Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

Jak nebýt v neustálém pohybu

 

LUB7a887f sirohyrecenzbellamydemeure

Dnes propagovaná sdílená ekonomika opírající se o neustálý pohyb má učinit lidi šťastnějšími a svobodnějšími, ale opak je pravdou – tržní mechanismy pronikají do soukromí, kde v minulosti nebyly. Řešením dnešní krize je stejně jako u antických Řeků kontemplace, neboť díky ní lze znovu objevit smysl vlastního jednání a zachránit svět.

François-Xavier Bellamy, Demeure: Pour échapper à l’ère du mouvement... | foto: Montáž Richard Cortés, Česká pozice

Když 33letý francouzský filozof François-Xavier Bellamy, zástupce především mladých a úspěšných konzervativců, psal svou druhou knihu Demeure: Pour échapper à l’ère du mouvement perpétuel (Setrvej. Jak uniknout z doby neustálého pohybu), netušil, že bude první na kandidátce pravicových republikánů.

Bellamy je od roku 2008 náměstkem starosty Versailles a v roce 2013 založil „filozofické večery“, přednášky otevřené širší veřejnosti, v nichž hledá odpovědi na současnost, již fascinuje rychlost v důsledku rozvoje technologií. Neustálý pohyb ničí hodnoty a společnost bez nich drtí kladivo německého filozofa Friedricha Nietzscheho (1844–1900). Bellamy se zamýšlí, jak z této pasti, kterou připravil technický a společenský pokrok, uniknout.

 

Skutečná koalice vládne, deklarovaná slábne

 

KAS5964cf putin orban 

Václav Klaus ml. byl vyloučen z ODS. Proběhlo to po formální stránce OK a důvody byly věrohodné. Někdo snad může říci, že si v té straně dali na čas, myslím však, že to by byl nemístný maximalismus. A může se namítnout, že sám podnět – nehorázný výrok pana poslance na plénu PS – byla vlastně jen záminka: nicméně vlastní důvody pak byly uvedeny. Ten výrok byl jen poslední kapkou, jíž přetekla sklenice trpělivosti spolustraníků pana Klause ml. V demokracii má sice každý občanské a lidské právo zastávat názory a zaujímat stanoviska, které zastává pan poslanec, ale to ještě neznamená, že má lidské a občanské právo je zastávat a zaujímat v rámci ODS. Zároveň jen na okraj podotýkám, že zároveň každý, komu připadají názory a stanoviska pana poslance pobuřující (přiznám se, že k tomuto virtuálnímu kolektivu velmi silně patřím), pokud se v ní prosazují soustavně a silně a pokud zrovna on sám v té straně je (což ovšem zase můj případ není) má právo využít své lidské a občanské právo z té strany co nejrychleji zmizet. A že vedení musí toto nebezpečí brát v úvahu. Tím chci jen říci, že pro rázný postup vedení ODS mám pochopení a příjemně mne překvapil.

Mezinárodní investiční banka se přesouvá z Ruska do Maďarska

Přesun sídla Mezinárodní investiční banky, ve které má podíl i Česko, z Moskvy do Budapešti vzbuzuje na Západě obavy. Maďarská socialistická europoslankyně Zita Gurmaiová ji označila za „Putinova trojského koně“. Podle Orbánovy vlády má však její přesunutí pomoci Maďarsku stát se významným finančním centrem. Přesun schválilo i Česko

Nepříliš známá Mezinárodní investiční banka, v níž má český stát podíl, stěhuje své sídlo z Moskvy do Budapešti. Přestěhovat by se měla ve druhé polovině letošního roku. Přesun celé banky však bude trvat dva až tři roky. Banka, kde největší podíl drží Ruská federace, je pohrobek spolupráce zemí Rady vzájemné hospodářské spolupráce (RVHP) z éry socialismu. Vznikla v roce 1970 s cílem podporovat velké investiční akce, při kterých se sdružovalo více členských zemí. Od té doby dodnes financovala banka asi 280 projektů a na úvěrech poskytla celkem asi devět miliard eur.

Jenže přesun sídla vzbuzuje na Západě obavy. Například maďarská socialistická europoslankyně Zita Gurmaiová označila banku za „Putinova trojského koně“. Její kolega István Ujhelyi podle listu Hungary Today uvedl, že „otvíráním dveří Putinově bance“ ohrožuje vládní strana Fidesz nejen Maďarsko, ale i celou Evropskou unii. Ministerstvo zahraničí USA pak podle listu Financial Times varovalo, že Rusko tuto instituci využije k „šíření zhoubného vlivu v Maďarsku a v celém regionu“.

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar