Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

Bezpilotní vesmírné letadlo NASA X-37B – 400 dní na orbitu

Naší planetu obíhá po dobu 400 dnů na své tajemné misi mysteriózní tajné vesmírné letadlo NASA nazvané X-37B.

Oficiální informace z wikipedie říkají:

Boeing X-37 (jinak též Orbital Test Vehicle) je americký experimentální bezpilotní kosmický raketoplán. Má sloužit k otestování nových technologií na oběžné dráze a při návratu do atmosféry. Původně civilní projekt spravovaný agenturou NASA převzalo v roce 2004 Ministerstvo obrany Spojených států amerických.

V listopadu 2006 Letectvo Spojených států amerických oznámilo, že pro své účely vyvíjí vlastní variantu nazvanou jako X-37B Orbital Test Vehicle (OTV). Plavidlo je vynášena na nízkou oběžnou dráhu pomocí běžné rakety, díky své velikosti se vejde do aerodynamického krytu. Dosud byla používána raketa Atlas V, na následující misi OTV-5 je plánováno použití nosiče Falcon 9. Tato varianta je schopna, za použití solárních panelů pro napájení systémů, setrvat na oběžné dráze až stovky dní, dosavadní rekord je 717 dní na orbitě. Raketoplán je pokryt tepelným štítem, podobně jako Space Shuttle. Ten umožňuje návrat zpět na zem, kde automaticky přistává na dráze podobně jako běžné letadlo. Vzhledem k tomu, že je celý program utajen, jsou další cíle programu známy jen velmi obecně. Vyrobeny byly zatím zřejmě dva exempláře, třetí je ve výrobě.

Raketoplán není schopen nést lidskou posádku, to je plánováno až u verze X-37C.

 

Stephen Hawking a jeho závěrečná vědecká studie

Stephen Hawking byl britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace a v letech 1979 až 2009 zastával post lukasiánského profesora matematiky na Univerzitě v Cambridgi. Bylo vydáno závěrečné vědecké pojednání vědecké studie, jedná se o jednu z ústředních témat jeho 56leté kariéry. Práce byla dokončena v březnu těsně před jeho smrtí.

Stephen Hawking a jeho závěrečná práce

Závěrečná práce se zabývá otázkou, zda černé díry uchovávají informace o věcech, které do nich spadnou. Někteří vědci věří, že tato informace byla zničena, ale jiní uvedli, že by to porušilo zákony kvantové mechaniky. Tyto zákony vysvětlují, že by mohlo být vše v našem světě rozděleno na informace, například jako řetězec jedniček a nul. Tato informace by nikdy neměla úplně zmizet, ani když se dostane do černé díry. Ale Hawking,  stavějící svou myšlenku na práci Alberta Einsteina, ukázal, že černé díry mají svou teplotu. A protože horké předměty ztrácejí teplo do vesmíru, černé díry se tedy musí nakonec odpařit – zmizí a neexistují. Samotné černé díry jsou regiony ve vesmíru, kde je gravitace tak silná, že nic, co do sebe stáhnou, nemůže uniknout.

 

Když se lékaři pletou

Když si lékaři pletou příčinu s následkem

Není tomu dlouho, co jsem byl svědkem „léčení“ jedné mladší ženy, která bohužel zemřela na údajnou rakovinu prsu diagnostikovanou školní medicínou, tedy tou, která je nám běžně k dispozici. Když jsem celý její případ domýšlel „ex post“, přišel jsem na některé skutečnosti, které se mi dnes jeví jako nepochopitelné a z lékařského hlediska absurdní, že na tyto věci lékaři nepřišli již dávno. Oč šlo?

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar