Tipy a inspirace

A+ A A-

Doba jedová

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Ještě před pěti lety si většina Američanů zřejmě neuvědomovala existenci BPA, ftalátů či triklosanu a už vůbec neměli jakoukoliv povědomost o jejich všeobecném používání. A to i navzdory skutečnosti, že tyto tři chemikálie mají široké využití ve výrobě mýdel, konzervovaných potravin, papíru, plastových obalů a mnoha dalších výrobků, se kterými se všichni každodenně setkáváme. Toto povědomí ale nyní významně narůstá – zasloužily se o to především zvýšené hladiny těchto tří chemikálií, vyskytující se dnes už u nejméně 90% veškeré populace.


Zamoření čistícími prostředky <http://www.osel.cz/index.php?clanek=1886>


„V Americe přišli na to, že velké znečištění vodních toků přichází z našich kuchyní a koupelen. Na vině je obliba antimikrobiálních mýdel, šampónů,…“ 
175 – Úklidové a toaletní přípravky jako riziko pro vznik antibiotikoresistence <http://www.zu.cz/informace/plesnik.php>

 

Triclosan byl jednou z nejčastěji prokazovaných farmaceutických kontaminant ve vzorcích vod, odebraných ze 139 řek v USA a byl také nalezen v mateřském mléce.

  - Proč je autismus na vzestupu, aneb environmentální hororový příběh<http://www.vlastnihlavou.cz/proc-je-autismus-na-vzestupu-aneb-environmentalni-hororovy-pribeh/>

  - Posedlost zabíjením mikroorganismů je nebezpečná pro lidstvo i pro planetu, varují vědci<http://www.vlastnihlavou.cz/posedlost-zabijenim-mikroorganismu-je-nebezpecna-pro-lidstvo-pro-planetu-varuji-vedci/>

 

Pro A. Canningovou byla tato informace překvapením a proto se rozhodla nechat si průběžně vyšetřovat svou moč a stejně tak i moč svých dětí, aby tak získala reálný obraz o své domácnosti. Na počátku jejího pátrání byly laboratorní rozbory vzorků moči, které odrážely její současné stravovací a životní návyky. Poté ze svého okolí vyřadila všechno, co může obsahovat dříve zmíněnou „smrtelnou trojici“ chemikálií a pak následovalo vyšetření nových vzorků. Následně se autorka vrátila zpět ke svému původnímu způsobu života a nechala provést další analýzu.

 

Z analýz moči pak bylo zjištěno, že na počátku měla A. Canningová i její rodina v tělech vysoké hladiny BPA, ftalátů i triklosanu. Podle srovnávacích měřítek serveru ElephantJournal.com<http://www.elephantjournal.com/2013/03/dateline-tv-producer-tested-for-chemicals-what-she-finds-may-shock-you-video-mae-wu/> měla její šestiměsíční dcera hladinu triklosanu 10-násobně vyšší než je celonárodní průměr a druhá dcera měla hladinu dokonce 100-násobnou. Jakmile se rodina začala vyhýbat všem produktům, které by mohly obsahovat tyto chemikálie, naměřené hodnoty okamžitě výrazně poklesly, aby se nakonec vrátily k původním vysokým hodnotám, když se rodina vrátila zpět k původnímu způsobu života.

 

A co na to říká odborník? Dr. Emilie Rissman – známá profesorka biochemie a molekulární genetiky z univerzity ve Virgínii říká: „Znovu a znovu pozorujeme jak BPA způsobuje u myší a krys zvýšenou úzkost a také syndrom ADHD (attention deficit hyperactivity disorder)“. Výzkum, který tato výzkumnice už dříve prováděla se svými kolegy prokázal, že BPA způsobuje mnoho zdravotních potíží, jako jsou např. dětská obezita, autismus nebo neplodnost.

 

„A to jen popisuji už dlouho známé skutečnosti,“ dodává Dr. Rissmanová. „Tyto výsledky už byly vícekrát revidovány, je snadné je replikovat a měly by se stát pro ostatní vědce základním měřítkem.“

 

Mezi nejhorší zamořovatele patří konzervovaná jídla, papír do termálních tiskáren a antibakteriální mýdla.

 

Jakmile se A. Canningová vrátila zpět k jídlům z mikrovlnky, konzerv, k dietním limonádám a k polotovarům plným chemikálií a současně začala používat obvyklou kosmetiku i čistící prostředky, její hladiny nebezpečných látek opět rychle narostly. Když ale znovu tyto věci vyřadila a zaměřila se pouze na čerstvé organické potraviny a odložila běžné makeupy a čistící prostředky, její testy vykázaly zase velmi nízké hladiny nebezpečných látek v moči. To jen ilustruje důležitost snahy vyhýbat se všem hlavním zdrojům chemických znečištění.

 

A co patří mezi nejvýznamnější zdroje? Jsou to termální papír v tiskárnách, konzervované potraviny, plastové obaly a tašky, běžná kosmetika, pleťová mléka a také interiéry aut. Používání triklosanu není ani po 25 letech masového výskytu nijak omezováno a běžně se nachází v antibakteriálních mýdlech nebo v čistících prostředcích.

 

*BISFENOL*


Bisfenoly jsou syntetické látky, které se připravují z fenolu a vhodného ketonu, jako např. acetonu v případě bisfenolu A.

 

Dne 16. září 2008 přinesl server NewScientist zprávu, že bisfenol A uvolňovaný z plastových lahví může způsobovat onemocnění srdce a diabetes II. typu. K těmto výsledkům dospěli britští vědci na základě epidemiologické studie zahrnující soubor 1455 dospělých lidí. (…) Podezření, že bisfenol A je toxický, se objevilo již v 30. letech minulého století.

 

Bylo zjištěno, že ačkoliv akutní toxicita látky pro savce je nízká, její hlavní nebezpečí spočívá v tom, že vykazuje estrogenní aktivitu. (…) Uvedli jsme si, že účinnost ženských pohlavních hormonů estrogenů mají také bisfenoly. Tak se například zjistilo, že některé kyselé zeleninové nálevy v konzervách a v polykarbonátových lahvích obsahují velké množství estrogenně účinných bisfenolů.

 

Smutným důsledkem zvýšené koncentrace estrogenních látek v životním prostředí a v potravinových řetězcích je zvýšený výskyt nádorů, které jsou závislé na pohlavních hormonech: u žen je to karcinom prsu a děložního čípku, u mužů karcinom prostaty a nádory varlat.

 

* V laboratořích celého světa se ale množí stále další důkazy o tom, že BPA není tak nebezpečný, jak jsme se domnívali. Ve stále větším množství se dostává do životního prostřední a přes potravinové cykly proniká až do lidského organismu. (…) BPA je přítomen v mořích, v povrchových vodách řek a jezer, jakož i v organismech, které tam žijí. BPA je přítomen v krvi těhotných žen i jejich plodové vodě a mateřském mléce. BPA je přítomen v balených vodách, ovocných džusech, konzervovaných potravinách.

 

*FTALÁTY*

 

Ftaláty se používají jako změkčovadlo při výrobě plastů. Jejich přítomnost v kosmetických produktech je sice v současné době zakázána, těžko se však prokazuje a sleduje. Na etiketách by měly být označeny jako DBP (di,n-butylftalát) a DEP (dietylftalát).V této podobě je můžeme nalézt v antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, šamponech, kolínských vodách a parfémech. Ftaláty se mohou uvolňovat do kosmetických prostředků, které obsahují alkohol, ze stěn některých obalů z umělých hmot.

 

Přímým kontaktem se sliznicemi jsou ftaláty přenášeny rovnou do krve. Ftaláty ohrožují jak u dospělých, tak i u dětí bez výjimky funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu a výrazně narušují metabolismus hormonů. U dospívajících způsobují atrofii varlat a tím ohrožují plodnost.

 

* Velmi znepokojivý je výskyt ftalátů v nemocnicích. Nejvíce jsou v nemocnicích ohroženi novorozenci, pacienti dlouhodobě hospitalizovaní a ti, kteří jsou v přímém kontaktu s výrobky z PVC, například při dialýze.

 

*TRICLOSAN*

 

Chlorovaná fenolová sloučenina triclosan je obsažena v antibakteriálních mýdlech, v zubních pastách a ústních vodách, deodorantech a antiperspirantech, holících krémech. Je také používán u stále většího počtu spotřebitelských výrobků, například dětských hraček, ložního prádla, ponožek, kuchyňských nástrojů, pytlů na odpadky, tedy všude tam, kde se mohou uplatnit jeho smrtících účinky na bakterie a plísně. Je rovněž účinnou složkou ve vlhčených ubrouscích.


Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je vůči triclosanu velmi kritický. Vědecký výbor EFSA nabádá k uvážlivému rozhodování, kterým by se mělo předcházet riziku zvyšujícího se rozsahu antibakteriální rezistence.

 

Mnohé studie ukazují, že mytí rukou obyčejným mýdlem a horkou vodou po dobu 10-15 vteřin s následným opláchnutím pod tekoucí vodou je dostatečné účinné při ochraně před běžnou bakteriální nákazou.

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar