Tipy a inspirace

A+ A A-

BACHOVY KVĚTY XII.

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

„Dr. Bach byl pevně přesvědčen, že tento jednoduchý systém léčení se stane medicínou budoucnosti. čím dál více lidí objevuje jeho jemné preparáty a má užitek z jejich použití. Když budou jednoho dne součástí každé domácí lékárničky a budou považovány za tak samozřejmé, jako je náplast, sny a přání Dr. Bacha se pro nás všechny naplní…"

Judy Howard, Správce Centra Dr.Bacha, Mount Vernon, Anglie

 

images

 

Jak vybrat vhodnou esenci

Pro výběr Bachových esencí platí základní pravidlo - zaměřujeme se pouze na emocionální stav a problémy osobnosti, které momentálně prožíváme a které nám brání v plném prožívání přítomné skutečnosti. Pokud jsou s tímto stavem spojené i nějaké fyzické problémy, snažíme se je při výběru vhodné esence přehlížet. Naše volba musí vycházet z opravdu současně prožívané emoce.

Někdy však můžete mít pocit, že byste potřebovali všech 38 květů a je těžké se ve vhodném výběru orientovat. Tehdy je dobré sestavit si žebříček jednotlivých esencí podle důležitosti a akutnosti jednotlivých aspektů našeho emočního stavu. Tak se dopracujete buď k jednomu důležitému květu, nebo si můžete navrhnout a připravit i kombinaci několika, nejvýše však šesti nebo sedmi květů. Při výběru se snažíme vycházet hlavně ze způsobu, jakým v určitých situacích jednáme.

Například, pokud nás určitá situace pořád opakovaně znervózňuje, reagujeme na ni podrážděně, dokonce až agresivně a jen ztěžka se ovládáme, budeme uvažovat o následujících esencích: Slíva třešňová (Cherry Plum), Netýkavka žlázonosná (Impatiens) nebo Cesmína ostrolistá (Holly).

Pokud máte problém se svou vnitřní nejistotou, chybí vám dostatečná odvaha a sebedůvěra prosadit se, nedokážete si přitáhnout do svého života úspěch a jít realisticky za svým cílem, můžete použít např. květ Modřínu opadavého (Larch). Je vhodným květem i při strachu ze selhání (u mužů je tato esence vhodná i při sexuální nedostatečnosti), při neschopnosti spolehnout se na sebe, při pocitu, že nic nedokážete. Tyto stavy nedostatku sebevědomí mají často své kořeny ve zkušenostech z dětství nebo se dokonce mohou předávat z generace na generaci.

Esence v praxi a v každodenních situacích

Aleně je 49 let, pracuje v náročném zaměstnání, na které se musí hodně soustředit a věnovat mu během dne plnou pozornost. Často také jedná se třemi klienty přímo v kanceláři nebo za nimi musí vyjíždět i mimo své pracoviště.

Domů se vrací až pozdě odpoledne, někdy až k večeru, kde ji čeká ještě příprava jídla pro rodinu. Cítí se tímto každodenním kolotočem hodně unavená, nervózní, podrážděná. Kromě toho prožívá ve fyzické rovině i problémy z probíhajícího klimaktéria.

Jaké esence mohou paní Aleně pomoci zvládnout toto napětí i fyzické problémy?

Jak jsme uváděli v úvodu, je důležité se soustředit na emocionální prožívání, které Aleně tyto problémy přinášejí. Jejímu stavu podrážděnosti může jako první ulevit opět květ Netýkavky žlázonosné (Impatiens). Je to květ nálad a pomáhá všude, kde je neklid. Esence pomůže stát se tolerantnějším a klidnějším, zejména v kontaktu s druhými, pomůže zpomalit tempo, uvědomit si, co můžeme udělat hned a na co je důležité si v klidu a s vnitřní trpělivostí počkat. Propojí mysl se srdcem a naučí užívat si života a přistupovat k němu s nadhledem a s přiměřenými nároky.

Náladovým výkyvům a vnitřní nestabilitě paní Aleny přinese kromě Netýkavky úlevu i květ Chmerku ročního (Scleranthus). Tento květ je skvělým pomocníkem i pro období klimaktéria, pomáhá totiž vyrovnávat nejen kolísavost nálad, ale na fyzické úrovni pomáhá zmírnit nebo dokonce úplně odstranit návaly horka a jakékoliv kolísání tělesné teploty, často i bez nějaké zjevné příčiny.

Jinou kombinaci esencí bude potřebovat Petr, kterému jeho dlouholetá přítelkyně oznámila, že se s ním chce rozejít a má novou známost, kvůli které z tohoto vztahu opravdu odstupuje.

Tato neočekávaná a špatná zpráva přináší Petrovi šok, který potřebuje zmírnit, aby byl schopen se na situaci podívat z nadhledu a jednat v klidu a s rozvahou. K tomu mu pomůže květ Snědku okoličnatého (Star of Bethlehem). Petr se z celé situace cítí totálně ochromený a nemůže uvěřit, že k něčemu takovému vůbec došlo, pořád se ve své mysli ptá proč. V žaludku cítí křeče a nevolnost, hlavou mu krouží nekonečné množství myšlenek střídajících se s pocity beznaděje a smutku. Květ Bílého kaštanu (White Chestnut) mu pomůže zahnat neustálý tok myšlenek a argumentů, přinese úlevu unavené mysli, ale i klid fyzickému tělu. Beznaděj z této situace mu pomůže překonat květ Hlodaše evropského (Gorse).

Pan Suchý s manželkou se po dlouhých létech přestěhovali do vytouženého domku se zahradou za městem. Oba musí denně dojíždět do práce. Ale tato dlouho očekávaná změna životního stylu přinesla, hlavně paní Suché, problém zvyknout si na nové okolí a přizpůsobit se mu. Prožívá vnitřní strach i nejistotu a každý den tiše s touto změnou ve svém nitru bojuje.

„Nemohu si zvyknout… Tolik jsem se na to těšila… A teď…?!" Tato povzdechnutí jsou jejím častým slovním obratem. V této situaci jí pomůže změnu překonat, adaptovat se a zvládnout ji esence z květu Vlašského ořechu (Walnut). Tento květ je přímo vynikajícím po
mocníkem při všech životních i fyzických změnách. Od prořezávání prvních zoubků, začátku školní docházky, přes stěhování, změnu zaměstnání, až po menopauzu a odchod do důchodu. Usnadňuje přechod do nového životního období.

A tak bychom mohli pokračovat dál, protože takové životní křižovatky, události a lekce prožíváme neustále v každé minutě našeho bytí. Je však dobré vědět, že existuje opravdu jednoduchý systém, který byl lidstvu dán, aby bylo schopno překonávat každodenní bolístky, smutky a zranění a aby tak mohlo vědomě, na vyšší úrovni radosti, procházet do nových, jasnějších a čistších prožitků, naplněných vlastní zodpovědností, tvořivostí a vnitřní svobodou.

Mgr. Zuzana Sommer Michalová

www.bachovaterapie.cz

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar