Tipy a inspirace

A+ A A-

TELEFONOVÁNÍ ZDARMA PŘES INTERNET

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Telefonování po Internetu není žádná novinka a již několik let existují různé programy a systémy pro hovory prostřednictvím internetové sítě. Tento způsob využívají dokonce i komerční operátoři pro levnější dálková volání. Kvalita takového hovoru ale dlouho nebyla porovnatelná s běžným telefonním propojením. V poslední době doznal značné popularity software a systém Skype na bázi sítí P2P. Umožňuje jak hovory mezi jednotlivými účastníky z jejich počítačů (to zdarma), tak i hovory na standardní telefonní čísla do většiny zajímavých zemí (za mírné poplatky na úrovni vnitrostátních hovorů). Můžete si i dopisovat (tzv. instant messaging) nebo posílat soubory. Kvalita hovoru je při dobrém připojení k Internetu prvotřídní.

 

images

 

Webové stránky: www.skype.com

Jste-li připojeni k Internetu alespoň dobrým vytáčeným připojením (přes telefon), je pro vás Skype použitelný a během krátké chvíle můžete být online. Stačí si z Internetu zdarma stáhnout příslušný software, nainstalovat ho a přihlásit se na domovské stránce www.skype.com. Software pracuje v operačních systémech Windows XP/2000 a obvykle i ve Windows 98. k dispozici jsou i verze pro další operační systémy včetně kapesních počítačů. Pro Windows potřebujete počítač s procesorem alespoň 400 MHz, 128 MB RAM, 15 MB volného místa na disku, zvukovou kartu, mikrofon a sluchátka (reproduktory).

Základní pracovní okna programu Skype
Základní pracovní okna programu Skype
pro telefonování přes Internet - Start, Kontakty, Vytáčení čísel a aktivní hovor - zde konference tří účastníků (klikněte pro zvětšení)

Telefonování se Skype

Software nainstalujete a spustíte běžným způsobem. Při prvním spuštění budete dotázáni na jméno, které budete používat, a heslo. Potom vás program vybídne k vyplnění osobního profilu. Můžete zde vyplnit své celé jméno, zemi, město, telefonní čísla, e-mailovou adresu a další údaje, pokud je chcete dát k dispozici všem ostatním - jinak nemusíte vyplňovat vůbec nic. Můžete sem také vložit svoji fotografii (nebo jiný obrázek), která se zobrazí protistraně při volání a telefonování.

Při spuštění Skype se program během chvilky sám připojí do sítě (počítač musí být samozřejmě připojen do Internetu). Váš seznam kontaktů je prázdný. Můžete si do něj doplnit přátele, jejichž jména (používaná se Skype) znáte, nebo použít funkci vyhledávání (podle skutečného jména, země, města a dalších parametrů). Zavolat můžete buď účastníky, kteří jsou zrovna u svého počítače, jsou připojení k Internetu a používají Skype, nebo i běžné telefonní číslo. V kterémkoliv okamžiku jsou v síti Skype statisíce účastníků (jejich přesný počet vidíte trvale v pravém dolním rohu okna programu - např. 865 875 Users Online). Pro volání na běžná telefonní čísla musíte být nejdříve přihlášeni ke službě SkypeOut (viz dále) a mít zaplacený určitý kredit, z kterého se pak odečítají poplatky za uskutečněná spojení.

Chcete-li někoho zavolat, buď ho vyberete ze svého seznamu kontaktů, nebo přímo napíšete jeho jméno (pro Skype) do příslušné řádky, popř. "vytočíte" jeho telefonní číslo (z příslušné obrazovky programu, viz obrázek). Za chvíli se ozve zvonění (používané tóny a melodie lze libovolně nastavit) a pokud protistrana "zvedne telefon", můžete hovořit. Při dobrém připojení k Internetu je kvalita zvuku výborná, výrazně lepší než při obyčejném telefonování. Naopak pokud někdo volá vás, uslyšíte zvonění a můžete příslušným tlačítkem (na obrazovce) přijmout (nebo odmítnout) hovor.

U všech kontaktů ve vašem seznamu vidíte, zda je příslušná osoba zrovna u počítače nebo ne (stejně tak vidí oni vás, pokud jste k tomu dali souhlas). Pokud nechcete, aby vás nikdo volal, můžete se označit jako momentálně nedostupný, nerušit, neviditelný ap. Program disponuje i seznamem, kam můžete zařadit osoby, jejichž volání nechcete vůbec přijímat.

Skype umožňuje propojit až 5 osob do konferenčního hovoru. Je to velice jednoduché a funguje to opravdu skvěle. Můžete buď označit všechny účastníky, s kterými chcete najednou mluvit, a vytvořit rovnou konferenční hovor, nebo můžete postupně k probíhajícímu hovoru další účastníky připojovat. Provoz je duplexní, tzn. že mohou mluvit všichni najednou a všichni slyší všechno.

Instant messaging (chat)

Skype má na svém pracovním okně několik záložek:

Start - toto okno je viditelné vždy automaticky po spuštění programu a zobrazuje souhrn základních informací, např. počet přátel online, zmeškaná volání a zprávy ap.

Kontakty - zde je seznam vašich přátel, které jste sem zařadili, s ikonkou označující jejich momentální "stav". Kliknete-li na jméno pravým tlačítkem myši, máte k dispozici menu s mnoha možnostmi - můžete dotyčného zavolat, poslat mu zprávu, soubor nebo seznam kontaktů, prohlédnout si jeho osobní profil, přejmenovat si ho (samozřejmě pouze pro vaše zobrazení), odstranit ho ze seznamu, zablokovat jeho volání nebo si prohlédnout seznam všech svých spojení s ním.

Seznam hovorů - zde najdete seznam všech svých uskutečněných komunikací (jméno, datum, čas, délka hovoru).

Aktivní hovor - pokud někoho voláte nebo někdo volá vás, uvidíte toto okno s jeho fotografií nebo ikonou.

Vytáčení - odtud můžete volit přímo skutečná čísla do telefonní sítě.

www.skype.com
Na tomto webu - www.skype.com - si stáhnete program i se zde ke službě Skype přihlásíte

SkypeOut

Ne všichni na světě (ani u nás) mají zatím počítač a Internet a tak s nimi nemůžeme zadarmo přes Skype hovořit. Ale jde to alespoň výrazně levněji, než přes běžné telefonní operátory. K tomu je placená služba SkypeOut - umožní vám dovolat se přes síť Skype prakticky komukoliv na světě na jeho běžný telefon za cenu místních hovorů. Jak postupovat?

Z nabídky Nástroje zvolíte Go to my account page a v internetovém prohlížeči se otevře přihlašovací webová stránka na www.skype.com (můžete ji samozřejmě otevřít i přímo). Zadáte své jméno a heslo a na další stránce už si můžete zakoupit kredit pro hovory uskutečněné na telefonní čísla. Můžete si vybrat kredit 10 Euro nebo 25 Euro a zaplatíte za něj svou platební kartou. Tato částka vám postačí na 10 příp. 25 hodin hovoru do všech běžných destinací.

Na základní obrazovce Skype se vám zobrazí váš kredit (bude vždy aktuální, tzn. bude klesat podle toho, kolik provoláte) a můžete telefonovat. Na příslušné záložce vytočíte číslo, zazvoní to a mluvíte. Číslo vkládáte vždy v komplexním tvaru, tzn. včetně předvolby státu (i pro vnitrostátní hovory). Pokud svůj kredit provoláte (raději o něco dříve), tak si stejným postupem přikoupíte další.

Pro volání do 20 nejběžnějších států má SkypeOut tzv. Global Rate - jednotný tarif, který je v současnosti 1,7 eurocentu za minutu (tj. asi 56 haléřů). Tarif Global Rate platí pro následující země:

Argentina, Austrálie, Belgie, Chile, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Kanada, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, USA, Vatikán a Velká Británie.

Tento tarif platí pouze pro čísla na pevných telefonních linkách, na mobilní telefony je to výrazně dražší (vyjma Kanady a USA, kde platí i pro mobilní telefony).

Dovolat se lze ale prakticky do všech zemí světa a na stránkách Skype najdete kompletní seznam tarifů pro jednotlivé země.

SkypeIn

V testovacím provozu je služba SkypeIn - můžete dostat své stálé telefonní číslo, na které se vám pak může každý dovolat odkudkoliv z běžného telefonu. Platí za to jako by vám volal na běžný telefon do země, pro kterou máte stálé číslo zakoupeno. Tato služba stojí asi 900 Kč ročně a její součástí je i bezplatná hlasová schránka.

Skype Video

Nejčerstvější novinkou je video v nejnovější verzi Skype 2.0. Mělo by fungovat s běžnými webkamerami a svůj protějšek tak budete nejen slyšet, ale i vidět (pokud má samozřejmě připojenou kameru i on).

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar