Tipy a inspirace

A+ A A-

REKLAMA NA INTERNETU

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Určitě jste již někdy zaslechli slůvka S-rank, Pagerank, Alexarank nebo Jyxorank ve spojitosti s nějakými internetovými stránkami. K čemu vlastně takové ranky jsou?

 

images

 

Ranky jsou součástí vyhledávačů. Jednotlivé fulltextové vyhledávače mají vždy několik takových ranků, ale propagují vždy jen jeden hlavní a ostatní zůstávají v pozadí pro interní účely a ví o nich pouze zaměstnanci společnosti, která vyhledávač provozuje. Nejznámějšími ranky jsou Pagerank a v prostředí českého internetu S-rank vyhledávače Seznam, který je nejpoužívanější českými uživateli internetu. Ranky se dnes již tolik nepromítají do výsledného pořadí výsledků zobrazovaných vyhledávačem. Je mnoho dalších  faktorů, podílejících se na řazení. Každý vyhledávač chce poskytnout uživateli nejkvalitnější výsledky a proto jednou za čas změní strategii řazení a celý systém úplně tzv. „překope“. Samozřejmě platí, že čím lepší rank máte, tím máte podle vyhledávače lépe zhotovenou webovou prezentaci než třeba konkurence, která má rank nižší.

Ranky mají tyto hlavní funkce:
- podílení na řazení výsledků, dnes již ne tolik významně
- podle ranku se řídí tzv. „crawler“, což znamená vyhledávací robot, tedy množství návštěv robota na vašich stránkách
- zobrazení nějaké určité odvozeniny ranku se zobrazuje ostaním uživatelům nějakého toolbaru

Pagerank
Pagerank je algoritmus pro ohodnocení důležitosti stránek. Působí celosvětově. Byl navržen Larrym Pagem a Sergeyem Brinem přičemž byl rank pojmenován po Pagovi. Pagerank tvoří základní pilíř nejznámějšího světového vyhledávače Google, který si vydobil prvenství svou jednoduchostí a hlavně originalitou. Algoritmus využívá strukturu hypertextových odkazů jako vzájemné “doporučování” stránek, ne nepodobné hodnocení vědeckých prací podle počtu citací. Na rozdíl od sledování počtu citací ale dovádí tento princip ještě dál: hodnocení stránky se nepočítá z prostého počtu odkazů, které na ni vedou, ale bere se v úvahu i hodnocení odkazujících stránek. K výpočtu Pageranku se používá složitý vzorec, který můžete nalézt na wikipedia.org. Hodnota skutečného Pageranku není známa. Avšak dokážeme zjistit hodnotu tzv. Google Toolbar Pagerank (GTPR), která nabývá hodnoty od 0 až do 10.

S-rank
S-rank se zaměřuje především na český internet a je zároveň ukazatelem dobře zpracované webové prezentace. Zpracovává údaje pro český internetový vyhledávač Seznam. Pokud nechcete působit  celosvětově nebo vaše stránky nejsou mezinárodního charakteru, je lepší se právě zaměřit na budování S-ranku, který je pro prostředí českého internetu nejvhodnější. Soustředí se jak na počet tak i kvalitu odkazů odkazovaných na naše stránky, ale i současně na kvalitu stránek, na které odkazujeme my, proto je nezbytně nutné si pohlídat kam odkazujeme a pravidelně to kontrolovat. Stupnice S-ranku se pohybuje v rozmezí 0 – 100, přičemž přibývá po 10. Více informací naleznete na Seznamu v sekci nápověda.

Jyxorank
Jyxorank je přidružen k vyhledávači Jyxo. U tohoto ranku je velmi často přepočítávána hodnota a pokud probíhá, není dostupná žádná hodnota jyxo ranku. Jyxorank určuje jak moc jsou vaše stránky na internetu oblíbené a jak moc jsou známé. Je počítán z množství odkazů, kterými ostatní odkazují na váš web. Web na který odkazuje mnoho lidí získá větší Jyxorank. Tento rank se vztahuje na prostředí českého internetu a jeho hodnota se pohybuje v rozmezí 0 až 220.

Alexa rank
Jedná se o poněkud složitější měřítko několika jevů. Vyjadřuje relativní podíl v poměru celé internetové sítě. Hodnota Alexa ranku je nepřímo uměrná návštěvnosti stránek a přímo koreluje s počtem UIP na stránce. Započítávány jsou pouze návštěvy uživatelů s nainstalovaným Alexa Toolbarem. To znamená, že čím více lidí s Alexa Toolbarem přijde na vaše stránky, tím menší bude hodnota ranku. Zde platí obrácené pravidlo, čím nižší rank, tím lepší stránky. Alexa rank je vlastně takový indikátor návštěvnosti webů a vy můžete bez problému porovnávat. Hodnoty ranku se mění zhruba jednou až dvakrát týdně, přičemž rank nabývá hodnot v rozmezí zhruba 30,000,000 – 1.

Yahoo Backlinks
Hodnota vyjadřuje množství zpětných odkazů přicházejících z jiných webových prezentací. Nutno brát v potaz skutečnost, že ne každý takový příchozí odkaz má stejnou váhu!

Zjištění hodnoty ranku
Stačí pouze do některého z vyhledávačů napsat název jakéhokoli z ranků a vyhledávač zobrazí seznam vyhovujících stránek. Většinou stránky již dnes umožňují zjištění více ranků najednou. Pro prodejce svých stránek platí - čím vyšší rank, tím vyšší cena za odkaz.

Jak zvýšit rank svých stránek?
Jedním z nejzákladnějších principů navyšování ranků na svých stránkách je „shánění odkazů“ nebo také výměna odkazů, které se odborně říká linkbuilding. Linkbuilding je součástí SEO a můžete při něm použít několik metod. Ranky se totiž nepočítají pouze na hlavní stránce vaší webové prezentace, nýbrž i na podstránkách tzv. interně. Jednou z metod je soustředit všechen rank na hlavní stranu, protože ta se při zjišťování zadává. Samozřejmě tato metoda má i svou nevýhodu,  pokud budete veškerý rank soustředit na hlavní stranu, na ostatních podstránkách kupříkladu s produkty se rank sníží. Bohužel takto funguje tzv. rankování. Pokud se na některých stránkách rank zvýší, jiné stránky zase na něm musí tratit. Navíc se k této metodě nepřistupuje tak často, jelikož je to hromada práce a vynaloženého času oproti mizivému výsledku. Oproti tomu můžete budovat tzv. „zpětné odkazy“, které jsou mnohem důležitější. Zpětné se nazývají, protože odkazují zpět na váš web. Budování zpětných odkazů je jednou z nejrozšířenějších SEO metod mezi majiteli internetových stránek, nicméně se nedá jednoznačně říci, že svůj rank zvýšíte. Dalším faktorem který může ovlivňovat ranky jsou odkazy „dopředné“, jimiž odkazujete vy ze svých stránek na stránky další, a pokud odkazujete na kvalitní tématický obsah, může to robot vyhodnotit kladně. Alespoň to tak uvádí Seznam ve své nápovědě o S-ranku.
 
Užitečná funkce „Nofollow“ – Pro pokročilé
Na závěr bychom si mohli říci něco o funkci (rel=“nofollow“), která je ještě zajímavá a souvisí s ranky. Tato funkce se totiž dá přidat k odkazu, který pak vyhledávačům řekne: 1) odkaz nemají následovat, pokud je stránka nová; 2) že odkaz se nemá zahrnout do odkazové sítě, ze které se počítají ranky.
Doporučuje se parametr rel=“nofollow“ používat například v situaci, kdy chcete své návštěvníky na něco odkázat ale nechcete webu, na který odkazujete, pomoci. Dalo by se v podstatě říci, že se tato funkce hodí použít na tzv. „nepřátelské stránky“. Parametr můžete dobře využít také do komentářů na vašem webu, protože nikdy nevíte, na co odkaz přidaný uživatelem vlastně odkazuje a tím pádem by vám takový odkaz mohl i uškodit.

Zdroj http://webzurnal.cz/optimalizace-seo/jak-pomahaji-ranky-a-k-cemu-jsou-dobre/

 

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar