Tipy a inspirace

A+ A A-

Souboj o moc nad Internetem

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Nacházíme se uprostřed epického souboje o moc v kyberprostoru. Na jedné straně jsou tradiční, organizované, institucionalizované mocnosti jako vlády a velké nadnárodní korporace. Na druhé straně jsou ti rozptýlení (decentralizovaní) a pohotoví: hnutí vzniklá na zelené louce, disidentské skupiny, hackeři a zločinci. Internet původně posílil tu druhou stranu. Dal jí místo, kde je se možně se efektivně koordinovat a komunikovat mezi sebou, a vyvolal v ní zdání neporazitelnosti. Ale nyní začíná vyhrávat tradičnější, institucionalizovaná moc - a to ve velkém stylu. Jak si tyto dvě strany povedou v dlouhodobém výhledu i osud nás ostatních, kteří nepatříme ani k jedné z nich - to je dosud otevřená otázka, zcela zásadní pro budoucnost Internetu.

V raných časech Internetu se hodně mluvilo o jeho "přírodních zákonech" - jak převrátí tradiční mocenské kliky, posílí masy a rozšíří svobodu po celém světě. Mezinárodní povaha Internetu obešla národní legislativy. Anonymita byla snadná. Cenzura nemožná. Policie byla bezmocná, pokud šlo o kybernetický zločin. A ještě větší změny se zdály nevyhnutelné. Digitální hotovost podryje národní svrchovanost. Občanská žurnalistika svrhne tradiční média. Snadné digitální kopírování zničí tradiční filmový a hudební průmysl. Webový marketing umožní i nejmenším firmám soutěžit s korporátními obry. Pokud by k tomu došlo, nastal by vskutu tzv. nový řád světa ("new world order").

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/bruce-schneier-souboj-o-moc-nad-internetem.html

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar