Tipy a inspirace

A+ A A-

Otevřete oči: Na Majdanu v Kyjevě nedemonstrují „normální“ občané

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Na popud neustálých otázek typu „Co se na tom Majdanu vlastně dějě?“ nebo „Kdo je špatný a kdo je hodný?“ jsem se rozhodla, že se pokusím odpovědět. Dnes je to víc než vhod, když Kyjev hlásí desítky mrtvých a stovky raněných. Dopředu říkám, že to zdaleka není tak jasné, jak se na základě zpráv ze západních médií může zdát.Kdo bojuje na Majdanu? Mírumilovní občané, kteří chtějí svobodu, stát bez korupce a přijetí do EU? Tak to bohužel není. Na Majdanu takoví lidé už dávnou nejsou (jestli vůbec kdy byli). Který člověk by dobrovolně bydlel tři měsíce (čtvrt roku!) na náměstí kvůli nějakým demokratickým hodnotám? Jedině člověk, který nemá nic na práci. Který nemá zaměstnání a doma hladové krky, které musí krmit.

Ano, ze začátku tam jezdili lidé v nějakém přesvědčení, zpravidla na pár dní. Ale většina potom začala jezdit na takzvanou „placenou dovolenou“, v tomto smyslu zaplacenou svým zaměstanavatelem na podporu prostestů. Ale jsou to lidé převážně ze západní části země, kde je neskutečně vysoká míra nezaměstnanosti a absence jakéhokoliv průmyslu či jiného typu hospodářství. Mluvila jsem s člověkem, kterému za týden na Majdanu nabídli 700 hřiven. Vzhledem k tomu, že průměrná měsíční mzda na západě je 1500 hřiven (nebo žádná), šli „zapadenci“ do toho.

 

Před Novým rokem jsem v Kyjevě byla a prošla celý Majdan. Viděla jsem obrovské stany zelelé vojenské barvy, ropné sudy, ve kterých se pálilo dřevo, barikády a smetiště. A spoustu lidí, kteří seděli před stany, hráli šachy, povídali si nebo hráli ping pong na impovizovaém stole. Až na ten nedýchatelný dehtový vzduch to byla dokonce legrace, hotová atrakce. Zašla jsem do obchodního centra Globus, který se nachází v podzemí pod náměstím Nezávislosti. Tam byste vůbec nepoznali, že se něco děje. Všechny obchody pracují, hostesky rozdávájí reklamní letáčky a chodbami se line vůně kávy. V jedné z kaváren jsem si sedla a zeptala se servírky, co si o tom všem myslí. Řekla mi: „Já vůbec netuším, co se tam děje. Pokud možno tam nechodím a nechci, aby se mě to týkalo.“ V tu chvíli jsem se trochu zarazila nad jejím nevlastenectvím. Vždyť tam ti lidé bojují za lepší budoucnost!?

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://www.reformy.cz/zpravy/otevrete-oci-na-majdanu-v-kyjeve-nedemonstruji-normalni-obcane/

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar