Tipy a inspirace

A+ A A-

Globální systémové rozklížení: Ekonomické sesypání EU, internacionalizace yuanu, hroucení dolaru

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

„Byla noc a padal déšť; a to, co padalo, byl déšť, ale to, co dopadalo, byla krev.“ Tato slova Edgara Allana Poa (1) perfektně sedí na ten pozvolný proces globálního rozkližování, které teď probíhá, kdy na první pohled nevinné události – jako ten „déšť“ – ve své kombinaci podrývají základy mezinárodního systému, který umírá, tudíž ta „krev“. Pokud je ten proces pomalý, pokud ty události vypadají triviálně, tak je to paradoxní, protože tato krize je první opravdu globální systémovou krizí, daleko hlubší, než byla ta v roce 1929, a poznamenává všechny země a nejvíce samotné srdce systému. Zatímco v roce 1929 to byla adolescentní krize nové světové velmoci – US, tak teď zažíváme poslední dny nevyléčitelně nemocné, a nevyléčitelně nemocnou je ta jediná supervelmoc už od roku 1945.

 

Ale celá organizace světa byla postavena kolem US, a tak nemá nikdo zájem na tom, aby zkolabovala, dokud se od ní úplně neodpojí. Takže je na každém, aby si zabezpečil, že všechno vypadá jako obvykle, zatímco si zajišťuje hladký přechod na budoucnost, což vysvětluje tu pozvolnost probíhajícího krachu.

 

Je to tak trochu jako rodič, který se vykrádá z pokojíku v naději, že nevzbudí děťátko, to ale začíná opět křičet, ovšem to děťátko je dolar a ti rodiče jsou nehodní, a tak jej chtějí úplně opustit. Čína je mistrem tohoto umění, vidíme ale, že i všechny ostatní země se odkrádají od US více či méně nenápadným způsobem, jako např. Saúdská Arábie. (2) Pro EU, jednu z posledních bašt Amerikanismu mimo US samotné, je ten úkol zvláště obtížný. Náš tým předpokládá, že evropské volby 2014 spolu s nevyhnutelným vzestupem extrémní pravice a sil euroskepticismu povedou k sesypání současné nosné konstrukce EU s možností, že to bude Euroland, který ten prostor vyplní. V tomto vydání budeme analyzovat případ Evropy.

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://www.nwoo.org/view.php?cisloclanku=2013120067

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar