Tipy a inspirace

A+ A A-

Cesta, po jaké se Japonsko vydává, je znovuvytvoření fašistického státu

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Japonská vláda, která má už dlouhou historii zakrývání a zatemňování, a nastoupila cestu, aby se stala ještě méně otevřenou a transparentní poté, co dolní komora japonského parlamentu, Diet, v úterý schválila Zákon o určení k utajení. Tato nová pravomoc slouží k utajení téměř čehokoliv jako státního tajemství a dává tvrdé tresty pro únikáře, kterých lze snadno použít k zastrašování vynašečů a k zadušení svobodytisku, kvůli čemuž si mnozí Japonci dělají starosti, že jakmile tento zákon nabude účinnosti, tak to bude jen první krok k ještě drsnější erozi svobody v této zemi. Dokonce i politici uvnitř vládnoucího bloku říkají: „Nelze popřít, že dalším účelem je dát náhubek tisku, skoncovat s vynašečstvím a zajistit, že jaderná katastrofa ve Fukušimě přestane být do Olympiády trapasem.“

 

Tento nový zákon zavede tvrdé tresty pro únikáře a je děsivé, že umožní, aby i žurnalisté, kteří „nepatřičným způsobem“ získají informaci, zrovna tak jako vynašeči mohli být uvězněni až na deset let. Zákon rovněž umožní, aby policie dělala razie v kancelářích mediálních organizací a zabavovala důkazy podle svého uvážení.

 

Tento zákon dokonce udílí i už neexistujícím agenturám pravomoc utajovat.

 

Přestože tento zákon zvětšuje pravomoc státu nad informacemi, tak neobsahuje žádný proces dohledu, který by fungoval jako kontrola nad ministerstvy a vládními agenturami určujícími velká množství informací za ‚utajené‘ jen z marnivých nebo vypočítavých důvodů.

 

Masako Mori, ministr spravedlnosti, vyhlásil, že informace spojené s jadernými záležitostmi budou nejspíše určené k utajení. Pro Abeho administrativu to bude fantastický způsob, jak si poradit se záležitostí tun radioaktivní vody unikající z jaderné elektrárny Fukušima Daiči od trojího protavení v březnu 2011. Vypadá to, že nedošlo k žádnému zakončení, které by zastavilo úniky toxického odpadu, ale nová legislativa umožní, aby se legislativně trvale ucpal únik této informace.

 

Mizuho Fukušima, bývalá vůdkyně Sociálně demokratické strany, tento zákon srovnává se zákony před II. světovou válkou O udržení míru a s dalšími Tajnůstkářskými zákony té doby s poznámkami o tom, že v policejním státu Japonsko těch časů mohlo být i hlášení o počasípovažována za „tajné“.

 

„Jakmile pro takovýto druh zákonů otevřete dveře, bude mít vláda právo cokoliv určit jako státní tajemství a pokud o tom budete mluvit nebo se o tom zmíníte, můžete být zatčeni a stíháni.“ Paní Fukušima vysvětluje: „Zvláště během časů války bývalo pro jak pro obžalované, tak pro obhájce těžké se bránit v soudních případech, protože jim neřekli, jaké je přesně to státní tajemství, z jehož odhalení byli obviněni.“

 

Proslulý rada Horní sněmovny Taro Yamamoto, který je znám jako silný zastánce investigativního žurnalismu, to říká naplno: „Cesta, na kterou Japonsko nastupuje, směřuje ke znovuvytvoření fašistického státu. Jsem silně přesvědčen, že tento utajovací zákon představuje plánovaný puč skupiny politických byrokratů,“ varoval.

 

Ač tato prohlášení mohou znít alarmisticky, tak s nimi souhlasí i vedoucí činitel Agentury národní politiky. „Řekl bych, že je to Abeho pokus zajistit, aby jeho vlastní temné záležitosti nevyšly na světlo, a jde o zneužití zákonodárné moci.

 

Japonská Asociace vydavatelů a redaktorů novin, Federace občanského vysílání a většina novinářských organizací v Japonsku k tomuto zákony vyjádřily rozhodný odpor.

 

Japonsko se chystá udělat obrovský krok zpět ke své utlačitelské minulosti. Uvážíme-li rovněž vyhlášené ambice ministerského předsedy Abeho o restart japonských jaderných elektráren a o odstranění Článku 9 z ústavy, což je článek, který Japonsku zakazuje vedení války, tak to vypadá, jako že by se Říše vycházejícího slunce mohla vydat směrem k temnějším věkům.

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde:http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3156

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar