Logo
Vytisknout tuto stránku

PRAVIDLA ÚSPĚŠNÉ KOMUNIKACE

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Krátké články o zajímavých věcech v naší nové rubrice...

 

images

 

Pravidla úspěšné komunikace

1. Naslouchejte pozorně.
Nakloňte se na stranu mluvčího a nepřerušujte ho. To je nejobtížnější věc, zvláště pro muže je to velmi nepříjemné.
Muži častěji přerušují ženy než ženy muže. Když pozorně někomu nasloucháte, jeho sebehodnocení okamžitě narůstá, cítí se důležitý, hodnotný a chce s vámi spolupracovat více, než se vám zdá.
Mluvíte – li s osobou, která je k vám nastavena negativně, a budete – li jí pokládat otevřené a zdvořilé otázky a pak budete poslouchat odpovědi, zmírníte její negativní pocity a bude s vámi chtít spolupracovat

2. Udělejte pauzu, než odpovíte.
Pauza je velmi elegantní část naslouchání. Jestliže mluvčí pauzou pouze třídí své myšlenky, vyhněte se jeho přerušování, protože přerušení způsobí, jako byste jej slovně udeřili do tváře. Počkejte několik sekund, než začnete se svým komentářem.
Často, když lidé něco říkají, jejich slova kloužou po vaší mysli jako kámen hozený na hladinu. Ale jestliže dovolíte, aby jejich slova vsákla do vaší mysli, uslyšíte mluvčího na vyšší úrovni a opravdu pochopíte, co říká.
Pauza vám dovoluje vyjádřit, že to, co druhý řekl, považujete za velmi hodnotné. Tak hodnotné, že to rozebíráte v myšlenkách dříve, než odpovíte.

3. Třetím způsobem naslouchání je žádost o vysvětlení.
Nikdy nepředpokládejte, že úplně chápete to, co si někdo myslí. Pamatujte, že lidé řeknou vždy jen polovinu příběhu nebo používají nesprávná slova nebo v nesprávném pořadí. Tak tedy jestliže se objeví nějaká nejasnost, vždy se zeptejte: co tím myslíte, co tím přesně myslíte?
Otázka: co tím myslíte? je jednou z nejdůležitějších otázek v mezilidské komunikaci. Ten, kdo pokládá otázky, kontroluje situaci. Ten, kdo odpovídá na otázku, je pod kontrolou toho, kdo pokládá otázky.
Takže skutečně dobré v komunikaci jsou ty osoby, které umí pokládat dobré otázky a pak se naklonit a poslouchat každé slovo. Když někdo zpomaluje, chce zkontrolovat, zda máte pořád zájem. Tehdy říkejte: Ano, a co jsi udělal potom? To je výborný způsob udržování rozhovorů.
Když se někoho ptáte na pocity, saháte do jeho nejhlubších emocí, do podvědomí.
Opravdu? Jak jsi se tehdy cítil? Co sis tehdy pomyslel? Tyto tři otázky: “Co tím přesně myslíš?“, „A pak jsi udělal co?“ a „Jak jsi se tehdy cítil?“ jsou mocné otázky, po kterých váš partner v rozhovoru mluví dál a vy kontrolujete rozhovor, jste silnější stranou a máte větší moc přesvědčování.

4. Zpětná vazba a parafrázování vlastními slovy.
„Moment, abych to dobře pochopil – to znamená, že jsi to udělala tak a tak...“
To je důkaz, že jste opravdu pozorně naslouchali. Nebyli jste jako ten pejsek na zadním okně auta - kroutící hlavou, ale opravdu jste dávali pozor. Jste schopni říci vlastními slovy, co jste před chvílí slyšeli, a ta druhá osoba říká, ano, ano, přesně tak to bylo. Pochválili jste ji neobyčejně skvělým způsobem, je k vám otevřená a teď když vy chcete něco říct - bude vám naslouchat.

Použitý text pochází z CD titulu „Tajemství úspěšné komunikace “, více na: http://www.vzdelavacifilmy.cz/

 

 

© RO marketing s.r.o.