Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

15 nejzáhadnějších míst světa

Od energií nabitých skal uprostřed australského vnitrozemí až po strašidelné hotely podle Stephena Kinga, od domovů slavných upírů až po lesy plné pokácených a deformovaných stromů v hlubinách slovanské Evropy. Tento seznam nejzáhadnějších míst světa, které můžete navštívít, ve vás určitě vzbudí zájem. Nezáleží na tom, zda jste konspirační teoretik, zapálený lovec UFO, příznivec Nosferatu, médium, fanoušek nadpřirozených sil nebo zda si jen chcete vyrazit bokem od turistických tras za něčím trochu jiným – zde byste měli najít spoustu námětů.

Některá místa jsou dokonalá k vychutnání si různých podivností a krás cizích zemí, z jiných vám naskočí husí kůže. Jedná se jednoduše o skvělá místa k návštěvě, navíc s příslibem velké dávky tajemna.

Užijte si náš seznam nejzáhadnějších míst na světě

Bermudský trojúhelník, Atlantský oceán

Příběhy ztracených námořníků a zmizelých lodí, havarovaných letadel, a dokonce i mizejících lidí se po staletí vynořovaly z vod Bermudského trojúhelníku. Rozsáhlá plocha o rozloze větší než půl milionu čtverečních mil je známá také jako Ďáblův trojúhelník a teoriemi, proč tolik cestujících upadá do jeho spárů, se jen hemží. Podle některých se zde vyskytují magnetické anomálie, které vychylují kompasy z kurzu. Jiné připisují vinu tropickým cyklónům, dle dalších vůbec žádné tajemství neexistuje! Dnes může být návštěva této oblasti mnohem příjemnější, než si možná myslíte. Na jihu lákají ostrovy Turks a Caicos, na severu zase Bermudská zátoka.

 

Inkové neměli peníze: Jak fungovala jejich ekonomika?

Letošní prázdniny jsem strávila putováním po stopách Inků v Jižní Americe. Procestovala jsem Peru, Bolívii, Chile i Argentinu, kde jsem poznávala zdejší krajinu, lidi, kulturu a tradice, ale i obyčejný běžný život. O co větší bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že tento národ vybudoval své obrovské impérium bez potřeby peněz, že i dnes lidé v Bolívii žijí směnou, a to i na největších tržištích hlavního města, a to mě úplně dostalo. Bez peněz se zde lidé obejdou i dnes.

Incká říše

Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době největší slávy (v 15. a 16. století) ovládala oblast od And až k pobřeží oceánu – tedy dnešní Kolumbii, Chile, Bolívie, Ekvádor, Argentinu a Peru. To vše bylo propojené systémem silnic, který byl téměř tak kvalitní jako ten římský.

Impérium Inků bylo bohaté na potraviny, látky, zlato i koku; architekti navrhovali a stavěli stavby, které nás dodnes udivují svou promyšleností. O to podivnější je, že tato říše vůbec neznala peníze. A dokonce ani neměla žádná tržiště. Jednalo se o jedinou pokročilou civilizaci v dějinách, která neznala obchod. Jak je možné, že kultura, která porušovala údajně neporušitelné ekonomické zákony, dokázala prosperovat tak dlouho?

Bohatství bez peněz

Dokumenty španělských misionářů popisují Inky jako skvělé architekty, kteří dokázali stavět města přesně podle dlouhodobě promýšlených urbanistických návrhů – něco takového se v chaotické Evropě nikdy nepodařilo. Incká společnost byla dokonce tak bohatá, že si mohla dovolit zaměstnávat stovky specialistů, kteří plánovali, co a jakým způsobem se bude pěstovat na nových polích. Plánované zemědělství v takovém rozsahu (a tak úspěšně) se nepodařilo napodobit až do druhé poloviny 20. století.Inkové pěstovali řadu plodin na terasovitých polích tak, že experti vybírali vhodné odrůdy na ideální místa podle řady odborných faktorů. Tato pole byla zavlažována komplexními systémy, které na ně přiváděla vodu z hor. To vše plánovali pomocí uzlíkového systému písma, které sloužilo především k počítání. A tohle všechno dokázali Inkové bez peněz a obchodů.

 

Hlasová umělá inteligence: Začátek omezování lidského myšlení

[Hlasová um...]

Hlasová umělá inteligence se pro mnoho lidí stává běžnou součástí života. Ať už se v podobě malého válečku nachází na vašem pracovním stole („chytrý hlasový asistent“ Amazon Echo/Alexa, Google Home/Google Assistant) nebo je aktivována čistě prostřednictvím vašeho počítače/smartphonu (Apple Siri, Microsoft Cortana), kartel hlavních technologických společností nás pobízí, abychom používali hlasovou umělou inteligenci úplně na všechno. Chtějí, aby se tyto chytré přístroje staly komplexním místem pro všechny informace - vaším přístrojem vševědoucnosti. Jelikož je hlasová umělá inteligence hands-free a je aktivována hlasem, mnoho lidí ji používá za chůze. Je to všechno o pohodlí. Pro ověřování faktů se hodí dokonce méně, než jiné formy umělé inteligence, protože jak moc je pravděpodobné, že si uživatelé ověří odpovědi přístroje, pokud by to mělo narušit jejich pohodlí? Vstupujeme do světa intelektuální pasivity, kde bude lidské myšlení drasticky omezováno nebo dokonce vyloučeno?

Hlasová umělá inteligence vás vede k tomu, abyste akceptovali jedinou správnou odpověď, aniž byste si ověřili fakta. Jaký to může mít dopad na vaše myšlení a vnímání reality?

[Zacílení h...]

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar