Tipy a inspirace

A+ A A-

KDO CHCE ŽÍT DLOUHO, MUSÍ ZŮSTAT MLADÝ

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

 

Jistý německý portál proti stárnutí  pokládal v roce 2002 svým návštěvníkům otázku: Chcete se dožít 100 let? Z téměř 400 respondentů odpovědělo 72%, že by chtělo dosáhnout tohoto „biblického“ věku a jen 28% že se takového věku dožít nechce...

 

images

 

Mládí není otázkou věku

Respondenti jsou samozřejmě výběrovým vzorkem populace daný společným zájmem o tuto tematiku. Ovšem k podobnému výsledku dospěl i německý výzkumný ústav veřejného mínění MARPLAN, který nedávno provedl anketu mezi vedoucími pracovníky. Sta let se chce dožít každý čtvrtý respondent a téměř polovina dotázaných by se ráda dožila alespoň 85 let. Výsledky průzkumu veřejného mínění institutu Forsa ze srpna 2001, uveřejněné v časopise Medical Tribune (XXXVI, č. 42, 2001, str. 17) však ukazují na zcela jiný výsledek.  Na otázku Chcete se dožít 100 let? kladně odpovědělo jen 12% dotázaných a z respondentů nad 60 let dokonce jen 7%.
Jak se na tyto různé výsledky dívat? Možná mají dotázaní odlišné představy o stárnutí. Někteří se na stáří dívají jako na životní fázi naplněnou nemocemi a trápením, jiní naopak předpokládají, že i tuto část života stráví aktivně a v pevném zdraví.
Už v antické mytologii se stáří zákonitě spojuje s nemocemi a různými těžkostmi. Sfinga, příšera napůl lidská, napůl lev, číhala před branami Théb a všem kolemjdoucím kladla otázku: „Co je to: ráno leze po čtyřech, v poledne jde po dvou a večer na třech nohách?“ Toho, kdo řešení neuhádl, sfinga silnými tlapami nemilosrdně roztrhala. Také Oidipus dostal tuto otázku, když na svých cestách zavítal do Théb. Dlouho se však nerozmýšlel a odvětil: „Tou záhadnou bytostí je člověk. V dětství leze po čtyřech, jako dospělý chodí vzpřímeně a ve stáří potřebuje hůl, aby se opíral při chůzi.“ Tato odpověď byla správná. Samou hanbou a zoufalstvím sfinga skočila ze skály do propasti.
Dnes víme, že se lidský život nemusí nutně vyvíjet ve výše uvedených fázích. Připomeňme si životní princip gerontoložky Ursuly Lentové: „Nezáleží na tom, kolika let se dožijeme, ale na tom, jak je prožijeme. Protože ten, kdo se chce dožít stáří, se musí snažit zůstat mladý. Na to nezapomínají jen moderní lidé naší doby. Již ze starověku je v této souvislosti známý příběh „trpkého probuzení“. Řecká bohyně Aurora prý požádala otce bohů Dia, aby jejímu manželovi Tithonovi daroval nesmrtelnost. Její přání bylo splněno a důsledky byly osudové. Zapomněla si totiž pro manžela přát i věčné mládí. Tithonos sice nezemřel, ale postupně stárnul a musel snášet strasti a choroby, až si nakonec sám přál zemřít.

Být fit i ve 120 letech – podmínky nikdy nebyly lepší

V antice lidé v průměru nedosáhli ani 25 let života. Nyní se v České republice muži dožívají průměrně 72 let a ženy 79. Mezi 100000 obyvateli průmyslových zemí najdeme v současnosti přibližně tři až čtyři stoleté nebo starší, přičemž se takto vysokého věku dožívají převážně ženy – na jednoho stoletého muže připadají asi čtyři stejně staré ženy. I v ČR se postupně zvětšuje skupina starších lidí.
Průměrný věk lidí v minulosti
Pravěk do 25 let
Antika do 25 let
Německo kolem r. 1800 asi 30 let
Německo kolem r. 1900 do 50 let
USA kolem r. 1900 do 50 let
Německo 1950 do 70 let
USA 1955 asi 70 let
USA 1996 79 let
Německo 2000 75 let
Odhady pro rok 2050 přes 80 let

Dříve narození

Pravděpodobně nejstarším člověkem na světe byla Salvadora Cruz Hernándezová. Podle úředních záznamů se narodila 3. května 1878 a zemřela 10. března 2007 ve věku 128 let. Měla 13 dětí, 60 vnoučat, 80 pravnoučat a 25 prapravnoučat a údajně až do svých sta let pracovala jako porodní asistentka.
Druhou nejstarší ženou byla Francouzka Jeane Calmentová. Narodila se 21. února 1875 a zemřela 4. srpna 1997 ve věku 122 let. Až do vysokého věku byla duševně i tělesně fit. Ve věku 90 let prodala jistému notáři svůj dům s podmínkou výplaty renty. Notář předpokládal, že stará dáma brzy zemře a na kupní smlouvu přistoupil. Calmentová však notáře přežila a jeho dědici jí musel vyplácet rentu ještě celá léta po jeho smrti. Její domek se tak stal nejdražším ze všech domů, které změnily majitele tímto způsobem.

Důchodový odpočinek? To neznám!

V porovnání se stejně starými lidmi v období před třemi, čtyřmi sty lety vypadají ti dnešní daleko lépe a mnohdy zdaleka ne na tolik, kolik jim ve skutečnosti je. A nejen zevnějšek, i chování starších lidí se v posledních letech mění. Královna matka, maminka anglické královny Alžběty, se až do svých 101. narozenin účastnila v plné tělesné a duševní pohodě všech dvorních slavností. Astronaut John Glenn kroužil jako sedmasedmdesátiletý kolem Země, a když bylo Pablu Picassovi přes devadesát, ještě namaloval obrazy, které v současné době ani nelze zaplatit. I jiné pracovní úspěchy či velké duševní výkony se zdánlivě neslučují s důchodovým věkem. Stoletá fotografka a filmová producentka Leni Riefenstahlová uvedla v roce 2002 do kin svůj nejnovější film Imprese pod vodou. Naučila se potápět v mořských hlubinách a potom natočila pod vodou několik úspěšných filmů. Konrád Adenauer se stal spolkovým kancléřem ve věku 73 let a tuto zodpovědnou funkci vykovával celých 14 let.

 
Chcete vědět jak na to, abyste dosáhli s ohledem k vašim zdravotním predispozicím v plné síle co nejvyššího možného věku? V některém z dalších čísel se tomuto tématu budeme věnovat hlouběji.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar