Tipy a inspirace

A+ A A-

WINDSOR PILATES

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Ke zdravému životnímu stylu patří i údržba těla formou vhodného cvičení. Proto bychom vás postupně chtěli seznámit s různými cvičebními metodami. V některém z příštích čísel tak vyjdou články o metodách ověřených mnoha generacemi, které mají svůj pramen v józe a které jsou považovány dodnes z mnoha důvodů za jedny z nejlepších. V dnešním článku bychom se ale chtěli věnovat metodě mnohem novější, metodě, která regeneruje tělo, ale i mysl a která se stala v celém západním světě hitem, metodě Winsor Pilates.

 

images

 

Patřím k té skupině lidí, pro které je kolektivní cvičení pohromou a představa místnosti plné dam a dívek, které jsou vždycky hubenější a méně zpocené než já mě uvrhá do deprese a od cvičení vždycky spolehlivě odradí. Máte-li pocit, že předchozí věta vás charakterizuje docela trefně, rozhodně čtěte dál, možná narazíte na způsob řešení vašich problémů s diváky.

Veřejnosti se vyhnete jedině tak, že budete cvičit doma, což má spoustu nesporných výhod. Kdykoli budete při cvičení unavení, můžete se svalit do vlastního křesla, nikdo vás nenutí poslouchat tuc-tuc-tuc, na toaletu si můžete zajít aniž by vás po cestě nezačal balit zpocený steroidový Rambo a na místě toaletního papíru nenajdete prázdnou kartonovou ruličku.

Nedávno jsem od kamarádky dostala DVD se cvičením Winsor Pilates. Název jsem znala z Teleshoppingu, což jedině přispělo k tomu, že jsem DVD odložila mezi ostatní pochybná CD, na které si "možná udělám čas někdy-nikdy". Pak přišlo zkouškové, hodiny sezení nad skripty udělaly své a nechuť a vrozený odpor k posilovnám a cvičebním místnostem mi nedal jinou možnost. Řekla jsem si, že nemám co ztratit a začala jsem podle DVD cvičit.

Tady by bylo na místě, něco o cvičení říci. Winsor Pilates má základ v metodě, kterou sestavil v Americe žijící Němec Joseph H. Pilates (1880-1967) a řadíme ji mezi tzv. metody Body and Mind, tedy takové, které vytváří harmonii těla a mysli. Jako dítě byl Pilates slabý - trpěl astmatem a křivicí, jako dospělý muž byl však všestranným sportovcem, věnoval se potápění, gymnastice, lyžování i boxu. Vytvoření své metody podložil studiem východních i západních forem cvičení včetně jógy.

Celý cvičební program je složený z přibližně 500 činností, které se provádějí buď na podložce nebo na jiném cvičebním aparátu. Cvičení se zaměřuje na posílení centra těla, tzv. "Power house", propracovává zádové, břišní a hýžďové svalstvo. Pilates věřil, že díky zpev-nění jádra těla bude pak celé tělo dobře zformované a vyvážené, všechny pohyby tedy z tohoto jádra těla - břišních svalů a svalů spodních zad - vycházejí. Pilates se zamě-řuje na posílení menších sva-lů, které pomáhají větším svalům a protahují celou danou svalovou oblast. Při celém cvičení je kladen důraz na správné, hluboké dýchání, kterým měl na mysli dýchání hrudní.

Prvními uživateli Pilatesovy metody byli tanečníci, herci a atleti. V posledních několika letech nabývá tato metoda opět na popularitě. Věnují se jí herci, zpěváci, tanečníci i obyčejní lidé. Po smrti Josepha Pilata po něm zůstalo sedm následovníků, které si sám vycvičil. Jedním z nich je i Ron Fletcher, u kterého absolvovala kurzy a zkoušky i Renata Sabongui, žena, která v ČR vlastní ochrannou známku Pilates a pořádá kurzy jak pro veřejnost laickou od začátečníků po velmi pokročilé, tak pro instruktory této metody. V USA se dnes Pilates dělí na dvě větve. Jednou z nich je East Coast Pilates, kteří se soustřeďují kolem New Yorku a jejíž představitelkou je Romana Kryzanowska. Ta se věnuje klasické sestavě cviků. Druhou větví je West Coast Pilates. Ta je soustředěna do Kalifornie a jejím představitelem je už zmiňovaný Ron Fletcher. Ten Pilates roz-šiřuje např. o cvičení s ručníky "Ron Fletcher Towelwork". Do roku 2000 všichni instuktoři v USA procházeli náročnými zkouškami, po roce 2000 se mravy jaksi uvolnily, což má, jako vše, své výhody i nevýhody. Pilates je přístupnější většímu počtu cvičeníchtivých, je daleko rozšířenější, na druhou stranu se pod označením Pilates vyučuje i něco docela jiného nebo pod ne příliš odborným vedením. Pro cvičení Pilates metody nejsou téměř žádná omezení, je vhodná pro všechny kategorie včetně těhulek a dětí. Existují i speciální programy pro ženy po porodu a metoda je někdy dokonce doporučována jako pokračování rehabilitace.

Měli bychom mít tedy na mysli, že základem Pilates je:

 • dýchání
  soulad dechu a pohybu zlepšuje krevní oběh a odstraňuje nadbytečné svalové napětí,
 • důkladnost provedení
  kvalita je důležitější než kvantita,
 • powerhouse
  všechny pohyby vycházejí ze středu těla,
 • plynulý pohyb
  spolu s hlubokým dechem snižuje působení stresu a také riziko zranění,
 • vím co dělám
  plná kontrola nad prováděným pohybem je nezbytná a to nejen při cvičení,
 • koncentrace
  uvědomujte si práci svého těla v každé fázi pohybu, tělo a mysl úzce spolupracují.

O mutaci Pilates v podobě Winsor Pilates se u nás moc nedozvíte. Tvůrkyní metody je Mari Winsor, bývalá profesionální tanečnice, několikaletá učitelka Pilates metody (je žákyní Romany Kryzanowské, která se, stejně jako Ron Fletcher, učila přímo u samotného Pilata). Základem je cvičení Josepha Pilata, jednotlivé cviky jsou však upravené, přesně seřazené a sestavené do programů od začátečníků po velmi pokročilé. Do svého cvičení také zahrnula cviky, které se v klasické Pilates metodě cvičí jen za pomocí speciálních strojů, které za tímto účelem Pilates sestrojil a v Americe dokonce patentoval (vypadají jako kombinace žebříků a hrazdy s pojízdnými deskami). Základ je ale stejný - práce s "Power house" a správné dýchání. Tvrdí, že při její metodě jsou vidět výsledky už po pár hodinách cvičení, u klasického Pilates si okolí všimne změny až po 30 týdnech cvičení za předpokladu, že cvičíte 2-3krát týdně. Své metodě se paní Winsor věnuje už přes 15 let a za tu dobu si zařídila pěknou klientelu - tváří jejího cvičení se stala modelka Daisy Fuentes, mezi hltače její metody patří třeba Minnie Driver, Sandra Bullock, Patrick Swayze, Danny Glover nebo Courtney Thorne-Smith.

DVD od paní Winsor je dělané pro cvičení doma. Všechny cviky vysvětluje, připomíná jak dýchat a kromě těch perfektně provedených cviků ukazuje i varianty pro ty, kteří nejsou tak pružní a jejichž šlachy jsou řádně zkrácené. Je pravda, že některé z cviků jsou snáze proveditelné, než jak vypadají a jiné zase vypadají snadné, ale při jejich realizaci se řádně zapotíte. To vlastně platí o celém cvičení, totiž to, že suší z něj rozhodně nevyváznete. Cviky samy o sobě ale složité nejsou. Rozhodně tam nenajdete třeba "dej si nohu za krk a na druhou se postav". Ono úplně stačí třeba když se máte dostat z polohy "ležím na zádech, ruce vzpažené" do polohy "sedím, dlaně mám na úrovni kotníků, čelo nad koleny". A to vše tahem, ne švihem, s neustále rovnými zády. Pravda, první hodina se trochu protáhne a chvíli trvá, než si zvyknete na správné provádění cviků a to ještě skloubit se správným dýcháním.

Z časových důvodů jsem Winsor Pilates cvičila pouze dva týdny - 4x v každém. Kromě toho, že jsem se skvěle cítila, v průběhu druhého týdne zmizel i můj největší nešvar (a jako první si toho všiml můj přítel) a tím je hrbení zad. Chystám se ale na druhé kolo, o jehož výsledcích samozřejmě poreferuji.

K mému údivu se celý systém cvičení Winsor Pilates nedá koupit v běžném obchodě. Můžete si ho objednat pouze přes jistou společnost, která své výrobky prodává formou teleshoppingu. Komplet balíček cvičení vás vyjde na téměř 1500,- pokud si ho koupíte v prodejně nejmenované společnosti. Pokud si ho objednáte, připlatíte si ještě za poštovné a balné. Vše si ale dnes můžete objednat také na internetu třeba z oficiálních stránek www.winsorpilates.com.

Celý systém Winsor Pilates je u nás k dostání v balíčku obsahujícím 3 DVD nebo videokazety, jídelníček Mari Winsor, který vám pomůže shodit pár kil a také jakési letákové vydání cviků, které se vám budou hodit pokud cestujete někam, kde není DVD ani videopřehrávač. První DVD se jmenuje Basics - Step by Step a paní Winsor vám opravdu krok za krokem vysvětlí a ukáže všechny cviky, které v programu používá a vše náležitě okomentuje - jak máte dýchat, čeho se vyvarovat a také vysvětluje, co že je to vlastně Powerhouse a k čemu ho vůbec potřebujete. Na druhém DVD s názvem 20 Minutes Workout je cvičení pro každý den, které Vám pomůže posílit nohy, břicho, záda i s jejich někdy až příliš zaobleným koncem. Po tomhle cvičení se člověk cítí svěží a tak plný síly a jistoty, že má pocit že dokáže cokoli si umane. Tohle DVD je ve zkrácené podobě přepsáno do tzv. Winsor Dozen, což je ona letáková podoba cvičení na cesty. Třetí DVD se jmenuje Accelerated Body Sculpting a obsahuje cviky, které procvičí celé tělo. Prvních 20 minut je stejných jako u druhého DVD, cviků však obsahuje daleko víc - dohromady 57 minut. Z času ale nemusíte mít strach, když se cviky naučíte, nezabere vám jejich prezentace více než 40 minut. Kromě těch precizně provedených poloh jsou zde předváděny i polohy pro ty méně zdatné. Díky tomuhle DVD se vaše tělo bude rychle formovat do požadovaných tvarů a jako u základní Pilatesovy metody bude pevné a pružné.

Zajímavé je také zmínit knihy - těch o Pilates je u nás k dostání spousty, o Winsor Pilates bohužel ani jedna, ačkoli Mari Winsor napsala už tři. Když nic jiného, je to minimálně škoda. Knihu o Pilates si můžete vybrat z celé řady publikací od levnějších po poměrně drahé. Některé jsou vyloženě povídací, o filozofii Josepha Pilata, jiné jsou takovou kuchařkou cvičení, dočtete se, na co si při cvičení dát pozor a jak cvičit - je to vlastně váš soukromý domácí učitel.

Pokud přece jen uvítáte cvičení s kvalifikovaným instruktorem, také máte možnost výběru. Hodiny Pilates jsou dnes už poměrně běžnou záležitostí, takže s nalezením vhodného kursu by neměl být problém. Ve větších městech, zejména však v Praze, je výběr stále daleko větší. Ovšem pozor si dejte na jednu věc. Jediné školicí středisko v ČR, které má oprávnění školit instruktory metody Pilates, je PILATES academy Mgr. Renaty Sabongui. O této dámě již byla řeč právě ve spojení s Ronem Fletcherem, jehož žačkou je. Absolvovala mnoho lekcí v USA a prošla kompletní výukou Rona Fletchera. Jako jediná v Evropě má zkoušky také z Pilates, které Fletcher rozšířil o práci s ručníkem, tzv. Ron Fletcher Towelwork. Sabongui usiluje o to, aby se s označením Pilates zacházelo rozumně a pod jeho označením se vyučovala čistá metoda. Proto si také nechala zaregistrovat ochrannou známku, která se vztahuje na pedagogickou činnost a poradenství v oblasti pohybové techniky i pro kondiční a rehabilitační cvičení, video, cvičební náčiní a zařízení. Na jejích oficiálních stránkách www.pilates.cz také najdete kompletní seznam lektorů, kteří úspěšně složili zkoušky a mají tedy oprávění Pilates vyučovat. Také si zde můžete objednat kazety a DVD s Pilates metodou.

Mnoho věcí nejen o samotné metodě, ale také o osobnostech, které se na jejím formování podílely, se dozvíte hlavně na anglicky psaných stránkách, např. na:

A samozřejmě také nesmím opomenout oficiální stránky Mari Winsor: www.winsorpilates.com.

Takže přeji mnoho chuti do cvičení!

Pavlína Beitlová

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar