Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

Bible: Nový zákon na politickou objednávku

Níkajský koncil svolal římský císař Konstantin v roce 325, aby sjednotil názory křesťanské víry a určil, které texty smějí být zahrnuté do Bible. Koncil se uskutečnil u maloasijského města Nikaia. Jednalo se o první shromáždění biskupů křesťanské církve. Na sněm přijeli biskupové především z východní poloviny Římské říše. Sněmu se osobně neúčastnil biskup sídlící ve městě Římě (papež), poslal ovšem své zástupce.

Sjednocení rozpadající se Římské říše

Konstantin chtěl využít nově vznikající náboženství pro sjednocení rozpadající se Římské říše. Existovaly různé písemné záznamy a různé verze nauk ale neexistovala tu žádná jednotná organizace či forma křesťanství. Císař Konstantin toho chtěl zneužít pro svůj prospěch. Římané měli vždy velmi dobrý talent na organizaci a uspořádání managementu.

Během koncilu byla sjednocena náboženská  a politická dogmata. Několikadenní jednání ustanovuje nová náboženská pravidla, která podřizují církev císaři a utváří základní administrativní a politickou strukturu církve. Dále bylo stanoveno, jaká evangelia budou zahrnuta do nové formy křesťanské Bible. Konstantin si nechal na základě dohodnutých pravidel vyhotovit 50 kopií Svaté Bible, která obsahovala jen pro něj politicky korektní verze evangelií Matoušovo, Markovo, Lukášovo a Janovo. Ostatní evangelia nebo i některé pasáže v původním znění z výše jmenovaných byla roku 381 na Konstantinopolském koncilu zakázána a nesměla se číst. Veškeré texty, které se jich týkaly byly spáleny a jejich majitelé uvězněni nebo popraveni.

 

Nikola Tesla: „Mýlíte se, pane Einsteine, éter existuje!“

Způsobil Nikola Tesla Tunguzskou katastrofu?

Můj přítel mi dal tento rukopis. Byl v USA a koupil si starou hasičskou helmu na pouliční prodejní akci v New Yorku. Uvnitř této přilby, zřejmě místo podšívky, byl starý zápisník. Měl tenké plátěné desky a byl cítit plísní. Jeho zažloutlé listy byly místy propálené. V některých místech se inkoust tak mocně rozpil, že písmo se dalo na zažloutlém papíru sotva rozeznat. Na některých místech byly velké části textu zcela poškozeny vodou a byly tam jen nečitelné inkoustové skvrny.

Kromě toho byly okraje všech listů propálené a některé slova neodvolatelně zmizela. Při překladu jsem si okamžitě uvědomil, že tento rukopis patří slavnému vynálezci Nikolu Teslovi, který žil a pracoval v USA. Na překlad předloženého textu jsem vynaložil spoustu práce. Kdo pracoval s počítačovým překladem, dobře mě chápe. Mnoho problémů bylo způsobeno ztracenými slovy a větami. Existuje však mnoho malých, ale velmi důležitých detailů, které pomohou tomuto rukopisu porozumět. Doufám, že vám tento rukopis odhalí některé záhady historie i vesmíru.

 

Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl mluvit i z vozíku

Směs mírného optimismu a zmaru. Popis současného Česka v podání bývalého premiéra a prvního předsedy Senátu Petra Pitharta se neposlouchá lehce. Vidí v podstatě dvě republiky. Prahu, kde to dopadá dobře. A zbytek země, který politici zklamali a kde to ti nejchudší už vzdali. Propast je to nebezpečná a hrozně málo lidí o ní přemýšlí, protože by museli být značně znepokojeni. Povede ke zlostem, vztekům a napětí mezi Pražáky a „trouby venkovskými“.

Petr Pithart nicméně nesouhlasí s odsudky mimopražských voličů. Tvrdí, že je třeba s nimi mluvit, jako to dělal on, když byl ještě senátor. Několikrát prý dostal málem přes držku. Lidé podle něj mají pocit, že se na ně zapomnělo. Neudělali přitom vůbec nic špatně. Expremiér viní nezkrotnou globalizaci a rychlé změny, které jim politici neumí vysvětlit. Lidé se tak už na velkou politiku nespoléhají, a i proto volí tak, jak volí.

Problém je i centralizace moci v Praze a málo rozvinuté regiony. Politici to už berou jako samozřejmosti. Lidé přitom nepřirozené rozdělení země do krajů podle Pitharta stále pociťují a absurdní hranice je bolí. Jde prý o výsledek kšeftování, který už je asi nezvratný. Zdůrazňuje, že i prezident Zeman přiznal, že reforma správního uspořádání byla největší chyba jeho někdejší vlády.

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar