Tipy a inspirace

A+ A A-

HELIOCENTRISMUS A CÍRKEV

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Krátké články o zajímavých věcech v naší nové rubrice...

 

images

 

V rozporu s tím, jak jsou dějiny obvykle tradovány, nešlo v procesu s Giordanem Brunem vůbec o to, zda Země obíhá kolem Slunce nebo naopak. Jak se vlastně rodilo novověké pojetí geometrie sluneční soustavy?

V obžalobě Giordana Bruna není o heliocentrismu ani zmínka, Koperníka jedenkrát zmiňuje pouze sám Bruno ve své obhajobě. Z hlediska Bible je konkrétní astronomické uspořádání kosmu spíše lhostejné.
Pokud koperníkovský heliocentrismus byl s něčím v rozporu, pak jedině s novoplatónskou představou kosmu, kterou s výhradami přijalo i křesťanství.

Církvi původně vůbec nevadil heliocentrismus jako takový. Nejvzdělanější řád církve, jezuité, dokonce zpočátku otevřeně podporovali Galilea a jeho objevy; ještě v roce 1611, tedy 11 let po upálení Giordana Bruna, se Galileo dočkal v Římě nadšeného přijetí.
Podezřelejší bylo až to, co Giordano Bruno z heliocentrismu dále vyvozoval. Pokud by totiž ve vesmíru existovalo nekonečné množství hvězd podobných našemu Slunci a tedy i nekonečné množství obydlených planet (což tvrdil Bruno), není vůbec jasné, zda si křesťanství může udržet nárok na svůj universalismus a zda Ukřižování je opravdu centrální událostí dějin veškerenstva. Bruno přitom rovněž tvrdil, že Bůh sice může stvořit jeden svět, ale i při své nekonečnosti se ve stvoření nekonečně světů vyčerpá a ztrácí vůči nim svoji transcendenci (tedy Bruno vlastně sklouzává do panteismu).
Zatímco i představa nekonečně mnoha světů mohla být za určitých podmínek církví tolerována (podobně jako existují na Zemi vzdálené oblasti, které nepoznaly křesťanství a je třeba jim ho teprve předat), teprve tímto "rozpuštěním Boha" se Bruno dostal na hranici.
Později pak církev usoudila, že propagátoři heliocentrismu zastávají současně i jiné postoje v rozporu s vírou pravou. Na index se dostalo i vlastní Koperníkovo učení a problémy začal mít také Galileo.

Zdroj: Tommaso Campanella: Sluneční stát, Mladá fronta, Praha, 1979, doslov Rudolfa Kučery

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar