Tipy a inspirace

A+ A A-
  • Líbil se Vám článek? Sdílejte jej!  
TÝDEN 36 TÝDEN 37 TÝDEN 38

Svět a společnost - týden 38/2015

Dvě tváře kapitalismu a prostor levice
James Petras, respektovaný americký profesor (dnes už emeritní), vydal přes 60 knih ve třech desítkách jazyků. "„Levice v dnešním, téměř výlučně kapitalistickém světě se musí rozhodnout, zda má vůbec smysl mluvit o pokrokových a zpátečnických kapitalistických státech či podnicích. Chce to se rozhodnout, který z ekonomických bloků je méně zpátečnický či represívní nebo nebezpečný, aby mělo smysl s ním být ve styku.“ Postupovat tak, aby se v kontextu „vztahů mezi soupeřícími kapitalistickými bloky redukovaly negativní a vytěžily pozitivní aspekty“."
P. C. Roberts: 11. září po 14 letech
Miliony uprchlíků jako důsledek washingtonských válek zaplavují dnes Evropu. Čtrnáctileté masakrování muslimů a ničení jejích zemí jsou válečnými zločiny, jejichž katalyzátorem se stala washingtonská vládní konspirační teorie o 11. září 2001.
Záludné duny migrační vlny
Čím větší darebáctví, na něž si panstvo brousí chrup, tím méně za ním vyráží s bubnem na vrabce. Pavoučí předivo, skryté za dramaty migrační vlny, je čítankovým příkladem.
Patří liberalismus na smetiště dějin?
V našich podmínkách se za liberály označují lidé, jímž je podle jejich slov svoboda a volný trh nade vše. Slovo liberál zní vznešeně, zvláště ...
Svoboda vs. bezpečí
Současný strach z migrace podle polsko-britského sociologa Zygmunta Baumana ukazuje na velké změny ve společnosti. A poprvé v moderní historii je podle něj jisté, že každý z nás bude žít ve světě plném jinakosti a nejistot. Komunikační technologie prý problém nevyřeší, zatím z nás spíš dělají ignoranty.
Role Číny, MMF, Rozvojové banky BRICS a BIZ při přípravě nové světové měny (II.)
Rozhodně bychom neměli BRICS vnímat jako antihegemona. Realitu je třeba kriticky zkoumat a být si vědomi, že nepůjde o systémovou změnu kapitalistického finančního světa. Odehrává se zde stejná liga, jenom hráči budou poněkud přeskupeni.
Jeremy Corbyn: Musíme se postavit nadřazenosti NATO
Do čela britských Labouristů byl po dlouhých letech zvolen člověk, který chce stranu vrátit k účelu, pro který byla vytvořena - k podpoře pracujícího lidu. Jeremy Corbyn je zásadně proti válkám, proti jakýmkoliv úsporám a britský politický establishment včetně válečného zločince Tonyho Blaira se jeho nástupu děsí.
West crying for refugees with one eye, aiming gun with the other’ – Assad (FULL INTERVIEW)
In a rare interview with Russian media outlets, RT among them, Syrian leader Bashar Assad spoke about global and domestic terrorism threats, the need for a united front against jihadism, Western propaganda about the refugee crisis and ways to bring peace to his war-torn nation. (40 min., anglicky, anglický přepis).

RŮZNÉ

Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015
půjde po třech letech (od roku 2011) a na další tři roky (do roku 2018) o jediné úplné zatmění Měsíce viditelné v České republice. Druhou výsadou je, že jde od roku 2008 až do roku 2029 o jediné, které bude viditelné v celém průběhu (Měsíc zapadá v době koncové polostínové fáze, která je však očima již nepozorovatelná).
MIT claims to have found a “language universal” that ties all languages together
Language universals are a big deal because they shed light on heavy questions about human cognition. The most famous proponent of the idea of language universals is Noam Chomsky, who suggested a “universal grammar” that underlies all languages. Finding a property that occurs in every single language would suggest that some element of language is genetically predetermined and perhaps that there is specific brain architecture dedicated to language.
© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar