Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

JAMES SHIKWATI:

Preboha, prestaňte prosím vás s tou pomocou!

[James Shik...]

Keňský ekonomický expert James Shikwati (35) tvrdí, že pomoc Afrike viac škodí než pomáha. Velký zástanca globalizácie hovoril s časopisom Der Spiegel o ničivých vplyvoch západnej rozvojovej politiky v Afrike, skorumpovaných vládcoch a o tendencii zveličovať problém s AIDS.

James Shikwati

SPIEGEL: Pán Shikwati, summit G8 v Gleneagles sa chystá posilniť rozvojovú pomoc Afrike…

Shikwati: … preboha, len prosím prestaňte.

SPIEGEL: Prestaňte? Rozvinuté krajiny Západu chcú odstrániť hlad a chudobu.

Shikwati: Podobné snahy ničia náš kontinent už 40 rokov. Ak priemyselné krajiny chcú Afričanom naozaj pomôcť, potom by mali konečne zastaviť túto príšernú pomoc. Krajina, do ktorých plynie najviac rozvojovej pomoci, sú súčasne v najhoršom stave. Napriek miliardám, ktoré boli naliate do Afriky, zostáva kontinent stále chudobný.

SPIEGEL: Máte vysvetlenie pre tento paradox?

Shikwati: Pomocou peňazí zo subvencií sú financované obrovské byrokratické aparáty, je podporovaná korupcia a samoľúbosť, Afričania sa neučia byť nezávislými, ale žobrákmi. Rozvojová pomoc navyše všade oslabuje miestne trhy a utlmuje duch podnikania, ktorý tak zúfalo potrebujeme. Je to naozaj tak absurdné, ako to znie: Rozvojová pomoc je jedným z dôvodov afrických problémov. Ak by Západ zastavil tieto platby, obyčajní Afričania by si toho vôbec nevšimli. Tvrdo zasiahnutí by boli iba funkcionári. Preto tvrdia, že by zastavenie tejto rozvojovej pomoci znamenalo koniec sveta.

 

Jak hudba působí na náš mozek

Hudba nám může náladu zvýšit, nebo nás uvést do různých stavů. Při poslechu konkrétní hudby se můžeme cítit sklesle, depresivně, nebo také šťastně a nabitě. Někteří z nás také mohou mít při poslechu hudby pocit, že přestávají dýchat, cítí velmi silné emoce. Vše je výsledkem působení hudby na náš mozek. Pojďme si představit 4 způsoby, jakými hudba náš mozek ovlivňuje.

Čtyři způsoby, kterými hudba ovlivňuje mozek

Představme si, jak hudba ovlivňuje mozek a náladu tím, že zapůsobí na emoce, paměť, učení, neuroplasticitu a pozornost.

 

Objev biblických Nefilim otevírá otázky nad rodem obrů

Archeologové objevili v Číně mnoho 5000 let starých hrobů, které obsahují pozoruhodně vysoké kostry (možná kostry obrů?). Jejich popis silně připomíná biblické Nefilim, o nichž se věří, že hráli významnou roli v závěrečné bitvě na hoře Sion, na konci našich dnů. Ve východní Číně ve vesnici Jiaojia archeologové vykopávají pozůstatky domů, hrobů a obětních jam, odkryli zde více než 200 hrobů. Objev koster vedl odborníky k přesvědčení, že muži v obci dosahovali průměrné výšky 6 stop, tři palce (přes 190 cm).

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar