Tipy a inspirace

A+ A A-

Rusko a Čína vybudují konkurenci Panamskému průplavu

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Panamský průplav, mající strategický význam, byl vybudován pod kontrolou ministerstva obrany USA v letech 1903 - 1914. Panama se tak fakticky stala protektorátem USA. Rusko a Čína se připravují na geopolitickou konfrontaci s USA. Jedním z důležitějších prvků přípravy je vytvoření konkurenta-alternativy Panamskému průplavu - kanálu v Nikarague, který bude pod kontrolou Ruska a Číny. Čína získala od vedení Nikarague koncesi na 100 let na budování a využití kanálu. Stavby kanálu se budou účastnit ruské firmy. Počátek stavby je plánován na prosinec 2014. Předběžná cena stavby je odhadována na 40 miliard dolarů, plánovaný počátek využívání na rok 2019, ukončení celého projektu na rok 2029.

 

Budou vybudovány 2 přístavy, letiště, ropovod atd. Pro odvrácení pokusů USA narušit plány vybudování kanálu, Rusko uzavřelo s Nikaraguou odpovídající smlouvu, ve které Nikaragua povolila ruským vojenským plavidlům a letadlům přítomnost v průběhu první poloviny roku 2014 a hlídkování teritoriálních vod Nikaraguy v Karibském moři a Tichém oceánu do 30.6.2015. Nikaragua byla mezi 11 zeměmi, které podpořily pozici RF při hlasování v OSN v otázce krymského referenda.


Znění celého článku ze kterého jsme pro Vás uveřejnili upoutávku je zde: http://leva-net.webnode.cz/products/rusko-a-cina-vybuduji-konkurenta-panamskemu-pruplavu/

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar