Tipy a inspirace

A+ A A-

BACHOVY KVĚTY

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Bachovy květy jsou přírodním prostředkem, který se získává jedinečným způsobem z květů a rostlin. Jméno dostaly po svém zakladateli, anglickém lékaři, homeopatu Dr. Edwardu Bachovi.

 

images

 

Edward Bach se narodil v roce 1886 v Birminghamu, v Anglii, jako syn majitele továrny na výrobu mosazi. Již v dětství byl velice jemným, intuitivním avšak nezávislým dítětem se vztahem k přírodě. Poté, co v 16 letech ukončil školu, pracoval tři roky v slévárně mosazi v Birminghamu u otce , aby si vydělal peníze na své studium medicíny.

Začátek lékařské kariéry Dr. Bacha probíhal obvyklým, ale úspěšným způsobem. Svou kvalifikační zkoušku složil v roce 1912 na University College Hospital (UCH) v Londýně, kde byl oprávněn od roku 1913 pečovat o pacienty s úrazy nebo v nouzových situacích. Ještě ve stejném roce převzal pozici chirurga na pohotovosti v National Temperance Hospital. Poté, co se uzdravil z vlastního zdravotního kolapsu, si otevřel běžnou praxi v blízkosti známé londýnské Harley Street.

Dr. Bach byl přesvědčen, že osobnost a vnitřní postoj člověka má vliv na jeho zdraví. Již jako student se zajímal o pacienty jako o osobnosti spíše než o „případy". Tak došel brzy k závěru, že při onemocnění nestojí v popředí tělesné symptomy, ale osobnost pacienta, a ta by se měla brát při lékařském ošetření v úvahu.

Stále méně byl spokojen s omezeními ve školní medicíně a jejího zaměření se na ošetřování symptomů. Vycházel z toho, že účinná léčba musí obsahovat vždy léčbu příčiny. Dr. Bach dále rozpoznal, že člověk, který se nenachází v plné duševní rovnováze, lehce a rychle podléhá nemoci. A tak nemoc je výsledkem neharmonického duševního stavu, kdežto zdraví je výsledkem vnitřní harmonie. Dr. Bach postupně rozdělil sedm negativních stavů mysli, které jsou pravými příčinami nemocí: strach, nejistota, nedostatečný zájem o přítomnost, osamělost, přecitlivělost na vlivy a myšlenky okolí, sklíčenost a ztráta odvahy jakož i přehnaná starost o druhé.

„Skutečnými nemocemi člověka jsou jeho charakterové vady, jako pýcha, krutost, nenávist, sobectví, nevědomost, slabost nebo chtivost, a když se dostatečně zamyslíme, každá z nich je namířena proti jednotě všech věcí. Choroby v moderním slova smyslu jsou nedostatky našeho charakteru _ pakliže o nich víme a přesto v nich setrváme, nutně se to bolestně odrazí na našem těle v podobě nemoci…" píše Dr. Bach ve své knize Heal Thyself (Uzdrav se).

Na začátku své práce se Dr. Bach opíral také o učení Samuela Hahnemanna, zakladatele homeopatie, který rozpoznal již před 150 lety souvislost mezi osobností člověka a nemocí.

Dr. Bach zkombinoval základní principy Hahnemana s vlastními lékařskými odbornými znalostmi a nejdříve rozvinul sedm Bachových nosod (jsou dodnes používané v homeopatii a v medicíně), orálně užívaných očkovacích látek, které vznikly na základě střevních bakterií a které jsou schopné očistit střevní trakt s mimořádným účinkem na celkové zdraví pacienta.

I když se jeho očkovací látky staly mezitím známé, nemohl se smířit s tím, že se zakládají na působení laboratorně vyráběných bakterií.

Jeho úsilí bylo najít v přírodě jemnější způsob, založený na rostlinách.

V roce 1928, na podzim, navštívil Wales a přinesl si sebou zpátky dvě rostliny - Mimulus (Kejklířku skvrnitou)Impatiens (Netýkavku žlázonosnou). Připravil je stejně jako své očkovací látky a předepisoval je odpovídajícím pacientům s okamžitým úspěchem. O něco později stejného roku k nim přidal Clematis (Bílou lesní révu). S těmito třemi květy stál Dr. Bach na začátku rozvoje zcela nového systému medicíny.

Svůj systém Dr. Bach doplnil postupně o dalších 36 květů. Poté, co vytvořil 38 květových koncentrátů a Rescue Remedy (Krizovou esenci) věděl, že již není zapotřebí dalších květů: 38 květů pokrývalo všechny stránky lidské povahy a také všechny nemoci, související s negativním stavem mysli. Na konci listopadu 1936 Dr. Bach zemřel ve spánku s vědomím, že jeho poslání bylo naplněno.

Bachovy květy působí přímo na duševní (emocionální) rovinu, odkud vychází i naše psychické i fyzické defekty. Napětí, úzkost, obavy ad. jsou potenciální příčinou různých fyzických problémů a projevují se různým způsobem. Všichni známe pocit vnitřního chvění, když jsme rozčilení, nervózní, když stojíme před vážným rozhodnutím, nebo když máme sucho v ústech a bušení v hrudi a máme veřejné vystoupení nebo důležité sekání. Tyto reálné fyzické prožitky jsou důsledkem emocionálního neklidu, nepříjemných pocitů, které se v nás začínají časem hromadit a udomácňovat a postupně nás vedou ke „špatné náladě", ke stavům nesnesitelné úzkosti, paniky nebo k různým strachům. V těchto zátěžových situacích , ať už krátko- nebo dlouhodobých, můžeme úspěšně a bez obav používat květy Dr. Bacha.

Pokud se cítíme vyčerpaní osobními problémy, intenzivním studiem nebo prací, dlouhou nemocí nebo dlouhou péčí o jiného člověka, tělesně i duševně vyhořelí, pomůže nám květ Olivy (Oliva evropská). Nadměrná únava vede k tomu, že tělo přestává fungovat jak by mělo, námahou se stává pro člověka jakákoliv činnost a tělo se snaží „zaopatřit si" potřebnou fázi klidu nějakou malou chřipkou, migrénou nebo jinou bolestí. Stav dlouhodobé únavy a vyčerpání se může na fyzické úrovni projevit i vypadáváním vlasů. Oliva je v těchto situacích pravou energetickou bombou, obnovuje síly, vitalitu a zájem o život. Učí nás zacházet s potenciálem svých vlastních sil a potřebami svého těla.

„Když si na to jen vzpomenu, musím zívat..."

„To nemůžu zvládnout bez šálku dobré kávy nebo čaje..."

„Je to pro mě nepříjemné, mně se fakt tak nechce, nenecháme to raději na zítra?..."

Určitě povědomé věty pro každého z nás. Stačí si jen v neděli večer vzpomenout, že ráno začíná opět nový týden, práce, škola, povinnosti, úkoly… Probouzejí se v nás hned pochybnosti a skepse, jestli zvládneme svůj denní program a vůbec i celý týden. Práce, která i přinášela radost, se najednou stává nepříjemnou zátěží. Tento nedostatek „entuziasmu", lenost, letargie či duševní únava nás často vedou k tomu, že odkládáme své povinnosti na jindy, překládáme si je ze dne na den a naše nechuť „se do toho pustit" ještě více a více roste. Někdy kvůli tomu odložíme i obchodní setkání, schůzku… Květ Hornbeam (Habr obecný) nám pomůže nastartovat se, překonat pocit únavy a s vitalitou čelit denním povinnostem. Navrací radost ze života a přináší také schopnost s jasnou hlavou a energií zvládnout denní práci. Je opravdu nepostradatelným „pomocníkem" pro pocity pondělního rána.

Oblíbeným a univerzálním pomocníkem se stala tzv. Krizová esence (Rescue Remedy), která se vyrábí ve formě spreje, kapek i krému. Jak už z jejího názvu vyplývá, je vhodná pro situace nouze.

Rescue Remedy pomůže při náhlých nepříjemných zprávách, vzájemné výměně názorů nebo těžkostech v rodině, v případě smutku, strachů, chaosu, zmatku nebo i v jiných velkých duševních otřesech přečkat tyto situace s vnitřním klidem.

Rescue Remedy se může používat i před vypjatou situací: při čekání na důležitou zprávu, před zkouškou nebo testem na řidičský průkaz, před náročnou schůzkou nebo pohovorem, před vstupem na pódium nebo před zahájením řeči, před návštěvou zubaře nebo pobytem v nemocnici. Rescue Remedy pomáhá omezit strach a nervozitu.

Tato kombinace pěti Bachových květů je optimální při stresové situaci nebo přehnaném vypětí a může znovu obnovit rovnováhu.

Originální Bachovy květy jsou v dnešní době plné spěchu, stresu, nervozity, strachu a obav opravdu bezpečným , jemným a účinným prostředkem, který nám dokáže vrátit ztracenou rovnováhu a harmonii, uvědomit si svůj skutečný potenciál, možnosti, které před námi stojí a které jsme schopni s radostí naplnit a žít. Bylo to i cílem Dr. Bacha _ vytvořit opravdu jednoduchý a účinný systém, který mohou používat všichni , který může přinášet do života všech naplnění a rozpoznání vlastního potenciálu a životní cesty a pomáhá tak nalézt své opravdové vnitřní Já.

Mgr. Zuzana S. Michalováwww.bachovaterapie.cz

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar