Tipy a inspirace

A+ A A-

SOFTWARE PRO SPRÁVU A ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Pěkný, intuitivní i pro laiky, jednoduchý a hodně toho umí. Takový je program Picasa pro ukládání, evidenci, organizování a běžné úpravy digitálních fotografií (samozřejmě i jiných obrázků) ve vašem počítači. A navíc - je zcela zdarma, nabízí ho vyhledávací portál Google a je přenosný mezi počítači bez instalace, tzn. lze ho např. přidat i na CD s fotografiemi.

 

images

 

PICASA

Známé (a drahé) editory obrázků - Paint Shop, Photoshop ad. - mají stovky různých funkcí a možností. Ale ze zkušenosti lze říci, že v naprosté většině případů jsou běžné potřebné úpravy velmi jednoduché a v programu Picasa na to stačí často jediné ťuknutí. U většiny úprav je navíc možnost bezprostředně sledovat jejich dopad a obrázky se tak "ladí podle oka". Možnost vytvářet tzv. virtuální adresáře umožňuje nechat obrázky tam kde jsou a tvořit si zcela podle potřeby libovolné skupiny a výběry pro jakýkoliv účel. Velmi rychlé vyhledávání i v textech uvnitř obrázků (EXIF, IPTC) tuto výhodu ještě podporuje.

Všechny úpravy fotografií v programu jsou zcela bezpečné - změny se dělají vždy pouze na kopii obrázku a nikdy nehrozí, že by byl nevratně přepsán jeho originál. V programu Picasa lze s obrázky (fotografiemi) provádět následující úkony:

Správce adresářů
Správce adresářů

Import - z fotoaparátu, skeneru, externí paměti nebo CD.

Prohlížení - jednotlivě, prezentace (slideshow).

Úpravy - nastavení kontrastu, barev, filtry, efekty.

Organizování - popisky, virtuální adresáře, přesuny.

Sdílení - koláže, blogger, CD, web, posílání mailem.

Tisk - doma nebo ve sběrnách.

Program monitoruje všechny vybrané adresáře a soubory na pevném disku počítače a neustále průběžně aktualizuje svoji databázi. Správce adresářů zobrazí celou strukturu adresářů v počítači a u každého adresáře lze označit, má-li ho program načíst jednorázově, trvale sledovat změny nebo ho ignorovat. Pro zařazení obrázků z externích zdrojů (CD, fotoaparát, USB paměť ap.) je zde funkce Import. K vyhledávání přenosných zařízení (médií) s obrázky a jejich začlenění do databáze programu slouží Picasa Media Detector. Může pracovat samostatně aniž je Picasa spuštěn a lze ho samozřejmě i vypnout.

Místo, kde lze procházet a prohlížet všechny obrázky v počítači, organizovat je a využívat různé funkce je Knihovna obrázků. Má pět hlavních oblastí: Seznam adresářů, Lightbox, Vybrané obrázky, Možnosti výstupů a Režimy prohlížení.

Seznam adresářů (Folder List) - je na levé straně pracovního okna a zobrazuje všechny adresáře, které program eviduje. Jsou vždy seřazeny podle data, ale lze je řadit i podle abecedy. Z adresářů lze vytvářet kolekce.

Přehled (Lightbox) - hlavní část pracovního okna, zobrazuje náhledy všech obrázků v adresářích skutečných i virtuálních.

Vybrané obrázky (Picture Tray) - v dolní části pracovního okna, funguje jako dočasný adresář pro vybrané obrázky, s těmito obrázky můžete pak dělat jakékoliv "výstupní" operace, označovat je hvězdičkami a zařazovat do virtuálních adresářů.

Výstupní operace (Output options) - sedm tlačítek, dostupných po označení jednoho nebo více vybraných obrázků. Patří mezi ně tisk, e-mail, koláž, hello, blogger, objednávka a export.

Základní funkce (modes) - pět tlačítek pod horním okrajem okna, mění vzhled a funkci programu mezi funkcemi Import, Slideshow, Timeline, Gift CD a Backup.

Základní obrazovka Knihovny obrázků
Základní obrazovka Knihovny obrázků (klikněte pro zvětšení)

Při prohlížení obrázků jsou k dispozici:

Náhledy (thumbnails) - lze měnit jejich velikost (plynule posuvníkem), nastavit zobrazované údaje (název souboru, rozlišení, začátek popisky).

Zvětšování - opět posuvníkem, zároveň se objeví v pravém dolním rohu zmenšený celý obrázek s údajem momentálního zvětšení (zmenšení). Zvětšený obrázek lze myší posouvat (pan) v okně. Označí-li se obrázek, lze ho stiskem kláves Ctrl+Alt (po dobu držení kláves) okamžitě zvětšit na plnou obrazovku (fullscreen). Obrázek lze navíc jedním kliknutím otočit o 90 stupňů doleva nebo doprava.

Prezentace (slideshow) - obsah adresáře (vybrané obrázky) ukazuje postupně v nastavitelném časovém intervalu s příjemnými plynulými přechody v celoobrazovkovém módu, s titulky nebo bez titulků.

Program Picasa umožňuje rychlé úpravy ve fotografiích a nabízí i působivé efekty. K dispozici jsou tři typy úprav pod třemi záložkami.

Základní úpravy - oříznutí obrázku (na požadovaný výřez), narovnání sbíhavých linií obrázku (pokud mají být svislé), odstranění efektu červených očí při fotografování s bleskem, zdůraznění světlé a tmavé barvy v obrázku, nastavení jasu a kontrastu na optimum při zachování barevnosti snímku, odstranění nežádoucího barevného nádechu a vyvážení barvy při zachování jasu a kontrastu, zesvětlení tmavých obrázků (nebo obrázků fotografovaných proti světlu) při zachování všech detailů ve světlých oblastech.

Dolaďování - úpravy fotografií snímaných při špatných světelných podmínkách: zesvětlení tmavých nebo nezřetelných oblastí obrázku, celkové projasnění obrázku, celkové ztmavění a zvýraznění obrázku, lokální změny kontrastu pomocí "magické hůlky", nastavení teplejších nebo chladnějších barev, nastavení bílé a odstranění barevného nádechu, lokální změny barev pomocí "magické hůlky".

Efekty - k dispozici je několik efektů, simulujících filtry užívané profesionálními fotografy: Sharpen (zvyšuje ostrost, zdůrazňuje hrany a detaily), Sepia (dodává čerobílým obrázkům strarobylý hnědý nádech), Black & White (převede barevný obrázek na černobílý), Warmify (dodává obrázku přirozenější teplejší odstín), Film Grain (přidává do obrázku zrnitost, takže vypadá jako by byl pořízen na běžném filmu), Glow (zesvětlí bílé oblasti obrázku a dodá mu tak určitou "zář"), Soft Focus (vytváří romantický efekt u portrétů, např. u svatebních nebo módních fotografií, ponechává určitou oblast obrázku zaostřenou a zbytek jemně rozostří), Tint (snadné dobarvování a vybarvování fotografií), Graduated Tint (podobný efekt jako čistý skleněný částečné obarvený filtr na objektivu), Saturation (zdůrazní barevnost obrázku, zejména modré a zelené odstíny), Filtered Black & White (vytvoří dramatické černobílé fotografie z barevných), Focal Black & White (převede barevnou fotografii na černobílou s výjimkou vybrané kruhové oblasti).

Panely pro základní úpravy, doladění a efekty
Panely pro základní úpravy, doladění a efekty

Důležité jsou organizační funkce programu:

Vyhledávání - vyhledávací funkce programu Picasa umí vyhledat jakýkoliv text, spojený s obrázkem. Může to být název souboru, popisky, klíčová slova, názvy adresářů, virtuálních adresářů a sbírek, názvy barev, údaje o fotoaparátu a jeho nastaveních, datum. Tím, že vyhledává i v popiskách, umožňuje třídit obrázky podle údajů, které byly předtím do obrázků vloženy (tyto údaje jsou uloženy uvnitř obrázku). Může také vyhledávat obrázky, které byly označeny hvězdičkou a umí filtrovat soubor obrázků podle data pořízení. Navíc se dá u každého vyhledávání posuvníkem měnit časový úsek, např. poslední měsíc nebo týden ap. Je působivé vidět, jak se při posouvání bleskově automaticky mění zobrazované adresáře a obrázky.

Tvorba popisek - ke každému obrázku (JPG) lze přidat popis a klíčová slova, které jsou uloženy uvnitř obrázku (IPTC). V těchto popisech lze i vyhledávat.

Virtuální adresáře - Labels jsou virtuální adresáře, které umožňují sdružovat vybrané obrázky, aniž by se přesouvaly soubory na pevném disku. Je možné v nich libovolně (i duplicitně) organizovat a sdružovat obrázky, aniž by to jakkoliv ovlivnilo uložení a stav originálů. Lze tak třeba připravovat obrázky pro webové stránky, pro vypálení CD, pro různé prezentace. Virtuální adresáře jsou něco jako tzv. playlisty u hudebních přehrávačů. Protože se pracuje s odkazy na obrázky a s vytvářením jejich dočasných kopií, tyto adresáře nezabírají prakticky žádné místo na pevném disku.

Přesouvání souborů - soubory lze na disku přesouvat stejně jako pomocí běžného správce souborů (Windows Explorer, My Computer, Total Commander ap.).

Ukládání obrázků - program nikdy nepřepisuje originální soubory, nikdy nelze žádný obrázek poškodit editováním nebo jinými úpravami. Originál je vždy zachován (jako např. negativ filmu), pro používání upravených obrázků je nutné je exportovat nebo uložit kopii.

Označování hvězdičkou - kterýkoliv obrázek lze velmi rychle a snadno označit hvězdičkou - usnadňuje to výběr obrázků z větších adresářů.

Je zde ještě několik dalších možností práce s obrázky:

Koláž jako volně položené fotografie
Koláž jako volně položené fotografie

Koláže - jednoduchá funkce (až příliš), pomocí které se dá z libovolného počtu vybraných obrázků vytvořit jednoduchá montáž - buď do pravoúhlé mřížky, nebo jako náhodně položené fotografie, přehled náhledů nebo vícenásobná expozice (obrázky průhledné přes sebe). Výsledný obrázek lze uložit do vybraného adresáře.

Webová stránka - program vytvoří z obrázků v označeném adresáři (skutečném nebo virtuálním) webovou stránku. Lze si vybrat z několika jednoduchých šablon - jednostránková varianta s rámci (frame) , náhledy vlevo, vybraný obrázek vpravo, tři různá pozadí; dvoustránková varianta - na jedné straně náhledy, na druhé straně vybraný obrázek, tři různá pozadí. Vygenerované stránky lze libovolně upravovat. Takto vytvořené album je možné vyexportovat i jako dokument XML.

Video - Picasa umí vytvořit z vybraných obrázků i plynulé video s jednoduchými plynulými přechody a docela zajímavým "rozpohybováním" statických obrázků, jakoby přibližováním a přejížděním kamery. Lze nastavit libovolný kodek (pokud je v počítači) a dobu, po které se obrázky střídají. Výsledný efekt je docela zajímavý.

Šetřič obrazovky - šetřič obrazovky z vlastních obrázků.

Tisk obrázků - pro tisk obrázků je k dispozici komfortní náhled, kde lze zvolit i několik uspořádání pro tisk více různých obrázků na jeden papír. Program hlídá kvalitu obrázků a upozorní, pokud je špatná (počet pixelů na palec pod 150). Pokud je zapotřebí vytisknout větší obrázek, než umí tiskárna, program rozdělí obrázek na více částí, které se dají slepit.

Vypálení CD/DVD - přímo z programu Picasa lze vybrané adresáře a obrázky vypálit na CD nebo DVD, popř. i se sestavenou prezentací (která se spustí po vložení CD do mechaniky); přidat se dá i instalátor programu Picasa. Dobře vybaven je program i pro zálohování, lze zálohovat na jiný pevný disk nebo na CD/DVD a filtrovat zálohované soubory podle typu. Utilita picasarestore.exe umožňuje pohodlné obnovení souborů.

Program Picasa pracuje na jakémkoliv počítači s procesorem alespoň Intel Pentium MMX 300 MHz a s operačním systémem Windows 98, ME, 2000,XP. Dá se zdarma stáhnout z internetové adresy www.picasa.com, instalační soubor má asi 3 MB, po instalaci zabere program na pevném disku asi 20 MB.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar