Tipy a inspirace

A+ A A-

I. Švihlíková: Elitám vyhovují neznalí a netrpěliví lidé

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Ekonomka Ilona Švihlíková je známá svými nekompromisními ekonomickými názory, při kterých vstávají liberálům vlasy na hlavě. V rozsáhlém rozhovoru pro portál Vaše věc se mimo jiné svěřila, že píše knihu, ale nesmí zatím prozradit její název. Dozvíte se ale také to, jak známá ekonomka hodnotí složení vlády Bohuslava Sobotky, kam si myslí, že směřuje globální ekonomika anebo co jí v poslední době udělalo největší radost.

 

 

Jaká je Vaše nejoblíbenější ekonomická teorie?

To je obtížné. Samozřejmě je třeba znát marxizmus, dále je velice inspirativní John Maynard Keynes, především v oblasti mezinárodní ekonomie, kde není až tak znám, a Schumpeter byl jeden z mála, kdo chápal dynamiku a technologický přínos. V tom je jeho velká cena. Ještě se snažím aplikovat Kondratěvovy vlny, přestože to byl spíše statistik a matematik než ekonom. Jednu teorii si nebudu schopná vybrat, spíš naprosto eklekticky vybírám z těchto tří, čtyř přístupů.

 

Profesor Keller tvrdí, že třeba Marx je pro dnešní dobu nepoužitelný, protože vůbec nepočítal s globalizací?

S tím bych nesouhlasila. Já si myslím, že globalizace je vrcholná etapa kapitalizmu, kdy to jádro tam zůstává. Když člověk nezná základy přístupu, teď nemyslím to, k čemu on dospěl, nebo co navrhoval, ale to jak uvažoval o společnosti v historickém kontextu, tak se podle mě vůbec neorientuje.

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/ilona-svihlikova-elitam-vyhovuji-neznali-netrpelivi-lide

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar