Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  

TIPY

 

15 nejzáhadnějších míst světa

Od energií nabitých skal uprostřed australského vnitrozemí až po strašidelné hotely podle Stephena Kinga, od domovů slavných upírů až po lesy plné pokácených a deformovaných stromů v hlubinách slovanské Evropy. Tento seznam nejzáhadnějších míst světa, které můžete navštívít, ve vás určitě vzbudí zájem. Nezáleží na tom, zda jste konspirační teoretik, zapálený lovec UFO, příznivec Nosferatu, médium, fanoušek nadpřirozených sil nebo zda si jen chcete vyrazit bokem od turistických tras za něčím trochu jiným – zde byste měli najít spoustu námětů.

Některá místa jsou dokonalá k vychutnání si různých podivností a krás cizích zemí, z jiných vám naskočí husí kůže. Jedná se jednoduše o skvělá místa k návštěvě, navíc s příslibem velké dávky tajemna.

Užijte si náš seznam nejzáhadnějších míst na světě

Bermudský trojúhelník, Atlantský oceán

Příběhy ztracených námořníků a zmizelých lodí, havarovaných letadel, a dokonce i mizejících lidí se po staletí vynořovaly z vod Bermudského trojúhelníku. Rozsáhlá plocha o rozloze větší než půl milionu čtverečních mil je známá také jako Ďáblův trojúhelník a teoriemi, proč tolik cestujících upadá do jeho spárů, se jen hemží. Podle některých se zde vyskytují magnetické anomálie, které vychylují kompasy z kurzu. Jiné připisují vinu tropickým cyklónům, dle dalších vůbec žádné tajemství neexistuje! Dnes může být návštěva této oblasti mnohem příjemnější, než si možná myslíte. Na jihu lákají ostrovy Turks a Caicos, na severu zase Bermudská zátoka.

 

Rozumné rodičovství podle rad neurovědkyně

Mnoho dnešních rodičů je doslova posedlých vývojem svých dětí. Podsouvají svým ratolestem různé rozvíjející hry, téměř od batolecího věku je zapisují do všemožných kroužků a jsou pevně přesvědčeni, že takto svým dětem poskytují pro život nepopiratelné výhody.

Něco úplně jiného si však myslí známá ruská psycholingvistka a neurobioložka, profesorka Státní univerzity v Petrohradě, Taťána Černigovská, s jejímiž myšlenkami jsme se mohli seznámit již v jednom z předchozích článků.

Ve své přednášce „Jak naučit mozek učit se“ vysvětluje, že není tak důležité krmit dítě znalostmi, ale především ho naučit, jak správně mozek používat. Jinými slovy, naučit ho učit se!

Taťána Černigovská k tomu řekla:

Je velmi důležité, aby se děti začaly učit v tom správném období. Hlavním problémem dnešního dítěte jsou totiž ambiciozní rodiče.

Když mi říkají: „Svého synka jsem začal učit číst už ve dvou letech!“, odpovídám: „Ty jsi ale hlupák! K čemu je to dobré? Ve dvou letech to synek ještě nemůže dělat! Jeho mozek na to není připraven! Pokud ho budete drezírovat – tak samozřejmě nakonec číst bude, a možná dokonce i psát, ale vaším úkolem je něco jiného.

U dětí existuje obrovská variabilita v míře rozvoje. Máme pro to takový termín - „věk školní zralosti“. To znamená, že jednomu dítěti je sedm a druhému je sedm, ale zatímco první už chodí do školy, druhé si ještě dalšího půldruhého roku musí hrát s medvědem a teprve pak může zasednout do školní lavice.

Podle oficiálních údajů má více než 40 % našich dětí potíže se čtením a psaním ještě na konci prvního stupně základní školy. A dokonce i v 7. třídě naleznete ty, kteří čtou špatně.

U těchto dětí je celá kognitivní síla mozku napřena na rozeznávání písmen. Proto i když třeba text relativně dobře přečtou, nemají už dostatek sil na to, aby porozuměly významu, a jakákoli otázka na obsah přečteného je zažene do slepé uličky.

 

iPhony a digitalizace jsou pro chudé a hloupé

Přední americký deník New York Times zveřejnil článek, který jistě zvedl ze židle běžné liberály a technokraty. V článku se uvádí, že současné „digitální vzdělávání“, stejně jako ostatní digitalizace, je údělem chudých. Ukazuje se totiž, že bohatí v USA odmítají nejen služby „digitální ekonomiky“, ale také smartphony, sociální sítě, online nákupy a zejména školy, které používají gadgety.Kam skutečně vede protěžovaná digitalizace všech a všeho ukazuje série krátkých filmů BBC o nepříliš vzdálené budoucnosti v roce 2039. V nich je za pokrok pokládán život, v němž není místo pro rodinu, vlastní domov a emoce. Všichni žijí v ubytovně, živí se umělým jídlem a hmyzem a oddávají se zvrácenostem ve virtuálním světě. Přesněji, ne všichni, ale „průměrní obyvatelé“, kteří klesnou na úroveň otroka, moderněji řečeno „jedné pracovní jednotky“. V tomto materiálu se však uvádí, že digitalizace neovlivní její hlavní lobbisty - světovou oligarchii. A nyní tu máme živý důkaz v podobě článku z New York Times.

Zatímco naši domácí grefové (Herman Gref, předseda výkonné rady Sberbanky) nám říkají, že život ve virtuálním prostředí je progresivní a nezbytný, bohatí Američané a většina bohatých na světě ho opouštějí:

„Chtějí, aby si jejich děti hrály se svými vrstevníky, a soukromé drahé školy bez technologií z toho profitují. Bohatí jsou ochotni a schopni za to platit. Viditelná lidská identifikace - život bez telefonu během dne a odchod ze sociálních sítí - se staly symbolem vyššího stavu. Čím více se v životě chudých objevují monitory, tím více mizí ze života bohatých. Čím jste bohatší, tím více utratíte za to, že budete mimo scénu. Generální ředitel Institutu luxusu Milton Pedraza, který radí společnostem, jak chtějí nejbohatší lidé žít a za co utrácet peníze, zjistil, že bohatí utrácejí za cokoli "lidského". Podle průzkumu jeho společnosti jsou odhadované náklady na činnosti, jako je cestování, volný čas a jídlo, před náklady na zboží, a vidí to jako přímou reakci na šíření digitalizace. "Nyní ve vzdělávání a zdravotnických zařízeních všichni začínají sledovat, co je uděláno člověkem. Lidská práce je velmi ceněná,“ řekl pan Pedraza.

„Pagery byly dříve důležité, protože to byl signál, že jste důležitý, zaneprázdněný člověk," řekl Joseph Nunes, předseda marketingu na University of Southern California, který se specializuje na status marketing. Dnes už tvrdí, že pravdou je opak: „Pokud jste opravdu na vrcholu hierarchie, nemusíte nikomu odpovídat. Oni musí odpovídat vám. Bohatí lidé si mohou dovolit vzdát se svých dat a pozornosti k prodaným produktům. Chudí a střední třída takovou možnost nemají,“ pokračuje New York Times.

Představte si, že iPhone je dnes v USA známkou žebráka! A vše, o čem nás přesvědčují, že je třeba odmítnout jako přežitek „socíku“, jako například školy, kde jsou děti vyučovány dobrými učiteli, nemocnice, kde léčí profesionální lékaři, a dokonce pořádání banální veselé svatby s živými hosty - to vše jsou v Hollywoodu a mezi americkými boháči věci mimořádně „in“. Zjištění, které je pro naše hvězdy a ty, kteří chtějí být také „in“, něco nepochopitelného. Přitom autoři článku dále vysvětlují, že odmítnutí jakékoli virtuality - od sociálních sítí a chytrých telefonů až po používání miniaplikací ve vzdělání - to není nějaký rozmar všelijakých Rockefellerů, ale jediný způsob, jak získat inteligentní a schopné následovníky.

„Podle prvních výsledků významné studie o vývoji mozku provedené národními zdravotnickými instituty s 11 000 dětí ty, které tráví více než dvě hodiny denně sezením u obrazovky, mají za přemýšlení horší známky než ty, jež místo toho čtou knihy. Studie dále zjistila, že mozek dětí trávících hodně času na displeji a těch, kdo naopak hodně čtou, je velmi odlišný. U některých „dětí čísel“ totiž předčasně řídne mozková kůra. U dospělých jedna studie zjistila souvislost mezi časem stráveným u počítačů a gadgetů a depresí.

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar