Tipy a inspirace

A+ A A-

Globální cíle SCS odhaleny v prezentaci NSA

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Německý týdeník Der Spiegel odhalil slide z prezentace Národní bezpečnostní agentury jen proto, aby později zcenzuroval lokace Special Collection Service (SCO) po celém světě, které se využívají pro špehování vládních lídrů.

 

Slide “vPCS to Deploy to 80 SCS Sites” s datem 13.srpna 2010 ukazuje lokace monitorovacích jednotek NSA na amerických ambasádách, a samozřejmě také těch britských, kanadských a australských a na Úřadech vysokého komisaře v metropolích a finančních centrech po celém světě. Byla to americká ambassáda v Berlíně, umístěná u Bundestagu a kousek od kanceláře kancléřky Angely Merkelové, které vytvořila největší kontroverzi odposloucháváním soukromých konverzací Merkelové. Po odhalení dalších ne-evropských lokací SCS  Der Spiegel rychle seznam lokací SCS v Africe, Asii a Latinské Americe zakryl a nechal tam jen evropské lokace. Tohle je náznak toho, že neměcká zpravodajská služba Bundesnachrichtendient (BND) na magazín tlačila, protože by to v nějakém rozsahu odhalilo spolupráci BND s NSA. Dvě lokace SCS, afghánská a tajvanská, jsou známy pro zapojení neměcké spolupráce.

 

Der Spiegel není jediným mediálním prostředkem, který materiály od whistleblowera Edwarda Snowdena cenzuroval a změnil. The Guardian, Washington Post, New York Times, The Hindu, Le Monde a Globo TV Brazil všichni zasáhly do práva veřejnosti vědět cenzurou. Fakt, že se Der Spiegel rozhodl publikovat upravený slide z prezentace NSA o sledování soukromých komunikací, nechává otevřenou otázku: “A jak to bylo s dalšími 27 slidy, které Der Spiegel vlastní?

 

Der Spiegel si ale neuvědomil, že když krátce neupravený slide uvedl, byl už zachycen webem. Zatímco německý centrický Der Spiegel dělal nad napíchnutým telefonem Angely Merkelové povyk, malá pozornost byla věnována dalším světovým lídrům, kteří byli v srpnu 2010 odposloucháváni.

 

 

Mezi místy označenými jako “aktivní průzkum” je jednotka SCS na americké ambasádě v kyrgyzském Biškeku, která v srpnu 2010 dostala “červený status” kvůli rebélii proti dočasnému prezidentovi Rozy Otunbayavovi, bývalému velvyslanci ve Washingtonu, považovaným za přátelského směrem k USA. Slidy poskytují vzácný pohled do operací super-tajné hybridní Special Collection Service NSA/CIA během zvýšeného napětí v částech světa.

 

Přítomnost týmu SCS zvaného “aktivní průzkum” v srbském Bělehradu v srpnu 2010 se nedá spojit s žádným politickým zemětřesením. Bělehrad byl největším cílem NSA během kamapně prezidenta Clintona v Kosovu v roce 1999. Bělehrad v roce 2010 představoval metropoli země, která se uchází o místo v Evropské unii. Jediným možným vysvětlením přítomnosti SCS na americké ambasádě v Bělehradu je určení lokace hledaného generála Ratko Mladiče. Hledaný generál byl v červnu 2010 rodinou prohlášen za mrtvého. Mladič se ukrýval v Lazarevu na severu Srbska a byl zatčen 26.května 2011.

 

Aktivní status týmu SCS v malijském Bamaku v srpnu 2010 je neobvyklý. Zpráva Amerického Ministerstva zahraničí o terorismu v roce 2010 uvedla: “V porovnání s rokem 2009, nenastaly v roce 2010 žádné teroristické incidenty mířené proti malijským zájmům a žádné únosy cizinců na malijské půdě.” Jenže 22.srpna 2010 “banditi” spojení s “Al-Kájdou v Maghrebu” propustili dva španělské pracovníky unesené v listopadu v Mauritánii.

 

V srpnu 2010 byly jedinými aktivními místy s nejvyšší prioritou Biškek, Bělehrad a Bamako.

 

SCS si udržuje odhlehlá monitorovací zařízení na diplomatických postech v Guadalajara, Hermosillo, Merida a Monterrey v Mexiku; Miláně; v Basře a Kirkuku v Iráku; v Lagosu; a thajském Chiang Mai.

 

Slide SCS také určuje počet neovládaných a vzdálených “přístaveb” SCS pro sledování. Sídlí v Moskvě, Aténách, Vídni a Kábulu. Bankok má zvláštní jednotku SCS “technické podpory” zvanou “PSA.” PSA má očividně něco společného se sledováním, jak bylo poznamenáno v této nedávné žádosti ambasády v Bankoku o “Dozorce pro detekci sledování” na Americkém Generálním konzulátu v Chiang Mai. Prohlášení říká, že pozice potřebuje dozor: “Tři specialisté na detekci sledování na americkém generálním konzulátu Chiang Mai….se pro celkové řešení operačních a administrativních problémů zodpovídají přímo Koordinátorovi SD nebo ARSO a každé nepřátelské sledování nebo podezřelé aktivity okolo zařízení mise v Chiang Mai je vyžadováno hlásit RSO (Regionálnímu bezpečnostnímu činiteli). Bude dohlížet na tři nebo více PSA SD specialistů v Chiang Mai, zatímco bude provádět mise pro detekci sledování.” Jedinou ovládanou přístavbou SNC je ta v Bagdádu.

 

Další aktivita “technické podpory” NSA je v anglickém Croughtonu, na místě základny Královského Letectva a hlavního komunikačního zařízení NATO.

 

Jedno ovládané místo SCS je označeno jako “Tel.” Tohle může být další příklad, kdy personál NSA sledující izraelské komunikace byl donucen se ukrýt pod falešné identifikátory jako “zvláštní arabští” lingvisté kvůli jistým židovským porblémům, včetně těch předsedkyně Senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinové. “Tel” očividně znamená americkou ambasádu v Tel Avivu. Feinsteinová, který podporovala sbírání metadat amerických občanů, byla naštvaná, že američtí spojenci byli odposloucháváni. Když odhalila operace NSA pro zaměřování mobilních telefonů, pozemních kabelů a emailů zahraničních lídrů, kteří mají být spojenci USA, Feinseinová očividně myslela na izraelského premiéra Benjamina Netanyahua.

 

Ovládané místo SCS v Teheránu je popsáno jako “Tehran in Exile.” Tohle je náznak, že SCS sleduje Írán z jiné a blízké země. Tohle by mohla být buď jednotka SCS na amerických ambasádách v Baku, Azerbajdžánu nebo Tbilisi; americkém konzulátu SCS ve východoiráckém Sulamaniyah; nebo odlehlé lokace vysoko v tureckých horách na východě Turecka s možností pobírat komunikace z Teheránu. V Teheránu má ambasádu jen jedna země Pěti očí, která s SCS spolupracuje. “Tehran in Exile” byl tedy mohla také referovat na operaci Australského direktoriátu pro obranné signály (DSD) prováděné australskou ambasády na Khaled Eslamboli Avenue v Teheránu.

 

Ovládaná jednotka SCS v Havaně je nejspíše na Americké sekci zvláštních zájmů v kubánské metropoli. Mise operuje pod ochranou švýcarské ambasády v Havaně a odhalení, že jednotka NSA poslouchá telefonní hovory prezidenta Raúla Castra, by pro Švýcarsko bylo diplomatickým trapasem.

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://wertyzreport.com/2013/10/29/globalni-cile-scs-odhaleny-v-prezentaci-nsa-spiegel-ji-cenzuroval/

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar