě takováto prohlášení dávají základ nízkému sebevědomí. Jako terapeutka trénovaná v NLP (skvělá

terapeutická metoda používaná v zahraničí - Neurolingvistické programování) si ráda hraji se slovy. Když se podíváte na slovo sebevědomí a otočíte ho, dostanete vědomí sebe. Jak asi vzniká takové vědomí sebe. Myslíte, že se narodíte a máte nízké sebevědomí? Ne, tak to opravdu není.

Nízké sebevědomí je naučený proces myšlenek, pocitů, emocí a přesvědčení, které o sobě máme, které se dostaly do našeho podvědomí a které automaticky používáme. A protože je to něco, co jsme se naučili, můžeme se to také odnaučit, a EFT je nejlepší metoda, která nám v tom může pomoci.

Všechna tato přesvědčení, která o sobě máme, se obvykle pomocí nějaké emoce pojí k nějaké životní situaci, ve které jsme se „je naučili".

Například, když jsme se jednou ve škole ztrapaanili před celou třídou, naučili jsme se raději příště nemluvit moc nahlas a neprojevovat se, abychom se neztrapnili znovu. Lidé obvykle říkají, že se vždycky ztrapní, když něco řeknou. Neztrapní se vždycky, ale stačí, když se jim to podaří pořádně jednou, jejich mysl tuto zkušenost zobecní, v jazykovém vyjádření je z toho pak vždycky, častým opakování vznikne přesvědčení, že to tak opravdu je a následně naše mysl, aby nás ubránila opakovanému trapasu, vyrobí strach, který nás vlastně má ochránit. Při strachu se ovšem kromě našeho imunitního systému snižuje i IQ, což znamená, že nedokážeme myslet a reagovat jako v klidu a nemáme přístup k nejlepším možným řešením, náš mozek reaguje instinktivně, což většinou znamená, že použije nějaký náš „nešťastný" program, a výsledkem je, že se ztrapníme znovu. Tím se naše přesvědčení posílí a dostáváme se do začarovaného kola. A naše sebevědomí se snižuje a snižuje. Až nakonec dojdeme k závěru, že bude radši lepší nemluvit vůbec, začneme mít strach z kritiky, z odsouzení. Až z toho máme sociální fóbii. No a pak dojdeme k závěru, že bude lepší, když radši nebudeme ani nikam vycházet a máme z toho agorafóbii. A z další mojí zkušenosti mohu říci, že pouhé pochopení tohoto mechanismu, pochopení příčin našeho problému a pochopení toho, že to tak celé vůbec není, nestačí lidem k tomu, aby se začali cítit lépe, aby se neobávali volně se vyjadřovat, bavit se s cizími lidmi, telefonovat atd. Pochopení je dobré a často se nám po něm uleví. Naše tělo však zdá se nějak nereaguje a stále si dělá co chce. EFT pomůže právě proto, že pracuje na jiné úrovni než je vědomí. Dokáže propojit naše vědomí s naším fyzickým tělem a uvést funkci těchto dvou struktur do harmonické symfonie. Mysl chápe a tělo poslouchá.

Jak už víte, u EFT je důležité dokázat konkrétně popsat svůj problém. U fyzických problémů to bylo celkem jednoduché. U psychických to už tak jednoduché není.

Začneme tím, že vás požádám, abyste si vybavili důležité situace z vašeho dětství, které vás nějak ovlivnily. Vaše sebevědomí, víru v bezpečnost světa, přesvědčení o okolních lidech atd. Měly by to být krátké epizody z vašeho života s nějakým emočním nábojem. Například vzpomínka na to, jak vám otec řekl před kamarádkou, že jste hloupí, že vám maminka dala facku za..., že vám starší brácha řekl, že jste malí a hloupí atd. Příště si povíme, jak takové a podobné situace zpracovat a jaký vliv na vás mohou mít.

Pokud by se vám to hodilo a chtěli byste si EFT vyzkoušet s kvalitními terapeuty, zvu vás na Charitativní terapeutické odpoledne, pořádané Asociací terapeutů energetické psychologie & EFT o.s., kterou jsem založila ve spolupráci se sdružením Saloko, společností pro alternativní léčbu rakoviny a civilizačních chorob. Akce se koná 21. 11. od 16 hodin v hotelu Olšanka v Praze 3. Nejprve si dovolím udělat krátkou přednášku o EFT a potom můžete pracovat na svých problémech s terapeuty, absolventy Institutu energetické psychologie.

Z. Katayama (Sindy)

Zakladatelka Institutu energetické psychologie, certifi- kovaná terapeutka EFT, NLP Master, certifikovaná hypnoterapeutka a instruktorka hypnózy, Mistr Reiki, poradkyně časopisu Meduňka. Pomáhá lidem zbavit se psychologických a fyzických problémů a emočních bloků, překročit jejich limity, nabýt sebedůvěru, zbavit se stresu a zvládat nechtěné emoce.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar