Tipy a inspirace

A+ A A-

HUBBLEŮV TELESKOP

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Vesmír je asi velice krásný - alespoň obrázky, které v poslední době občas vídáme v časopisech i na Internetu, tomu nasvědčují. Stovky a tisíce takových obrázků posílá neustále na Zemi zatím nejdokonalejší člověkem zhotovený dalekohled, Hubbleův teleskop. Jsou na Internetu volně k dispozici i nám všem.

 

images

 

Obdivujte vesmír na www.spacetelescope.org.

HUBBLEŮV TELESKOP

Edwinu P. Hubble

První optický teleskop na světě, umístěný ve vesmíru (na oběžné dráze Země), byl pojmenován po americkém astronomovi Edwinu P. Hubbleovi (žil 1889-1953). Ten jako první vytvořil v roce 1929 teorii rozpínajícího se vesmíru, která dala základy tzv. teorii velkého třesku (Big Bang). Vědci podle ní věří, že vesmír vznikl před asi 13,7 miliardami let právě zmíněným "velkým třeskem".

Hubbleův teleskop je společným projektem evropské agentury ESA (European Space Agency) a americké NASA a byl zahájen v roce 1981. Teleskop vynesl na oběžnou dráhu raketoplán Discovery (mise STS-31) 25. dubna 1990 a již čtyřikrát (1993, 1997, 1999 a 2002) byl modernizován nebo opravován. Je dlouhý 16 m, v průměru má asi 4 m a váží přes 11tun. Jeho výrobní cena činila asi 1,5 miliardy USD a na oběžné dráze by měl vydržet 20 let.

Teleskop obíhá okolo Země rychlostí asi 8 km/s na přibližně kruhové oběžné dráze ve výšce 569 km se sklonem 28,5 stupně k zemskému rovníku. Jeden oběh tak trvá asi 97 minut.

Aby mohl pořizovat snímky velice vzdálených a nezřetelných objektů, musí být teleskop extrémně stabilní a přesný. Je schopen se zafixovat na pozorovaný objekt s odchylkou maximálně 7 tisícin obloukové vteřiny, což odpovídá šířce lidského vlasu pozorovaného ze vzdálenosti téměř 2 km. Zaměřit a udržet v záběru vzdálené vesmírné cíle je podobně obtížné, jako udržet stabilně zaměřený laserový paprsek na korunovou minci na vzdálenost 300 km.

Primární zrcadlo teleskopu má průměr 2,4 m a váží 828 kg, sekundární zrcadlo má průměr 0,3 m a váží 12,3 kg. Přesnost vybroušení zrcadel je taková, že se neodchylují od ideální křivky o více než jednu třicetitisícinu milimetru. Pět vědeckých přístrojů pracuje v celém optickém spektru 115 až 2500 nm, od jeho ultrafialové až do infračervené části. Jsou to kamera, tři kombinované kamery se spektrografy a sada přesných naváděcích senzorů. Stabilitu teleskopu udržuje 6 gyroskopů s 300 otáčkami za vteřinu. Teleskop byl od začátku navrhován tak, aby mohl být průběžně přímo ve vesmíru inovován a přístroje v jeho vybavení během let modernizovány v souladu s vývojem nových technologií.

Světelné paprsky z pozorovaného vesmírného tělesa zachytí primární zrcadlo, odrazí je na sekundární zrcadlo a odtud procházejí malým otvorem v primárním zrcadle na ohniskovou plochu velikosti jídelního talíře. Odtud získávají informace všechny vědecké přístroje teleskopu. Digitalizovaná data jsou posílána na Zemi prostřednictvím satelitního systému. Celý provoz Hubbleova teleskopu je řízen ze Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Nejlepší teleskopy umístěné na Zemi jsou málokdy schopné lepšího rozlišení než 0,5 až 1 obloukové vteřiny - Hubbleův teleskop má rozlišovací schopnost až 10x větší. Každý týden odešle na Zemi tisíce fotografií, což obnáší okolo 120 gigabajtů obrazových dat.

Zdrojem elektrické energie, napájející všechny systémy Hubbleova teleskopu, je Slunce prostřednictvím dvou solárních panelů o rozměrech 2,6 x 7,1 m, které poskytují výkon 2800 W. Nabíjejí 6 baterií po 22 článcích (celková váha přes 400 kg). Každá baterie má kapacitu 75 Ah, což udrží teleskop v chodu po dobu 7,5 h.

Vnitřní uspořádání Hubbleova teleskopu
Vnitřní uspořádání Hubbleova teleskopu (klikněte pro zvětšení)

Evropská vesmírná agentura ESA věnuje popularizaci a zpřístupnění veškerých materiálů získaných Hubbleovým teleskopem co nejširší veřejnosti obdivuhodné úsilí a péči. Vše najdete na Internetu na jejím webu www.spacetelescope.org. I když se třeba o astronomii a vesmír vůbec nezajímáte, uchvátí vás web jistě celým svým obsahem. Dozvíte se zde samozřejmě všechno o Hubbleově teleskopu, jeho vědeckém přístrojovém vybavení, o všech inovačních misích, které k němu byly podniknuty. Řadu brožur a informačních materiálů je možné si stáhnout ve formátu PDF, užitečný je i kompletní seznam všech odkazů na další související weby. Dále jsou tu stručná a výstižná ilustrovaná pojednání o základních astronomických pojmech, o vývoji vesmíru, sluneční soustavě, černých dírách, kvazarech atd.

Nejatraktivnější je však archiv obrázků, roztříděný podle základních typů vesmírných objektů a témat. Dá se v něm vyhledávat nejen podle toho, co se komu líbí, ale i podle konkrétních odborných označení vesmírných těles. Každý z obrázků je vybaven podrobným popisem a je k dispozici v několika různých velikostech. v archivu jsou i populární kategorie typu Top 100, Hala slávy ap., kde najdete ty nejobdivovanější a nejžádanější obrázky.

Kromě fotografií je na webu i videoarchiv. V osmi kategoriích jsou zde různé videoklipy, animace, záběry ze servisních misí, záběry Země atd. Klipy jsou dlouhé několik desítek vteřin až několik minut v pěti různých formátech a kompresích včetně plného formátu vhodného i pro televizní vysílání (soubory velikosti stovek megabajtů).

Hubbleův teleskop Hubbleův teleskop Hubbleův teleskop
Na webu ESA najdete nejen bohaté informace o Hubbleově teleskopu, ale i nepřeberný archiv jím pořízených obrázků (klikněte pro zvětšení)

Tím ale atraktivní obsah webu nekončí. Pod záložkou "goodies", objevíte kompletní nástěnné kalendáře pro celý další rok ve formátu PDF (opět v několika velikostech, vhodné i pro velmi kvalitní tisk), 30 plakátů (posters) vhodných pro tisk ve velikosti např. 63x84 cm, 700 různých obrázků na pracovní plochu počítače ve třech běžných rozlišeních, nabídku čtyř různých CD-ROM s výběrem obrázků, s přednáškami o astronomii, s katalogem hvězd a se souborem astronomického softwaru - můžete si je buď přímo zdarma stáhnout přes Internet, nebo objednat k zaslání poštou (rovněž zdarma!). Nechybí ani materiály pro děti a učitele do škol - návod pro zpracovávání obrázků z teleskopu, přednášky o základech astronomie, trvalá výstava dětských kreseb s tématikou vesmíru a Hubbleova teleskopu, ale i podrobný návod na zhotovení papírového modelu Hubbleova teleskopu z předtištěných šablon (PDF) a obyčejných plastových trubek.

Je obdivuhodné, že je u všeho výslovně uvedeno Copyright-free materiál - tedy nic není chráněno autorskými právy, vše si můžete legálně zdarma stáhnout, používat i šířit.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar