Tipy a inspirace

A+ A A-

TĚLO

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zopakujme si nyní základní poznatky o čakrách.

images

 

Čakry
Zdroj: Wikipedie, otevřená encyklopedie

Čakry jsou podle hinduismu a dalších, často s hinduismem kulturně spřízněných myšlenkových proudů, energetická místa (centra) v těle popisovaná jako vír nebo kruh. Podle těchto nauk slouží čakry jako složité převodníky a transformátory prány v lidském organizmu. Současná věda však nezná žádný fenomén, který by čakrám odpovídal. Níže uvedené teorie nejsou potvrzeny žádnými objektivními medicínskými testy.
Podle jógínské tradice jsou čakry důležitá místa ovládající tělo i prostor mimo něj. Na těle podle této tradice existuje mnoho čaker různého řádu. Nejdůležitějších je sedm čaker 1. řádu napojených na energetickou dráhu procházející podél páteře. Mají průměr až 15 cm a vystupují nad povrch těla. Jsou složeny z různého počtu menších vírů. Čakry č. 2 až 6 jsou dvojité a mají přední a zadní aspekt. Každá čakra vyživuje pránou s ní spojené orgány, ale má i vliv na psychologii nebo prožívání určitých aspektů života a předává bioenergii do aury. Aby bylo lidské tělo zdravé, musí jeho čakry správně fungovat, být v rovnováze a přijímat bioenergii. Čakra tuto energii přijímá, pokud se točí ve směru hodinových ručiček (pravidlo pravé ruky: prsty ruky ukazují směr otáčení, palec ukazuje směr proudění energie). Pokud se točí opačně, energii vydává. Dokud není v rovnováze celé energetické pole člověka, je obvyklé, že čakry energii přijímají i vydávají. Poruchy nebo deformace v činnosti čaker se projevují jako nemoci, špatné mezilidské vztahy nebo těžké životní situace. Pokud jsou všechny čakry v harmonii, je harmonický i život člověka.

Rozdělení čaker 
Sahasrára
Adžňá
Višúddha
Anáhata
Manipúra
Svadhišthána
Múládhára

Kořenová čakraKořenová čakra
• Název: Muladhara (Múládhára), kořenová čakra
• Umístění: V poloviční vzdálenosti mezi řitním otvorem a šourkem, popř. na zadní straně děložního hrdla.
• Barva: červená, rudá
• Vůně: cedr, hřebíček
První čakra je spojená se zemí, její energií a s činnostmi, které se zemí souvisí. Může to být zemědělství, ale také např. činnosti nazývané jako konzumní způsob života. Je spojena s prožíváním nejzákladnějších aspektů existence jako je potřeba jíst, pít, být v bezpečí nebo v teple. Zablokovaná první čakra způsobuje, že má člověk málo síly - fyzické, duchovní i duševní.

Sakrální čakraSakrální čakra
• Název: Swadhisthana (Svadhišthána); sakrální čakra
• Umístění: Zadní aspekt leží u dolního konce páteře, přední aspekt nad ohanbím (centrum kříže).
• Barva: oranžová
• Vůně: ylang-ylang, santal
Někdy se též hovoří o sexuální čakře. Má na starosti emoce, mezilidské vztahy, sexuální energii a tvořivé síly. Zablokování v této čakře způsobuje sexuální chladnost a potlačování emocí, ale platí to i opačně, potlačování emocí zablokuje tuto čakru.


Solar-Plexus čakraSolar plexus čakra

• Název: Manipura (Manipúra); solar-plexus čakra
• Umístění: Zadní aspekt se nachází na úrovni solar plexu na vnitřní straně páteře, přímo za solar plexem, přední aspekt leží na solar plexu.
• Barva: žlutá až zlatožlutá
• Vůně: levandule, rozmarýn, bergamot
Je sídlem vůle osobnosti, citových vazeb a mentálních pochodů. Zablokování vede k pocitům ztráty odvahy, porážky, ztráty svobodné vůle, vytváření falešných představ a negativních myšlenkových konstrukcí.

Srdeční čakraSrdeční čakra
• Název: Anahata (Anáhata); srdeční čakra
• Umístění: Zadní aspekt je na vnitřní straně páteře přímo za středem hrudníku, přední naproti srdci.
• Barva: zelená (růžová a zlatá)
• Vůně: růžový olej
Jedná se o čakru lásky a vztahů. Jde jak o vztahy k sobě, tak k druhým lidem, ale i k celému světu. Její blokace způsobuje neschopnost lásku dávat i přijímat.


Krční čakraKrční čakra

• Název: Vishuddha (Višúddha); krční čakra; komunikační centrum (čakra)
• Umístění: Zadní aspekt leží na spojnici páteře a medully oblongaty, v cervikálním pletenci přímo za krční jamkou, přední se nachází na ohryzku.
• Barva: světle modrá (stříbrná, zelenavě modrá)
• Vůně: šalvěj, eukalyptus
Na starosti má mít komunikaci a projevy vůle v životě. Zablokování vede k neschopnosti se vyjádřit - vady řeči i prázdné myšlenky.

Čelní čakraČelní čakra
• Název: Ajna (Adžňá); čelní čakra
• Umístění: Přední aspekt - na čele mezi obočím, zadní naproti na temeni hlavy (třetí oko)
• Barva: indigově modrá (žlutá, fialová)
• Vůně: máta peprná, jasmín
Tato čakra se spojuje s intuicí a duchovními silami jednotlivce. Nedostatečná funkce pak vede k přízemním myšlenkám a k odmítání duchovna a esoterična.

Temenní čakraTemenní čakra
• Název: Sahasrara (Sahasrára); temenní čakra
• Umístění: Je umístěna na vrcholku hlavy (jako koruna), směřuje vzhůru.
• Barva: fialová, bílá, zlatá, ultrafialová
• Vůně: kadidlo, lotos
Funkcí sedmé čakry má být příjem energie z kosmu. Je sídlem božské dokonalosti v člověku. Do harmonie se dostane, když jsou v harmonii všechny ostatní čakry.

Deformace čaker
Správně fungující čakra má být kruhový vír umístěný centricky k povrchu těla. Každá odchylka v tomto umístění je příznakem energetické nerovnováhy, která se může projevit jako nemoc, bolest, nefungující mezilidské vztahy nebo sled negativních událostí v životě člověka. Čakra může být ucpaná stagnující energií, elipsoidicky zploštělá nebo vychýlená jakýmkoliv směrem. Dalšími poruchami mohou být roztržení, odpojení od páteřního kanálu nebo vychlípnutí některého podvíru. Každá tato dysfunkce je spojena s konkrétním problémem nebo nemocí v životě člověka.

Vyšetření čaker
Nejjednodušší metoda je vyšetření pomocí kyvadla, kdy zkoumaný člověk leží na zádech pro vyšetření předních aspektů čaker nebo na břiše pro vyšetření zadních. 15 - 20 cm dlouhé kyvadlo umístíme asi 5 cm nad čakru, po chvíli se pak kyvadlo začne pohybovat podle toku energií v čakře. Zkušený léčitel může na základě těchto pohybů přesně diagnostikovat problémy v proudění energie v lidském těle. Laik může alespoň určit, jestli čakra energii přijímá (točí se ve směru hodinových ručiček) nebo vydává.

Harmonizace čaker
Existuje mnoho způsobů, jak pozitivně ovlivnit proudění energie v čakrách. Jedním z nejjednodušších postupů je harmonizace pomocí múder.

Harmonizace pomocí múder
Tento postup harmonizuje práci celého organismu a má velmi pozitivní zdravotní vliv. Tři spodní čakry probouzíme tak, že nad nimi držíme tzv. múdry (pečeti) po čtyři důkladné nádechy. Po každých čtyřech nádeších měníme polohu múder vzhledem k čakrám (přesuneme se nad další).

Múdry provádíme následovně:
• Palce spojujeme bříšky. Prsty propleteme jako košík tak, aby prostředníček a prsteníček levé ruky byl na prostředníčku a prsteníčku ruky pravé. Dále klademe malíček a ukazováček pravé ruky pod malíček a ukazováček ruky levé.

Poloha rukou pro první tři čakry

Poloha rukou pro první tři čakry

• U srdeční čakry spojujeme ruce jejich klouby (kotníky). Prsty obou rukou jsou narovnané a směřují k čakře.
 

Poloha rukou pro srdeční čakruPolohra rukou pro srdeční čakru

• Při stimulaci krční čakry a "třetího oka" spojujeme ruce jako při modlitbě; prsty jsou narovnané.
• Abychom působili na čakru na vrcholu hlavy, spojujeme ruce nad hlavou. Prsty, které směřujeme k čakře, se dotýkají nehty.

Poloha rukou pro šestou čakru

Poloha rukou pro šestou čakru

• Stimulaci čaker zakončíme tím, že podržíme ruce propletené "v košíčku" nad hlavou podobně jako při múdře pečeti u prvních tří čaker.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Poloha rukou při zakončení celého rituálu

Poloha rukou při zakončení celého rituálu

Kromě jednoduchého provedení, které má ale značný energizující vliv, existuje ještě jeden důvod pro užívání múder. V každém člověku jsou nejen ohromné možnosti sebeléčení, ale také probouzení duchovního růstu. Tyto možnosti jsou na dosah ruky, a to nejen v přeneseném smyslu, ale doslova. Harmonizace čaker pomáhá v těchto záležitostech.

Cvičení čaker
Podrobný popis je možné nalézt na
www.silamoudrosti.cz, včetně celé knihy volně ke stažení a dalších popisů zkušeností praktikujících.

 

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar