Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

CO VY NA TO? 1

Kdo stojí za amorálními rappery?

Během uplynulých tří měsíců byla po celém Rusku zrušena řada koncertů některých rapperů. Všechno to začalo v Dagestanu, kde místní obyvatelé, nespokojení s plánovaným vystoupením Jegora Creeda v Machačkale provedli flashmob s heslem "Kdo půjde na Creeda je kohout". Dagestánci byli pobouřeni nejen umělcem, který je proslaven jako představitel jedné ze sexuálních menšin, ale především obsahem textů jeho písní a klipů.

Nemusíte být odborníkem, abyste ocenili poselství tvořivosti Jegora Creeda, abyste uviděli, že to není nic než vulgarita, sprostota, pozlátko a opovrhování ženami. A protože máme v Rusku "svobodu projevu", obyvatelé Dagestánu otevřeně prohlásili, že taková tvořivost zcela odporuje kulturní politice a tradicím republiky, a proto je příjezd Jegora Creeda do Machačkaly nežádoucí. A po Creedovi vyhnali i rappera Alljaye, který si zvykl nazývat své posluchače „bioodpadem“.

Situace měla širokou odezvu nejen v samotném Dagestánu, ale v celém Rusku. Na pozadí tohoto procesu občané i jiných regionů země si pokládali podobnou otázku: "Na co potřebujeme interprety, jejichž tvorba přispívá k degradaci mládeže?" Odpověď na tuto otázku zajímala především rodičovskou komunitu, která věnuje pozornost obsahu hudby propagované v prostředí mládeže, a rozhodla se tomuto jevu čelit. Rodičovské hnutí a ostatní aktivní občané začali vydávat petice a podávat na orgány činné v trestním řízení žádosti o zrušení takových koncertů nebo alespoň omezení věku návštěvníků produkcí těch umělců, jejichž tvorba jasně porušuje zákon "O ochraně dětí před škodlivými informacemi".

Oleje do ohně přilila píseň "Last Call" od rappera Oksimirona, která oslavovala masakr ve škole. Na základě událostí v Kerči a rozruchu kolem stejnojmenného videoklipu se Oksimiron sám rozhodl stáhnout na dobu jednoho měsíce: nedával žádné rozhovory, neobjevil se před kamerami. Jeho rozhodnutí může být chápáno tak, že jedna věc je, že pod záminkou "svobody tvořivosti" propagujete násilí a vraždu mezi dospívajícími, ale existuje i zcela odlišná situace, kdy společnost po obrovské tragédii najednou obrátí pozornost k těm, kteří v průběhu let informačně pumpovali takovou negativní matrici.

Zatímco Oksimiron se stáhl do stínu, po celé zemi se na žádost rodičů začaly rušit koncerty i jiných umělců: Huskies, Friendson, IC3PEAK a dalších. Důvod je jasný - výrazný směr degradace tvořivosti těchto rapperů. Bylo by na místě uvést několik citací ze strategických dokumentů Ruské federace, na které se také odvolávají oponenti koncertů. Zejména v Doktríně informační bezpečnosti RF se uvádí:

"Informační působení na obyvatelstvo Ruska a v první řadě na mládež, s cílem narušit tradiční ruské duchovní a morální hodnoty, roste."

 

Z HISTORIE EVROPY 1

Asi bychom měli začít od Adama

Jenže… od kterého?

Ono jich totiž bylo povíc. Jednoho si prý pánbu uplácal z hlíny. To bylo podle Juliánského kalendáře v sobotu 23. října 4004 př. n. l., na konci těžkého pracovního týdne, kdy zrovna vyráběl svět. Jak ale anglikánský arcibiskup James Ussera, který tohle vypočítal, zjistil, že to byla právě sobota, když v Bibli nikde nestojí, že by Stvořitel už měl stanovené i názvy dnů v týdnu? Ne ne, myslím, že tato verze má vážnou trhlinu.

Jiné Adamy si tu prý zas vyrobili Anunakiové, kteří kvůli našim atmosférickým podmínkám moc nezvládali dřinu při náročném rabování nerostných surovin z nitra naší Matičky, a tak si k tomu za pomoci svých propracovaných genetických metod vytvořili otroky. A pak už jen stačilo zařídit, aby se množili.

Jiný Adam, nebo spíše Adamové a Evy sem zase byli údajně dopraveni z dalekého vesmíru už hotoví a se vším všudy, aby osídlili pro ně s láskou vytvořenou planetu. Jak jinak by se také mohla v lidském genomu objevit ona známá „hvězdná semena“ - 223 genů, které nemají absolutně žádnou oporu u evolučních předchůdců lidské bytosti?

A když už jsme u té evoluce... jak je na tom s Adamem pan Darwin?

Ten to viděl ještě jinak. Nejsme prý uplácaní z hlíny, ani jsme sem nedorazili odkudsi ze souhvězdí Labutě a nevznikli jsme ani ve futuristických laboratořích Anunakiů. My jsme si svůj vývoj museli pěkně odpracovat – miliony a miliony let uplynulo, než se z chlupatého opičáka s konečnou platností vyklubalo něco, co se už dalo neoddiskutovatelně nazvat člověkem.

Kde je tedy pravda?

Těžko říct. Ono totiž není vyloučeno, že pravdivé jsou všechny tyto verze. V době, kdy Evropu ještě pokrýval ledovec a po inteligentním životě tu nemohlo být ani vidu ani slechu, v jiných klimaticky příhodnějších částech zeměkoule se mohly už po dlouhá tisíciletí vyvíjet vyspělé civilizace, jejichž pozůstatky nám možná jednou bude dovoleno nacházet na dně oceánů nebo pod ledovým příkrovem Antarktidy. Na Zemi totiž klidně mohou ve stejné době existovat a také existují vývojově naprosto nesrovnatelné civilizace; no řekněte, co by si například nějaký archeolog za pár tisíc let pomyslel o nás, kdyby z vrstvy hlíny navršené v 21. století vyhrabal kamenné nástroje našich současníků z deštného pralesa?

A jiná možnost už není?

Klidně může být. Třeba v případě civilizací, které tuto planetu obývaly před miliony a možná miliardami let a pak to tu nějakým, asi ne dost hezkým způsobem zabalily. Nejsme tu s největší pravděpodobností první a můžeme být jen potomky trosečníků, kteří nějakou náhodou vždycky přežili i tu sebevětší globální katastrofu, aby se pak stali prarodiči nových civilizací.

Ale řešit tohle by bylo příliš velké sousto. A tak, ať už to bylo jakkoli, navrhuji v pátrání po historii našeho kontinentu se držet při zemi, nebo ještě lépe pod jejím povrchem, odkud archeologové vynášejí na světlo světa nespočet pozůstatků, z nichž se pokoušejí odečíst zdlouhavý vývoj inteligentního života na planetě Země. Nám totiž půjde hlavně o to, abychom zjistili - na základě nikoli domněnek, ale hmatatelných nálezů - jak mohlo dojít k tomu, že právě my, Slované, jsme nyní tady, na evropské půdě a proč nás z ní chtějí už tisíce let za každou cenu vyštípat.

 

Čínský systém „sociálního kreditu“: Dystopie nebo úspěšné sociální inženýrství?

Městské zastupitelstvo Pekingu nedávno představilo plán kontroverzního systému „sociálního kreditu“, který má být zaveden v Číně v roce 2020.

Agentura Reuters citovala zprávu čínské agentury Sin-chua, v níž se uvádí, že hlavní město bude průkopníkem tohoto programu, který propojuje sociální inženýrství a prosazování zákona. Pro ty, kdo o tom nic neví - Čína chce zavést celonárodní kamerový systém dohledu, který bude propojen s již aktivním digitálním systémem, na jehož základě se budou všem občanům a firmám přidělovat takzvané „body osobní důvěryhodnosti“, jež mají být kvůli získaným výhodám za řádné chování motivací, přičemž za porušení sociálně-právních norem bude následovat trest. Systém „sociálního kreditu“ byl údajně testován v Sin-ťiangu (tj. ujgurská autonomní oblast, obývaná muslimskými menšinami, převážně Ujgury, pozn. překl.) jako součást protiteroristické strategie centrální vlády. Prvky tohoto systému si údajně přebírá Venezuela, jak uvedla agentura Reuters v dalším článku, zveřejněném o víkendu.

Hlasy Západu kritizují tento program za to, že přivádí k životu dystopický román 1984 od George Orwella, a varují před tím, že bude ohrožena osobní svoboda Číňanů, stejně jako občanů jakékoli jiné země, do které bude Peking exportovat tuto technologii. To však ignoruje skutečnost, že na světě existuje mnoho různých společenských modelů, které nejsou uspořádané podle západního modelu, příkladem je právě Čína. Jako nesporně zjednodušující kontrast uveďme, že Čína staví stát nad občana, a kolektivní nad individuální, zatímco Západ (ať už upřímně či nikoli) prohlašuje, že praktikuje opačný model, neboť staví občany nad stát, a individuální nad kolektivní.

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar