Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

Miloslava Pošvářová

 

Policie ČR odložila všechna trestní oznámení na nekvalitně provedenou stavbu dálnic. Takže zbývá počkat, až dojde k poruchám na označených stavbách, a potom se budu ptát já.

Miloslava Pošvářová je specialistka na stavby dálničních mostů. Ve státní správě pracovala do roku 2014 jako ředitelka Úseku kontroly kvality staveb ŘSD. Pak ji na hodinu vyhodili z práce. Viz náš rozhovor a články o české dálniční lobby.

Být služebníkem občanů, nikoliv korporací. Rozhovor s Miloslavou Pošvářovou, bývalou zaměstnankyní ŘSD

Zakletá dálnice D8 aneb Boj pokračuje

Lapkové s bílými límečky kradou na opravách dálnic ...a nic

Začněme fakty. Korporace Autostrade per l’Italia provozuje za velmi drahé poplatky dálnici A 10. Patří do společnosti Atlantia s většinovým podílem rodiny Benettonů a má sídlo v Lucembursku, takže v Itálii neplatí daně. Dne 14.8. 2018 spadl most v Janově z výšky 45 m do městské obytné části. Prozatím je hlášeno 42 obětí s tím, že všichni nejsou vyproštěni. Firma Autostrade per l’Italia vykořisťuje 3000 km z asi 6500 km italské dálniční sítě a oficiálně odmítla přiznat odpovědnost za zřícení mostu. Janovský prokurátor mluví o lidské chybě, firmě chce odebrat koncesi a vymáhá první pokutu 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč). Prof. Ing. Antonio Brencich jako specialista na mostní železobetonové konstrukce na univerzitě v Janově tvrdí, že stavba byla problematická od samého začátku, včetně pozdější údržby.

 

Molekulární vodík

Molekulární vodík – zdraví, krása, dlouhověkost

Proč stárneme? Proč jsme nemocní? Jeden z důvodů je tzv. oxidační stres. Hlavním zdrojem oxidačního stresu jsou mitochondrie. Co se pod tímto podivným názvem skrývá?

Wikipedie k tomu říká: Mitochondrie je membránově obalená organela, kterou lze nalézt ve většině (vč. lidských) buněk. Dosahuje obvykle rozměrů řádově několika mikrometrů. V buňce se jich může vyskytovat několik stovek, ale třeba i sto tisíc. Obvykle se považují za struktury klobásového tvaru, nicméně v řadě případů tvoří spíše bohatě se větvící síť vláken po celé buňce. Funkce mitochondrií se do jisté míry dá přirovnat k buněčné elektrárně, jelikož v nich díky procesům buněčného dýchání vzniká energeticky bohatý adenosintrifosfát (ATP) používaný jako “palivo” pro průběh jiných reakcí v celé buňce.

Poruchy jejich funkce můžou mít za následek různá mitochondriální onemocnění, obvykle související s neschopností správně provádět metabolické mitochondriální pochody. Některé vlastnosti mitochondrií je činí z evolučního hlediska unikátními. V mnohých ohledech totiž připomínají bakterie. Dnes je známo že se ve skutečnosti před asi dvěmi miliardami let opravdu vyvinuly z bakteriálních předků. Přesný scénář však není ve skutečnosti znám. Uvnitř mitochondrii se nachází stále zachovalá mitochondriální DNK, která se v mnohém podobá bakteriální. (kráceno)

Agresivní kyslík

Jinak řečeno, žijeme díky symbióze s drobnými tvory disponujícími vlastní DNK. Bez nich je náš život nemyslitelný. A jako každý živý tvor, i ony přijímají potravu a vylučují, v tomto případě ATP – nezbytného paliva pro naše buňky. Jako každá výroba ovšem, i tato má svůj odpad. V tomto případě jde o agresivní formy kyslíku, jejichž hromadění způsobuje zmíněný oxidační stres. Přirozenému “Odbourávání” agresivních forem kyslíku brání příčiny vyvolané současným způsobem života. V neposlední řádě stravou, která téměř z poloviny pochází ze zkumavek potravinářských chemiků.

Nebudeme se tím zde zabývat do hloubky, jde o značně složité biologicko-elektrochemické procesy, jejich výčet a rozbor by mnohé odradily od dalšího čtení. A to, jak uvidíme, by byla škoda.

Oxidační stres a molekulární vodík

Pro nás je důležité jedno: už dlouho víme, že akutní oxidační stres způsobuje vážné poškození tkáně a stane-li se chronickým, je jednou z příčin mnoha častých onemocnění, rakoviny a zrychleného procesu stárnutí. Ve vývoji účinných antioxidantů nevykazující vedlejší účinky bylo přes všechny snahy farmaceutů a „výživářů“ dosaženo jen sporných výsledků. V roce 2007 se objevila jedna nadějná zpráva: Japonští výzkumníci zjistili, že velký potenciál jako účinný antioxidant má molekulární vodík (Oschawa et al, Nat.Med. (2007)668-694).

Podívejme se na následné pokroky ve výzkumu léčebného a preventivního užití vodíku. Poté, co byl publikován původní článek v Nature Medicine, se v předních biomedicínských žurnálech vyrojily zprávy o pozitivních účincích molekulárního vodíku při léčbě více něž 60 onemocnění hlavně z řad civilizačních chorob, a fyziologických stavů ověřených klinickými testy. Na základě těchto souhrnných poznatků lze prospěšné biologické účinky vodíku považovat za prokázané.

 

Karl Wolfe pracoval pro Vzdušné síly, kde měl vysoké bezpečností prověrky v oblasti kryptografie a spolupracoval s taktickým velením v Langely AFB (Virginie).

Pro Americké vzdušné síly jsem pracoval od 18.01.1964 do 18.10.1968. Spolupracoval jsem zejména s taktickým vzdušným velením v Langley AFB (Virginie) u 4444. průzkumné technické skupiny. Skupina se specializovala na špionážní fotografování a filmování. Využívali jsme k tomu letadla U-2 a špionážní satelity – a to dávno před tím, než o jejich existenci měl kdokoliv sebemenší tušení. Samozřejmě nikdo neměl tušení, že vůbec existuje nějaký program, ve kterém by bylo možné takové snímky pořizovat. Měli jsme také fotopušku špionážní kameru na C-130 Hercules a mnoho dalších typů letadel, která byla vysílána do bojových misí. Naším úkolem bylo získaný filmový materiál také zpracovat.

Rok 1965

Psal se rok 1965… myslím, že to byl červen nebo červenec. Byl jsem fotografickým specialistou s elektrotechnickým vzděláním. Pracoval jsem jeden den v laboratoři se specializací na barevný filmový materiál. Přišel za mnou šéf, seržant Taylor, a řekl mi, že mají potíže s nějakou technikou kdesi na základně. Spadalo to do programu průzkumu Měsíce. Jejich úkolem bylo vyhledávat vhodná místa pro první přistání astronautů plánované na rok 1969. Protože naše a jejich vybavení bylo stejné, požádali mne, abych šel do budovy NSA a podíval se na to, kde je problém.

V té době jsem netušil, co je NSA zač. Byl jsem hodně naivní. V první chvíli jsem si myslel, že mi šéf řekl o NASA. Dlouho jsem měl představu, že to byla právě NASA, kam mne poslal.

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar