Tipy a inspirace

A+ A A-

Dobré rady na každý den

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Jak vyklopit jogurt 

Chcete-li snadno vyndat veškerý obsah kelímku s jogurtem nebo zakysanou smetanou, nepoužívejte lžíci. Odtrhněte víčko, otočte kelímek do misky dnem vzhůru a zabodněte do dna ostrý nůž. Nůž vytáhněte a s kelímkem klepněte. Vypadne celý obsah a uvnitř nezůstane vůbec nic.

 

Neklouzavá ramínka

Trička či halenky už vám z ramínka nesklouznou, když na konec každého ramínka navlečete gumičku a několikrát jí kolem něj obtočíte. Je to jednoduché a účinné!

 

Pevný provázek

Když potřebujete převázat balík, málokdy se vám podaří provázek vypnout tak, aby byl těsný. Pokud ho nejdřív namočíte do vody, mokrý zavážete a teprve pak necháte usch-nout, vypne se sám, bez toho, abyste se museli namáhat.

 

Jak na třísku

Někdy si zarazíme třísku tak hluboko, že nejde ven ani pinzetou. Kousek mýdla zvlhčete vodou tak, aby bylo měkké a smíchejte ho se špetkou hnědého cukru. Směs dejte na náplast a přiložte na zraněné místo. Nechte přes noc působit. Ráno náplast sundejte a tříska bude venku.

 

Zavařování v myčce

Naplňte sklenice obvyklým způsobem a uzavřete. Pak je vložte do myčky na nádobía spusťte program na 70 °C. Pochopitelně nesmíte přidat žádný mycí prostředek. Jakmile ukončí myčka program, neotevírejte ji a nechte sklenice vychladnout uvnitř. Pak je uložte do spíže.

 

Alobal šetří energii

Když odmrazujete mrazničku, vymyjte ji na závěr octovou vodou. Nebudou se v ní držet pachy. Když bude suchá, vyložte šuplíky alo-balem. Nejenže se tak rychle nepokryjí námrazou, ale zároveň lépe udrží chlad a můžete mrazák zapnout na nižší stupeň

 

Paprika nepálí

Aby nepříjemná palčivostpaprik zmizela,rozří-zněte paprikunapůl,odstraňte všechnasemínka a potom vnitřek pečlivě nasolte. Nechte alespoň hodinu působit a potomopláchněte.Pak můžete papriku použít obvyklým způsobem.

 

Kuchyň bez výparů

Snadno a rychle se nepříjemných výparů a pachů zbavíte, když na plotně ponecháte chvíli povařit vodu s octem, do které přidáte lžičku skořice.

 

Loupání česneku

Abyste si práci při loupání česneku usnadnili, dejte stroužky na chvíli do vařící vody. Potom už půjdou slupky dolů jedním pohybem.

 

Tkaničky se třepí

Pokud máte tento problém, smotejte konce tkaniček k sobě a potřete je lakem na nehty. Budou se pak navlékat jako nové.

 

Zubní pasta čistí i léčí

Zubní pastou snadno vyčistíte gumové části tenisek. Naneste ji na špinavá místa starým zubním kartáčkem a vydrhněte hadříkem. Výborně s ní vyčistíte i žehličku nebo šperk. Její pomocí zbavíte košili skvrn od rtěnky a odstraníte otisky po sklenkách na nábytku. A pomůže vám vyléčit i hnisanou vyrážku.

 

Jak na cibuli

Před krájením cibule si opláchnětea navlhčete prkénko. Tak vám éterické oleje nebudou tolik stoupat do očí. Používejte zásadně ostrý nůž, jinak na něj budete muset tlačit a tím se opět uvolňují nepříjemné štiplavé složky. Rozpůlená cibule vydrží v lednicipět dní jako čerstvá, pokud místa řezu potřete máslem a zabalíte ji do alobalu. Aby nevyklíčila, dejte do nádoby, kde se skladuje, kousek chleba. Když cibuli smažíte, rychleji zhnědne,jestližeji předem posypetetrochou hladké mouky a navíc bude hezky křupat.

 

Neviditelná škvíra

Po vytaženém hřebíku zůstane ve zdi nevzhledná škvíra. Když nemáte čas na rozdělávání sádry, zkuste zeď opravit za pomoci papírového kapesníku.Utrhněte malý kousek,zmačkejte přibližně do velikosti škvíry a strčte dovnitř. Přečnívající části odtrhněte.Pak papír navlhčetevodou a opatrně zatlučte kladívkem. Při běžném pohledu si porušené zdi nikdo nevšimne.

 

Fénem proti prachu

Starší radiátory se mezi jednotlivými žebry pravidelně zanášejí prachem, který se špatně utírá. Zkuste to pomocí fénu: nejprve položte pod radiátor noviny a fén zapněte na nejvyšší výkon

 

Rebarbora na vosy, vratič na mušky atd.

Bodavý hmyz nemá rád rebarboru, vadí mu i její vůně. Používejte proto listy k jejich odpuzení. Dvanáct větších listů (nejlépe roztrhejte) a nechte louhovat ve dvou litrech vody. Potom dejte do rozprašovače a používejte jako odpuzovač. Pamatujte, že stonky rebarbory lze použít k jídlu jen do konce června. Pak už obsahují mnoho látek škodících kloubním chrupavkám.

Na obtížné mouchy, masařky, mušky je výborný vratič, stačí na průměrnou místnost 2 kytičky této žluté bylinky a mouchy zmizí. Působí i sušená! Určitě ji znáte, roste běžně v příko-pech jako plevel.

http://bylinky.atlasrostlin.cz/vratic-obecny

 

Samolepka na skle

Pokud chcete nalepit samolepku na sklo tak, aby šla později snadno odlepit, nejprve ji několikrát nalepte a sundejte na oblečení, které máte právě na sobě. Nachytá malé čás-tečky látky, které zabezpečí, že jí potom ze skla sundáte bez poškození. Drobné chloupky nijak neovlivní to, jak bude držet. (Doporučuje se to u nalepování dálniční známky, nikdy ne-víte, zda nebudete muset měnit přední sklo nebo auto).
Špinavé tapety struhadlo jako nové

 

Ocet na sporák

Pokud máte na sporáku skvrny, které už nejdou vydrhnout ani tekutým pískem, zkuste na ně nalít ocet. Ten nechte působit několik hodin. Kyselina octová změkčí zuhelnatělé části a ty pak už setřete pouhou houbičkou.

 

Aby olej nezhnědl

Při smažení pokrmů olej na pánvi rychle ztrácí svou průzračnou ba rvu a tmavne působení m vysokých teplot potravin. Proto ihned, jakmile zapnete ohřev, dejte do pánve pár dřevěných párátek. Olej zůstane krásně čirý po celou dobu smažení.

 

Boty nebudou barvit

Nové boty někdy pouští barvu. Zabraňtetomu tak, že je zevnitř před nošením vystříkáte nelepivým lakem na vlasy. Je po třeba ale vyzkoušet, k terý lak opra vdu nelepí. Stejný systém můžete použít i tehdy, když vám třeba nové džíny zabarví nohy. Zrubu je nalakujt e, nechte zaschnout a můžete se bez obav obléct.

 

Na připálenou rýži platí chléb

Pokud se vám sta lo, že jste připá lili rýži, zkuste to napravit. To, co je spálené vyhoďte, to dobré přesypte do čistého hrnce a celý povrch pokr yjte krajíci chleba. Nepříjemná c huť i vůně spáleného po chví li zmizí. Chleba pak musíte vyhodit. Na tro chu připá lenou rýži t éž jedna finta: i hned odebr at rýži z připáleného hrnce, v novém hrnci opražit na tuku cibuli, přidat rýži a krátce opražit. Pachuť zmizne.

 

Octem na zápach v bytě

Pokud jste ně co p řipálili nebo byla na návštěvě parta kuřáků, nej rychleji se zbavíte zápachu v bytě tak, že namočíte hadr do octa. Potom s ním budete intenzivně mávat a přitom projdete celý prostor. Za chvíli po nepříjemném odéru nebude ani stopy.

 

Nádobí opět zazáří

Připečené a zašlé nerezové nádobí se b ude opět lesknout jako nové, když ho přečistíte sodou bicarbonou. Stačí trochu nasypat na vlhký hadřík a připáleniny otírat. Za chvilku bude vyleštěné.

 

Univerzální čistič

Vyrobte si domácí přípravek, který vyčistí kaž-dou špínu a zároveň provoní váš byt. Do lahve s rozprašovačem nalijte jedno v íčko od PET lahve čpavku, je dno víčko běžného saponátu a přidejte dvě lžíce jedlé sody. Při dejte pár kapek v ašeho oblíbe ného e senciálního ole je a dobře pr otřepejte a můžete použít. Vy čistí a navíc pohltí nepříjemné pachy.

 

Odstranění popisků

Nápisy provedené fixou čizvýrazňovačem jdou špatně odstranit jak z krabiček na potraviny do mrazáku, tak třeba z omylem popsaného stolu. Na všechny materiály jako linolea, keramika, po-rcelán, plasty, sklo ikov vám pomůže deodorant ve spreji. Stačí nastříkat na skvrnu ata se sama po chvíli rozpustí. Potom stačí umýt proudem vody nebo otřít navlhčeným hadříkem do sucha. Tento způsob funguje ina CD a DVD disky.

 

Zdroj: http://www.www.toprecepty.cz/ clanky/218-dobre-babske-rady-na-kazdy-den/

© RO marketing s.r.o.

Pravidelně vydáváme tištěný časopis Tipy a inspirace.
Níže si můžete zdarma stáhnout libovolné číslo.

Tipy a Inspirace 121 ke stažení

Tipy a Inspirace 120 ke stažení

Tipy a Inspirace 119 ke stažení

Tipy a Inspirace 118 ke stažení

Tipy a Inspirace 117 ke stažení

 

Archiv všech čísel

SlideBar