Tipy a inspirace

A+ A A-

ASTROPSYCHOLOGIE A ASTROMEDICÍNA II

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

V článku, který začal v minulém čísle, se zabýváme vztahem člověka a hvězd z hlediska zdraví a nemoci. Nejde tedy o běžné horoskopy, které nalézáme v nejrůznějších časopisech a k nimž není možné mít důvěru, protože jsou určeny spíše pro zábavu. Otázka zdraví a nemoci je vážná věc a týká se každého z nás.

 

images

 

(Dokončení)

Úkolem Štíra je transformovat nižší úrovně energií ve vyšší a přinést dolů vyšší energii. Je to znamení zkoušek, boje a konečného vítězství ducha nad hmotou. Jeho symbolem je štír - zvíře, které rádo žije ve tmě a dovede silně bodat, když honěkdo ruší v jeho klidu. Zajímá se o vše, co je záhadné, tmavé a skryté. Proto se z těchto lidí často stávají psychologové, terapeuti, astronomové, astrologové, archeologové, historici, léčitelé, horníci, detektivové, vyznavači náboženských a politických směrů. Jeho barvy - červená a černá - jsou barvy anarchistické vlajky. Velkou slabostí tohoto znamení je jeho bezpohyblivost a odpor ke změně. Jeho síla spočívá v energii vášnivě se do něčeho pouštět.

Střelec je deváté znamení zvěrokruhu. Je to proměnlivé znamení ohně, jehož cílem je sloužit ostatním. Energie Střelce s sebou přináší úplný klid, zejména v rostlinném světě. Podzim musí ustoupit zimě. Mlhy se zvedly a příroda se připravuje k zimnímu spánku. Lidé narození v tomto období skrývají v sobě něco z této síly, ale i touhy po poznání neznámých věcí a jevů. Dovedou se dobře koncentrovat a jsou plni ohnivé síly.

Osobnost ovládá planeta Jupiter (druhý paprsek - láska a moudrost), duši planeta Země (třetí paprsek - aktivní inteligence). Symbolem Střelce je kentaur - napůl kůň napůl člověk, mířící šípem do nebes. Je to mystický symbol, znázorňující dvojí orientaci člověka - zemskou a vesmírnou. Míření šípem znamená koncentraci duše. Klíčovým slovem znamení Střelce je Hledám.

Střelec symbolizuje dočasný návrat ducha do hmotného světa. Je to nejrozporuplnější osobnost zvěrokruhu. Na jedné straně se snaží zařadit do společnosti, ale na druhé straně touží po svobodě a nezávislosti. Střelec přináší energii neklidu, vnitřních konfliktů, netrpělivosti a činorodosti, která je poznamenána předvánočním časem. Stále někam spěcháme, máme pocit, že nemůžeme nic stihnout.

Zatímco energie Štíra nás vede do nižšího světa, energie Střelce nás uvádí do světa vyššího - do světa duše. Mysl po spirále směřuje vzhůru a proniká do světa vyššího vědomí. Duše vytváří po spojení s myslí duhový most, který propojuje mozek a nižší mysl Merkura, vyšší logickou mysl Venuše a vyšší abstraktní mysl Jupitera s intuitivní myslí vyššího já.

Střelci jsou lidé velmi živí, dynamičtí, aktivní, velcí myslitelé, vizionáři, průkopníci a vůdci, kteří trpí častými záchvaty fyzického a psychického vyčerpání. Poznatky, získané prostřednictvím vyšší mysli, musí uvést do praxe, a to je velmi vyčerpávající.

Země přináší lidem narozeným v tomto znamení silné spojení se Zemí a s její duší, jehož projevem je i sexualita.

Střelec ovládá sakrální centrum a s tím souvisejí zažívací potíže, poruchy krvetvorby, nervozita a přílišná aktivita, ohrožená játra, stehna, kyčle, potíže v oblasti plic a hrudníku. Pro zklidnění doporučuji pít čaj z meduňky, dostatečný odpočinek, relaxaci, pro dobrý spánek a nalezení svého životního poslání ametyst. Vhodná je modrá a zelená barva. V tomto období bychom si měli dávat pozor na ukvapené jednání, které vede k úrazům. Naše strava by měla být bohatá na minerály a vitamíny. Vyhýbat bychom se měli potravinám obsahujícím vysokou dávku cholesterolu, abychom nepřetěžovali ohrožená játra. Z Bachových esencí bych pro toto období doporučila č. 6 - třešeň, pomáhá nám překonat strach a tlumí vnitřní neklid, č. 35 - květ bílého kaštanu, zbavuje nás myšlenek, které se neustále honí hlavou a č. 39 - kapky první pomoci, chrání nás před každodenními vypjatými a stresovými situacemi.

Životním posláním Střelce je lidi rozveselovat, aby nezatrpkli. Má dar velkého duchovního bohatství, aby se mohl rozvíjet a svítit do všech temných koutů lidských duší.

Kozoroh je desátým znamením zvěrokruhu a jeho živlem je země. Je to energie, která s sebou nese příchod zimy. Zdá se nám, že temnota tísní duši. Příroda odpočívá, relaxuje a koncentruje své síly. Chlad, zima a mráz působí i na naši zkřehlou duši.

Zimním spánkem se vše ocitá v krajině tmy a sní o znovuzrození a probuzení na jaře, kdy se znovu objeví světlo a teplo slunce. Lidé zrození v tomto období se vyznačují určitou ženskou tvrdostí, spojenou se zemí. Snaží se vyšplhat z hloubky k výšinám. Kozoroh je symbolem vycházejícího slunce a osvícení. Skrývá se v něm tajemství světla. Symbolizuje typy karmicky vyzrálé, které jsou životem osamoceny. Snaží se o zachování daného pořádku a řádu. Jejich chování je ovlivněno výchovou z dětství. Cítí zodpovědnost za vše, co dělají. Touží po dokonalosti, ale protože jí nemohou dosáhnout, bývají nespokojení a smutní. Zakládají si na materiálních věcech a měří vše hodnotou peněz. Ve své práci bývají pilní, spolehliví a disciplinovaní. Někdy jsou chladní, ambiciózní a lakomí. Trápí se nad tím, když věci nemají pevný řád. Kozoroh je znakem aktivity.

Přestože je Kozoroh považován za ženské polarizované znamení, jsou všechny jeho vládnoucí paprsky mužské: první paprsek (síla a vůle), třetí paprsek (aktivní inteligence) a sedmý paprsek (syntéza, zákon a řád) - velmi silné a aktivní energie. Proto má Kozoroh stále naspěch, proto ovládá obchod, politiku, ekonomii a organizační činnost. Jeho darem je inteligence, odvaha a schopnost uvádět duchovní záměr do praxe.

V zimě se ocitáme v nejnižším, nejstudenějším a nejintrovertnějším období roku, protože naše osobnost

(materiální energie) je nejníže a duše (duchovní energie) nejvýše. Je to pochopitelné, protože před světlem musí přijít největší tma a zimní slunovrat je tím nejtemnějším bodem na cestě za světlem. Temnota vždy předchází světlu, smrt znovuzrození, zima jaru. Konec roku je pro každého obtížné období, protože se snažíme dokončit započaté dílo a dosáhnout vrcholu. Zároveň se však před námi objevuje nová cesta, po níž musíme jít dolů, do údolí světla, abychom tam učili a předávali získanou moudrost.

Kozorohové mají pragmatickou povahu, smysl pro zodpovědnost a schopnost realizovat myšlenky. Stojí pevně nohama na zemi. Jejich stínem jsou pýcha, arogance, egocentrismus, materiální zaměření, zneužívání moci a autority, tendence vidět pouze temnou a stinnou stránku života. Člověk narozený v Kozorohu umí projevit to nejhorší, čeho je schopen, ale i to nejlepší, co v sobě má. Jeho klíčovým slovem je Dosahuji. Měli bychom se v tomto období naučit trpělivost a vytrvalost, pomáhat druhým a vnášet ducha do vnitřních struktur společnosti.

Znamení Kozoroha ovládá naši kostru, kolena, kůži a částečně trávicí ústrojí. V tomto období můžeme trpět bolestmi páteře, kloubů, kolen, zubů, může se objevit onemocnění kůže a trávicího ústrojí, někdy i revmatismus, artróza a astma. Měli bychom se na chviličku zastavit a oddat se rozjímání a meditaci, zamyslet se nad svými životními kroky. Energie Kozoroha nás nutí uzavírat staré kruhy a plánovat nové.

V tomto období bychom se měli vyhýbat těžkým a tučným jídlům a alkoholu. Vyvarovat se prochlazení, dávat pozor na ledviny a močový měchýř. Je dobré pít čaje z přesličky či zlatobýlu lékařského. Z květinových esencí Dr. E. Bacha je vhodná oliva - č. 23, na posílení organismu, jabloň - č. 10, na pročištění, ořešák - č. 33, pomůže správně vykročit do nového, chmerek roční - č. 29, "betlémská hvězda", pomůže utěšit naši neklidnou duši, dodá optimismus a víru v lepší zítřek.

Vodnář je jedenáctým znamením zvěrokruhu. V tomto období vrcholí zima, noci jsou již kratší a je více světla. Příroda netrpělivě očekává příchod jara a snaží se vymanit z klidu a snění. Lidé jsou pod vlivem působení této energie, touží po pohybu a aktivitě. Sní a vytvářejí si plány, které pak vzápětí zavrhují.

Vodnář je znamením s duchovními rysy, v němž se projevuje nejvyšší vůle a touha spojovat věci v jeden celek. Usiluje o to, aby řídil skupinu a ovlivňoval ji svými názory. Sám je však velký individualista, touží po svobodě, nezávislosti, ale zapomíná na to u druhých. Mívá problémy s navazováním přátelských a partnerských vztahů, protože je tvrdohlavý a málo tolerantní, na ostatní má přehnané nároky.

Vstupujeme do éry Vodnáře, který je znamením skupinové energie, jež se vztahuje k vyššímu vědomí. Vládce osobnosti Vodnáře Uran je zaměřen na skupiny. V Uranu působí sedmý paprsek (syntéza, zákon a řád), který slučuje jednotlivé energie do většího celku. Duši Vodnáře ovlivňuje planeta Jupiter (druhý paprsek - láska a moudrost).

Vodnáře ovlivňuje energie pátého paprsku, který ovládá duchovní a materiální vědu. Spolu se znamením Ryb je zaměřen na svět duchovní, transpersonální a kolektivní. Vodnáři musejí pracovat s energiemi, které nejsou přirozené pro běžný svět, v tom spočívá jejich osobní dilema a mimosmyslové nadání. Jsou pokládáni za poněkud zvláštní lidi a bývají nepochopeni. Mají intuitivní nadání a jsou proto schopni předvídat budoucnost - mají jasnovidné schopnosti. Je to jejich požehnání i prokletí,protože musejí žít se zjeveními, která se odvíjejí před jejich očima. Vodnáři se snaží být pozitivními a otevřenými lidmi, ale často trpějí hlubokými depresemi, které obracejí jejich energie dovnitř. Mají celkem dobré zdrví a obranyschopnost organismu. K nejcitlivějším částem jejich těla patří lýtka, nohy, klouby, kotníky, zápěstí, oči a srdce. Labilní je i nervová soustava, protože se příliš přepínají a neumějí odpočívat. Právě pro ně je potřebná relaxace a pohyb na čerstvém vzduchu. Při sedavém zaměstnání se objevují sklony k onemocnění křečových žil. Zvláštní pozornost by měli věnovat svým očím, jež jsou náchylné k infekcím a k různým poraněním. Vodnáři jsou mimořádně citliví na atmosférické změny tlaku, erupční činnosti Slunce a změny Měsíce, které u nich mohou vyvolat problémy se srdcem a dýcháním. Měli by věnovat větší pozornost stravě s dostatkem vitamínů a minerálních látek. U Vodnářů se objevuje i nedostatek soli, který způsobuje nedostatečnou regulaci vody v organismu. Měli by proto konzumovat čočku, špenát, zelí, ryby a ústřice.

Z Bachových květinových esencí lze pro toto období doporučit č. 23 - olivu, pro posílení organismu a na čerpání sil, č. 2 - topol, proti pocitům úzkosti a strachu, č. 9 - plamének plotní (clematis), přivedení vyšších energií dolů, č. 33 - ořešák, možnost udělat nový životní krok a č. 39 - rescue remedy, esence první pomoci, pro harmonizaci organismu.

Vodnář je sice znamením vzdušným, ale zároveň i nositelem vodního živlu. V tom se projevuje jeho rozporuplná povaha. Vodnář je centrem síly, z něhož je čerpána "voda života". Je kalichem služby světlu života a tvoří spojení s celkem. Je to energie nabízející neohraničený prostor, volnost a svobodu. Dává nám možnost plánovat budoucnost a vidět nové možnosti. Využijme je správným směrem.

Ryby jsou dvanáctým a posledním znamením zvěrokruhu. Uzavírají ho, protože dvanáctka je číslem naplnění v systému našeho světa. Je to znamení zvnitřnění, symbolizující lidi poddajné na povrchu, ale vnitřně velmi silné. Jejich nevýhodou je poddajnost, nerozhodnost a nestálost názorů. Symbolem tohoto znamení jsou dvě ryby plující proti sobě - znázorňují rozporuplnost a rozdvojenost tohoto znamení. Ryby ukončují jeden vývojový cyklus a jsou předzvěstí nového. Uvědomují si, že jsou součástí vesmírného prostoru, cítí nutnost řídit se vlastními zákony. Nemají však pevnou vůli a často podléhají různým názorům. Žijí ve svém světě, do něhož lze těžko proniknout.

Ryby jsou považovány za nejduchovnější znamení - znamení karmy. Jsou symbolem duše, která bojuje v těle. Sebeobětování, služba druhým a bezpodmínečná láska jsou jejich nejvyššími hodnotami, temnou stránkou pak náboženský fanatismus a netolerance. Ryby jsou znamením smrti a znovuzrození. Narození v tomto znamení žijí ve světě představ a snů, odtržení od reality. Jsou i znamením duše, a to představuje dualitu a rozporuplnost tohoto znamení. Duše sestupuje do hmoty v prvním znamení - Beranu a v Rybách uzavírá svůj vývojový cyklus. Duše, zrozená ve znamení Ryb, sestoupila do hmoty, aby se tam znovu ve znamení Ryb mohla vrátit. Je to velmi těžké a složité. Aby se to mohlo stát, musí nejprve dát druhým všechno, co získala svým vývojem. Člověk je spasen a zachráněn, když si uvědomí, že ve skutečnosti je nesmrtelnou duší. Připoutanost ke hmotě je pravou příčinou toho, proč Ryby za svého života zakoušejí tolik bolesti, zániku a smrti.

Vládcem duše Ryb je Pluto - ničitel forem, a Neptun, který je zbavuje vzpomínek na minulost i bolesti. Je planetou tajemnou, plnou fantazie, iluzí, idealismu a mimosmyslového vnímání. Neptun a jeho vládnoucí šestý paprsek zapříčiňují problém iluzí, zaslepenosti a sebeklamu. Vedou člověka ke sklonu vytvářet ideály a sny, inspirují ho k nejvyššímu ideálu a snu o "jednom světě", jednom lidstvu, jednom životě, ale bez spojení s časem a prostorem. Jupiter a jeho šestý paprsek ovlivňují osobnost Ryb, přinášejí spontánnost a dobrosrdečnost. Oba jsou znakem uměleckého nadání. Jsou to lidé vnímaví jako moře a pružní jako ryby. Bývají přecitlivělí, nedůslední, ale okouzlující a chápaví. Ryby jsou harmonickým principem lásky, vůle k oběti a vůle vedoucí ke spojení. Energií druhého paprsku spojují duši a hmotu. Jsou smrtí všech forem a způsobují uvolnění od formy. Ničí to, co vytvořily, aby mohla vzniknout nová a ještě větší krása. Uzavírají období smrti a otevírají dveře života.

Nemoci lidí zrozených ve znamení Ryb jsou podmíněny jejich emočními problémy a přílišnou citlivostí. Vyskytnout se může i onemocnění dolních částí nohou, lymfatického systému a endokrinních žláz, astma, revmatismus, nemoci ledvin a močového měchýře. V tomto období bychom měli dbát na správnou životosprávu s dostatkem vitamínů a minerálních látek. Z Bachových květinových esencí lze doporučit č. 7 - květ kaštanu, pro uzavření starých kruhů a poučení se z chyb, č. 9 - plamének plotní, pro navrácení do reality a zbavení se iluzí i zaslepenosti, č. 10 - květ jabloně, k pročistění mysli i těla, č. 33 - ořešák, pro možnost nového kroku a č. 39 - esence první pomoci, pro celkovou harmonii a uklidnění.

Úkolem Ryb je milovat bezpodmínečnou láskou, využívat své intuice k vedení druhých, zemřít pro své vlastní Já, přinést oběť sebe sama a léčit. Je to energie, která nám dává možnost uzavřít staré kruhy a zároveň je předzvěstí nového životního kroku, s nímž přichází jaro - jako symbol znovuzrození.

 

PhDr. Mirka Mašková

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar