Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TÝDEN 22 TÝDEN 23 TÝDEN 24

Svět a společnost - týden 24/2015

Peníze dělají peníze aneb refeudalizace společnosti
Kdybychom odváděli na daních státu pouze tolik, co odváděli nevolníci v dobách feudalismu a roboty (desátek vrchnosti a další desátek církvi, tedy dvacetiprocentní zdanění), tož to by bylo něco, to je pro nás ale naprosto nedosažitelný sen.
I. Švihlíková: K čemu vlastně máme ekonomii?
Hospodářská politika nikdy není neutrální. Pokud to nepochopíme, máme zaděláno na velké problémy.
Naomi Kleinová: „Přírodní zákony změnit nelze, ekonomické však ano“
Ekonomika zisku se musí proměnit v obecně prospěšnou ekonomiku. Jen ta zohlední zájmy všech sociálních skupin.
Naomi Kleinová: Šoková doktrína
Znaky neoliberalismu: eliminace veřejné sféry, osvobození korporací od všech omezení a očesání všech sociálních výdajů, deregulace, privatizace, škrty, zdaňování stejnou paušální sazbou, rovné daně, daňové úlevy a prázdniny a snížení korporátní daně, všechny ceny (i cena práce) by měli být určovány trhem... Přednáška známé kanadské intelektuálky. (78 min., české titulky)
Kde začíná terorismus
Jaký je rozdíl mezi českým vlastencem, který vnímal cizí armádu na území své vlasti jako nepřátele či okupanty, a mezi Afgháncem, který má dnes stejný pohled?
Jak bylo po válce po roce 1945
Slavili jsme konec války. Ale jak bylo po válce, co si lidé mysleli a co chtěli? Popíši situaci ve Velké Británii, podobné to bylo i ve Francii.
Proč je škoda, že (ne)jsem Slovan
Tak jako ve výtvarném umění, i v etnografii s radostí nacházím symetrii. Když před půl druhým tisícem let slovanský kmen jako poslední z národů indoevropské jazykové rodiny přinesl do Evropy svůj dialekt, nejpodobnější bratrským jazykům Indie, Persie a Kašmíru, a když se pak rozšířil do celé střední, východní a jihovýchodní Evropy, vzniklo z jeho mluvčích postupně čtrnáct národů, které se dodnes podle náboženství a písma dělí na sedm a sedm.
Boj o Kreml v Kremlu
Kreml se opět stává krutým bojištěm plným intrik a bratrovražedného soupeření. Zatímco v éře Sovětského svazu vyšlo najevo, že proběhl nějaký boj, až když byl jasný vítěz, dnes je dějiště těchto procesů o něco čitelnější.
Bilderberg 2015
Oficiální web Skupiny Bilderberg vydal plný seznam účastníků a agendy letošní konference. Tento seznam témat k prodiskutování je jako vždy tak vágní, že téměř postrádá smysl.
Situace v Jemenu a Sýrii, červen 2015
Al-Nusra je pro Západ už praporečník demokracie. Podpora těchto extrémních uřezávačů hlav šla tak rychle, že veřejnost by si na to nezvykla. Má zažité schéma teroristů staré dva roky, proto se fakta tají.
Asadův plán rozdělení Sýrie
Jak uvedly západní sdělovací prostředky, velitel speciálního oddílu „Al-Quds“ v rámci íránských Revolučních gard, generál Qasem Sulejmaní přijel do Damašku, aby zahájil přípravu ustavení alavitského státu na části syrského území pod vedením prezidenta Bašára Asada.
Ženevská univerzita varuje před reprízou Jugoslávie
Sféra organizovaného zločinu se „dramaticky rozšířila o nové formy typu násilných přepadů a korporátních podvodů, které jsou pro Ukrajinu relativní novinkou. Rozpad státních institucích počínaje květnem-červnem 2014 navíc znásobil a diverzifikoval nejen nelegální obrat s kriminálními artikly, ale i zbožím základní spotřeby.“
German Banker: Obama Is Destroying Europe
Chief economist at Bremer Landesbank, Folker Hellmeyer, says that because of Obama’s sanctions against Russia, German exports declined year-over-year by 18% in 2014, and by 34% in the first two months of 2015 (no later figures), but he asserts that “The damage is much more comprehensive than these statistics show."
RŮZNÉ
Zemědělství mezi kosmem a kravským hnojem
Spirituální zemědělství? Ano, v Německu existuje, již 90 roků. ,,Biodynamické zemědělství“ je radikální, kontroverzní a tajemné.
Jsou kvantové zvláštnosti stopou existence paralelních světů?
Teorie Mnoha navzájem se ovlivňujících světů se vynořila před pár lety ze šera chemických laboratoří a teď straší kvantové mechaniky jako vyzývatelka vlnové funkce.
How a Hollywood Spy Film Brainwashes Us
Why are so few of us truly fearful of the impending meltdown of capitalism, stoked by global corporations’ rape and pillage? And why are so many of us passive in the face of impending environmental catastrophe?
© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar