Tipy a inspirace

A+ A A-

Tisíc let starý recept s česnekem dokáže zahubit zlatého stafylokoka

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Překvapivý poznatek učinili britští vědci, když hledali, jak zlikvidovat bakterii zlatého stafylokoka, postrach všech nemocnic tento mikrob totiž odolává dostupným antibiotikům. Jenže jak se ukázalo, smrtící je pro něj lektvar uvařený podle tisíc let starého receptu.

 

 

Vědci ho nalezli v knize receptů z 9. století, v kůži vázané, uložené v Britské knihovně. Jde o jednu z nejstarších dochovaných lékařských knih v zemi. Obsahuje i jakýsi „oční balzám“. „Vybrali jsme tento recept, protože pracuje s přísadami jako je česnek, jehož antibiotický účinek vědci nyní zkoumají,“ uvedla podle CNN překladatelka a expertka na anglosaskou kulturu z Nottinghamské univerzity. „Snažili jsme se rekonstruovat lektvar co nejvěrněji, i pokud jde o přesné díly přísad,“ doplnila mikrobioložka Freya Harrisonová, vedoucí týmu.

 

Týkalo se to i vína z vinice, jaké mohlo růst v 9. století. Směs počítá nejen s česnekem a cibulí (nebo pórkem), ale i kravskou žlučí.

 

Ta se měla vařit v mosazné nádobě, pak devět dní odpočívat před tím, než se filtrovala přes látku. Když vědci lektvar použili, nestačili se divit.

 

„Zjistili jsme, že je nesmírně účinný jako antibiotikum proti stafylokokům,“ shrnula mikrobioložka.

Zdroj: Novinky.cz

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar