Tipy a inspirace

A+ A A-

Naše společnost je nemocná

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Současná krize a stav světa ukazuje, že musíme znovu definovat zájem jednotlivce a zájem společnosti, kterou tvoříme. Hranice svobody versus autonomie jednotlivce vzhledem ke kolektivně definovaným cílům společnosti. Bez celospolečenské diskuse o těchto základních a zásadních věcech se ovšem neobejdeme. S tím souvisí i lepší vedení podobným politických debat. Podíváme-li se totiž na všechny současné diskuse o závažných a složitých tématech naší doby, od zahraničně politických, přes imigrační politiku, přístup k Romům až po zvětšující se rozdíly mezi chudými a bohatými - pak uvidíme sršící vášně ze všech stran.

Tyto vášně sice k životu patří, často nám však zakrývají podstatu problémů, o kterých lidé celého světa přemýšleli ve všech dobách a kulturách. Jde o otázky spravedlivého uspořádání společnosti a postavení jednotlivce v ní. Je na čase, aby konečně začala demokratická diskuse o těchto záležitostech naprosto zásadního významu v naší zemi. Máme zpoždění nejméně 25 let. Naivně jsme se domnívali, že jinde tyto otázky rozřešili za nás a my si jen vybereme, od koho převezmeme hotový a ucelený systém. Dnes je nám snad všem jasné, že to za nás nikdo neudělal, a také neudělá. Budeme to mít zkrátka takové, jaké si to uděláme my sami. Správu věcí veřejných definitivně nevyřešili ani příznivci marxismu-leninismu, ani neviditelné ruky trhu Miltona Friedmana. Ti první podcenili nedostatek motivace a přecenili přitažlivost diktatury, ti druzí přecenili svobodu jednotlivce a přitažlivost „hlasování nohama“. Jedni nabídli totalitu, a komu se to nelíbilo, tak oprátku nebo vězení. Ti druzí nabízejí bohatství, svobodu, vládu a moc jednomu procentu populace, komu se to nelíbí, ať prý odtáhne na Kubu nebo Severní Koreje.

 

Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://news.e-republika.cz/article2552-Na-e-spole-nost-je-nemocna

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar