Tipy a inspirace

A+ A A-

Trátak - koncentrace na bod nebo plamen svíčky

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

• Posaďte se před svíčku do meditační pozice a zavřete oči. V mysli si při meditaci opakujte svou mantru, např. mantru Óm (Aum)…

 

 

 

• Vzdálenost od svíčky má být asi na délku paže, knot by se měl nacházet nejlépe ve výšce hrudníku. Je-li svíčka příliš vysoko, může vést trátak k napětí v centru mezi obočím nebo k pálení očí. Plamen musí být nehybný, nedotčen ani závanem vzduchu.

 

• Otevřete oči a bez mrkání hleďte do plamene. Plamen má tři barevné části: dole u knotu je načervenalý, uprostřed jasně bílý a na špičce lehce kouřový. Soustřeďte se na horní okraj nejjasnější části plamene.

 

• Znovu zavřete oči. Pokud nyní vidíte ve svém vnitřním prostoru plamen, soustřeďte se na něj; nezkoušejte však obraz plamene dohonit nebo uchopit, jinak vám zmizí.

 

• Toto cvičení opakujte 3×.

 

• Trátak byste měli cvičit poma lu a postupně: zpočátku s e dívejte do plame ne 10–15 s ekund. Výdrž se postupně zvětšuje, takže po uplynutí asi jednoho roku pak můžete do plamene hledět 1 minutu a se zavřenýma očima se 4 minuty soustředit na vnitřní odraz. Tento limit byste však neměli v žádném případě překročit.

 

• Trátak lze provádět i s koncentrací na bílý bod na černém papíře nebo na černý bod na bílém papíře. Soustředíte-li se na bílý bod, vidíte ho pak za zavřenými víčky černě, a naopak.

 

Účinky: Trátak pročišťuje oči, po siluje oční svaly a zlepšuje zrak a paměť. Pomáhá při pot ížích s usínáním a při nočním pomočování. Posiluje sílu soustředění, a je proto vhodný i pro děti ve školním věku. Rozvíjí intuici, schopnost vizualizace a sílu vůle.

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar