Tipy a inspirace

A+ A A-

Geopolitika ukrajinského konfliktu

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Při pohledu na ohromující záběry přicházející nejen z Kyjeva, ale také z mnoha dalších měst na Ukrajině, lze získat představu, že to, co se děje, je totální chaos a že ho nikdo neřídí. To je však mylný dojem a myslím, že je vhodná doba se podívat na to, kdo jsou aktéři tohoto konfliktu a co skutečně chtějí. Teprve pak budeme schopni dát smysl tomu, co se děje, kdo tahá za nitky za oponou a co by se mohlo stát dál. Takže se podívejme na různé aktéry, na jednoho po druhém.

 

 

Nespokojení Ukrajinci

Nemůže být naprosto žádných pochyb, že velká část ukrajinské populace je hluboce nešťastná z režimu u moci, samotného Janukoviče a z toho, co se na Ukrajině dělo po mnoho let. Jak jsem napsal mnohokrát dříve, Ukrajina je v podstatě v rukou různých oligarchů, stejně jako Rusko v 90. letech, jen je to horší. Převážná část ukrajinských politiků je na prodej nejvyšší nabídce. To platí o členech parlamentu, prezidentském úřadu, regionálních guvernérech a, samozřejmě, o samotném Janukovičovi. Kolektivně tito oligarchové také vlastní média, soudy, policii, banky a vše ostatní. Jako přímý důsledek tohoto šla ukrajinská ekonomika roky do kytek a nyní je v dezolátním stavu.

 

Proto by nemělo nikoho překvapovat, že většina Ukrajinců je nešťastná a chce prosperitu, bezpečnost, vládu práva, podnikatelské příležitosti, prostředky pro osobní, sociální, profesní a duchovní rozvoj. V podstatě chtějí to, co chce každá lidská bytost: slušné životní podmínky. Někteří z nich považují EU za nejlepší naději pro dosažení těchto cílů, jiní považují za mnohem lepší možnost účast na ekonomické unii s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Na přesném poměru skutečně nezáleží, z jednoho prostého a přehlíženého důvodu: na Ukrajincích v tomto konfliktu naprosto nezáleží, jsou jen pouhými pěšáky používanými všemi stranami.

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://zvedavec.org/komentare/2014/02/5856-geopolitika-ukrajinskeho-konfliktu-navrat-k-zakladum.htm

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar