Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

  

Nebohé muslimy vyhánějí z Barmy a terorizují, čtete v novinách. No, ono je to trochu jinak...K situaci v Barmě se na svém facebookovém profilu vyjádřil právník Tomáš Tyl. V Barmě to v posledních týdnech vře. Země například podle všeho pokládá na části hranice s Bangladéšem miny, aby zabránila návratu uprchlému muslimskému menšinovému etniku Rohingyů.

Rohingyové podle mediálního mainstreamu utíkají do Bangladéše před násilím, kterého se jim dostalo od buddhistů v Barmě. Svět projevuje nad tímto exodem pobouření, Barma čelí ostré mezinárodní kritice a internet zaplavují dramatická videa migrujících průvodů. Někteří dokonce požadují, aby nejvýznačnější osobnosti barmského vládnoucího režimu Su Ťij byla odebrána Nobelova cena, kterou dostala za opoziční činnost proti předchozí vládě, či ji rovnou obviňují z genocidy.

Český právník a komentátor Tomáš Tyl ale upozorňuje, že věc rozhodně není tak jednoduchá, jak nám hlavní mediální proud prezentuje. „Proč mě to nepřekvapuje?! Asi proto, že na rozdíl od redaktorů znám historii. Takže – řekněme si otevřeně, že s Rohingyi se Barma potýká nějakých 300–400 let a není to žádný med. Rohingyové jsou krystalickou ukázkou neslučitelnosti islámu s jakoukoliv jinou kulturou,“ podotkl k současné situaci Tyl. Podle jeho slov se počet Rohingyů ztrojnásobil během 40 let na přelomu 19. a 20. století když využili pobídek britských kolonizátorů. Začali ničit vše neislámské a začali násilně vytlačovat původní obyvatele. Arakánský stát je přitom jednou z kolébek velkých civilizací, kde žili Rakhinové.

Skutečně šokující zpráva skupiny BRICS Putin odhalil koncept „férového multipolárního světa“, v němž by ropné smlouvy mohly obejít americký dolar, a mohly by být obchodovány za ropu, čínský jüan a zlato. Každoroční summit BRICS, který se letos konal v Xiamenu (kde byl kdysi čínský prezident Xi Jinping starostou), nemohl zasahovat do skvostnějšího geopolitického kontextu. Znovu opakuji, že je důležité mít na paměti, že současné jádro skupiny BRICS je „RC“ - strategické partnerství mezi Ruskem a Čínou. Takže na šachovnici Korejského poloostrova je kontext RC (Rusko-Čína) - přičemž oba národy sdílí hranice s KLDR - elementární.

Peking uvalil na válku definitivní veto – a Pentagon si je toho velmi dobře vědom. Šestý jaderný test Pchjongjangu, přestože plánovaný dlouho dopředu, byl proveden jen tři dny poté, co dva americké strategické bombardéry B-1B provedly svůj vlastní „test“ spolu se čtyřmi stíhačkami F-35B a několika japonskými F-15. Každý, kdo je dobře obeznámený s šachovnicí Korejského poloostrova, věděl, že na tyto stěží maskované „dekapitační“ testy bude KLDR reagovat.

Takže nám na stole zůstala jen jedna rozumná propozice: „dvojí zmrazení“, navrhované Ruskem a Čínou. Zmrazit vojenská cvičení USA/Japonska/Jižní Koreje, a zmrazit severokorejský jaderný program; diplomacie musí převládnout. Bílý dům místo toho hovoří o zlověstných „jaderných možnostech“ jako o nástroji pro řešení konfliktů.

Bude v Rusku gigantický, rentabilný a dobre financovaný priemysel? Hoci mali západné sankcie zasiahnuť mocným úderom ruskú ekonomiku, ruské farmárske hospodárstvo zažíva obdobie prudkého vzostupu. Priznali to aj americkí investori. Protiruské besnenie západných politikov preukázalo ich vlastným krajinám "medvediu službu".

Tento názor nevyslovil nejaký pofidérny propagandistický plátok, ale renomovaný autor v rešpektovanom časopise Financial Times - Henry Foy. Upozornil, že napríklad ruský výrobca lososích produktov „Ruská akvakultúra" zvýšil objemy produkcie len za rok 2016 šesťnásobne. Predaj pšenice a kukurice vzrástol o 49%. A to všetko prebieha na pozadí sankcií, ktoré Západ uvalil na Rusko v snahe zatlačiť na Moskvu kvôli Krymu a udalostiam na Ukrajine v roku 2014.

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar